Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проект за 80 млн. евро e в блокаж. МО пробва да намали цената за ремонта на военноморската база във Варна

0 коментара
Новият кораб "Храбри", сн. БГНЕС
Проектът за ремонт на военноморската база във Варна е поскъпнал още малко до около 80 млн. евро и вероятно ще се забави, тъй като в момента е блокиран и се търси вариант за продължаването му. Министерството на отбраната (МО) ще се опита да свали цената, която се увеличи повече от два пъти спрямо прогнозната, която миналата година е била 35.7 млн. евро. 
 
Това става ясно от обясненията на военния министър Димитър Стоянов в отговор на парламентарен въпрос от Ивайло Мирчев (“Демократична България“).
 
Поръчката ще бъде изпълнена от ДЗЗД "Акватория ВМБ-Варна" като решението за подписването на договора бе взето от предишното правителство в началото на тази година.
 
Окончателната цена е била около 80 млн.евро с ДДС. В договора е предвидено 3% авансово плащане от средствата за строително монтажни работи, а срокът за изпълнението е 780 дни.
 
Към момента обаче не е ясно как точно ще продължи проекта.
 
"На проведените в МО срещи с изпълнителя, проектанта и строителния надзор е установено, че според договора разплащането на средствата за изпълнените строително монтажни работи е само до осигурения финансов ресурс за съответната година и до размера на авансовото плащане, като е необходимо да се дефинират конкретни дейности, така че бъдещото изпълнение да не надвишава размера на аванса. До момента решение на този въпрос няма, тъй като дейностите, предвидени за етапно изпълнение в проекта, не позволяват частично изпълнение в рамките на осигурените средства“, обясняват от МО.
 
Сега министерството обмисля как да се преструктурират етапите на проекта и да оптимизира обема на дейностите, за да се намали цената. В момента се водят и преговори с изпълнителя за намаляване на някои единични цени.
 
Поръчката се реализира с подбор на потенциалните изпълнители, а не по общите правила на Закона за обществените поръчки. Той позволява подобна възможност в областта на сигурността и тази практика често се прилага от Министерството на отбраната.
 
Проектът предвиждa удълбочаване на акваторията и ремонт на съоръженията, който да позволи базата да приема и обслужва модерни бойни кораби.
 
България ще има два нови кораба, построени от германската компания "Люрсен" и българската "Делфин". Договорът бе на стойност около 1 млрд. лева, но в него не влизат боеприпасите за двата кораба и друго оборудване и не е ясна крайната цена.
 
В края на миналата година първият кораб с име "Храбри" бе приет от Военноморските сили.
 
Тази година се очаква и следващият, който ще се казва "Смели". 
подкрепете ни

Свободата има цена

Благодарим, че не ни оставяте да я плащаме сами.

Станете месечен дарител на Mediapool, защото ако журналистиката днес премълчи истината, утре няма да има кой да я каже.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията