Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Приходите в бюджет 2002 преизпълнени, от данъци и осигуровки - не

0 коментара

С 285 млн.лв. са преизпълнени приходите в републиканския бюджет за миналата година, съобщи финансовият министър Милен Велчев. В консолидирания бюджет са събрани със 104 млн.лв. повече от заложеното. Днес Велчев представи предварителните данни за изпълнението на бюджет 2002.

От представените неокончателни цифри обаче става ясно, че при всички източници на данъчни приходи - с изключение на данък печалба и митата, събраните за 12-те месеца суми са по-малки от заложените в бюджета. На този фон, отчетеното общо преизпълнение идва не само от тези две пера, при които са надхвърлени прогнозните цифри, но главно от увеличението на неданъчните приходи.

Справката показва още, че от всички данъчни източници, през 2002 г. са влезли повече средства в сравнение с 2001-ва.

С 25 млн.лв. по-малък е реализираният дефицит в консолидирания бюджет за миналата година, стойността му е 232 млн.лв. или 0,7 % от брутния вътрешен продукт при планирани 0,8 на сто. Очаква се ръстът на БВП да е 4,2% при планиран 4 на сто.

В консолидираната фискална програма са събрани 2,605 млрд.лв. неданъчни приходи или с близо 400 млн.лв. повече от заложените 2,220 млрд.лв. Данъчните приходи са изпълнени 99,1% - събрани са 9,601 млрд.лв. при планирани 9,683 млрд.лв. Общите приходи в бюджет 2002 са 38,4 % от БВП при заложени 37,5 %, а само данъчните - 29,5 % при заложени 29,2 на сто.

Основни причини за преизпълнение на неданъчните приходи е ръстът на трансферите от БНБ, по-високите дивиденти от държавните дружества и по-добрата ефективност при събирането на такси от различните ведомства и общини, казаха от финансовото министерство.

Не са изпълнени приходите от помощи, които включват основно парите, получавани по предприсъединителните фондове на ЕС. Поради ниското ниво на усвояване на средствата, са реализирани 229,1 млн.лв. приходи при заложени 502 млн.лв.

ДДС, осигуровки и акцизи - под планираното

Според неокончателната още справка, приходите от данък добавена стойност през миналата година са 2,666 млрд.лв., което е с 114 млн. лв. по-малко спрямо заложените 2,780 млрд. в бюджета.

Сравнено с влезлите в хазната средства през 2001 г., през 2002-а обаче са събрани близо 230 млн.лв. повече. Приходите от ДДС при внос са 2,405 млрд.лв., а от продажби в страната - 260,5 млн.лв. Спрямо миналата година, ръстът е съответно 9 % от внос и 14 % от продажби в страната. Заместник - финансовият министър Гати ал Джебури, в чийто ресор са данъчната и митническата администрация, уточни, че увеличението е в резултат от по - добрата работа на митниците. Той заяви още, че след въвеждането на ДДС-сметката от август 2002 г. се наблюдава повишаване на приходите от този данък, като се очаква тенденцията да се запази и през 2003 г.

С 66 млн.лв. е и намалението в приходите от акцизи спрямо планираните - събрани са 1,314 млрд.лв. при прогнозни 1,380 млрд.

Със 141 млн.лв. по-малко от планираните са и приходите от социални и здравни вноски - събрани са 3,067 млрд.лв. при планирани 3,208 млрд. В сравнение с недостига през 2001 г. обаче, който надхвърляше 200 млн.лв., през миналата година се наблюдава подобрение на събираемостта.

Планираните в бюджет 2003 приходи от ДДС и осигуровки бяха един от спорните моменти по време на мисията на Международния валутен фонд в България. Първоначално екипът на Велчев и хората на Шулева планираха увеличаване и на двете пера спрямо заложеното в бюджет 2002. При данъците те се аргументираха с приетата програма за увеличаване на събираемостта, а при осигуровките - с въвеждането на минимални прагове и регистрацията на трудовите договори. Джералд Шиф обаче не се съгласи със сметките и първата мисия си тръгна в края на октомври м.г. от София, без да е постигнала съгласие с правителството. След продължили повече от месец преговори, кабинетът леко намали планираните за тази година приходи, а МВФ даде одобрението си за бюджет 2003. Но с условието, че ще следи изпълнението на постъпващите в хазната средства не на тримесечие, както досега, а всеки месец.

Митата - отличниците на бюджет 2002

Най-високото преизпълнение спрямо заложеното във фискалната програма се отчита при приходите от мита - 88,4 процента. При планирани 100 млн.лв., от мита са събрани 188,4 млн.лв. Общо агенция "Митници" е събрала 2,704 млрд.лв. от мита, такси, ДДС и акцизи, при заложени 2,707 млрд.лв., според финансовия министър.

Велчев коментира, че очаква тепърва да се видят резултатите от работата на консултантите от "Краун ейджънтс". Той припомни, че в Латвия е отбелязан ръст на приходите от 96%, но там реформата започнала от по-ранен етап. Според министъра, в края на третата година от работата на компанията може да има ръст на приходите от 40-50 процента.

Министърът каза, че увеличение на приходите се забелязва основно в последните четири месеца на годината, когато са започнали работа и мобилните групи, предложени от консултантите от "Краун ейджънтс".

Велчев коментира още, че според него приходите в бюджета са изпълнени въпреки два негативни фактора - намален физически обем на вноса и намален обем в лева поради обезценката на долара. Според тези изчисления, митниците са подобрили работата си и са събрали с 10% повече приходи.

Фактът, че през 2001 г. са събрани 195 млн.лв. /спрямо 188 млн.лв. миналата година/ бе обяснен с продължилото и през 2002-а намаление на митническите ставки в съответствие със споразуменията за свободна търговия, сключени от страната ни.

Данъчните приходи - по-малки от планираните, по-високи от очакваните

Както при ДДС, осигуровки и акцизи, и при данък общ доход събраните през 2002 г. приходи са по-малко - но само със 100 хил.лв., спрямо заложените във фискалната програма, показва неокончателната справка.

Единственото увеличение спрямо заложеното от чисто данъчните пера е при данък печалба. При планирани 809 млн.лв. от този данък, са събрани 974,2 млн.лв. Около 60% от тях са от печалбата на държавни предприятия в енергетиката и от БТК.

През 2001 г. приходите от данък печалба са били 972,9 млн.лв. /с 2 млн. по-малко/ и то при положение, че данъчната ставка бе с 5% по-висока, подчертаха от финансите.

Сравнявайки намалелите ставки и на данък печалба, и на данък общ доход през 2002 спрямо предишната година, и съпоставяйки ги с ръста на БВП и на средната работна заплата, зам.министър Ал Джебури съобщи, че и при двата вида данъци данъчната администрация е успяла да събере повече приходи от очакваните. При данък печалба те били с 75 млн.лв. отгоре, а при ДОД - с над 122 млн. в повече, въпреки малкото неизпълнение спрямо заложеното в бюджета.

Гати ал Джебури отчете и увеличение в приходите от дейността на Агенцията по държавните вземания, събрала 103 млн.лв. при заложени 57 млн.лв.

Държавата раздала допълнително над 621 млн.лв.

Ниските лихви през 2002 г. са довели до изразходване на 71% от планираните средства за лихвени плащания, съобщи още днес финансовият министър Милен Велчев. Вместо 1,004 млрд.лв., са платени 713,1 млн.лв. Велчев оцени високо управлението на дълга, който в момента е малко под 58% от БВП.

Министърът съобщи още, че в резултат на доброто изпълнение на бюджет 2002, през миналата година са направени допълнителни разходи за над 621,8 млн.лв.

От тях 217,4 млн.лв. са изразходвани за покриване на неразплатените разходи на общините, с което по думите на министъра МФ е изпълнило подписаната с Националното сдружение на общините програма за разчистване на неразплатените разходи.

100 млн.лв. са отделени допълнително за неразплатените разходи на болниците, още 100 млн.лв. - за допълнителни коледни плащания за пенсионерите и за бюджетни заплати.

4,2 % е реалният ръст на средната работна заплата през 2002-а, съобщи зам.министър Кирил Ананиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.