Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проектът е дискриминационен, ще създаде напрежение между НДСВ и ДПС

0 коментара

- Какво означава според вас регламента за функциониране на вероизповеданията, предложен в законопроекта на НДСВ, който предвижда БПЦ да се регистрира като юридическо лице чрез закон?

- Аз разбрах, че НДСВ ще управлява заедно с ДПС. Самите ДПС имат законопроект, който е относително либерален в сравнение с досега внасяните законопроекти. Той е построен на друг принцип - там няма различен режим за получаване на статут на юридическо лице. Това, което НДСВ предлага, е една от религиозните общности - Българската православна църква, да стане юридическо лице по силата на закона, а всички останали да се регистрират чрез съда.

Трябва също така да вземем предвид това, което каза и Европейският съд по правата на човека по делото на Хасан срещу България от октомври 2000 г. Той даде ясни указания какъв трябва да бъде българският закон за вероизповеданията. Когато става дума за различни крила във всяко вероизповедание, Европейският съд казва, че трябва да се даде възможност да се разцепи едно вероизповедание. Също така отцепилото се крило или част от вероизповеданието да контролира и съответната част от имуществото. Ако това не бъде изпълнено, ще породи други дела.

- Излиза, че с първия си законопроект НДСВ влиза в противоречие с Европейския съд?

- Това е от една страна. От друга, противоречи на идеята на ДПС за вероизповеданията, която е построена на друг принцип.

- Идеята БПЦ да се регистрира като юридическо лице практически нарушава интереса и на всички останали общности?

- Да. Създаването на едно вероизповедание като юридическо лице, води до много неприятни последствия. Има европейски опит в това отношение. Така е в Румъния. Там с декрет 177 - подобен на нашия закон за вероизповеданията от 1948 г., направиха юридически лица от 15 религиозни общности в Румъния. Всяка друго вероизповедание, което поиска да направи вероизповедание, трябва да внесе проектозакон в парламента и той да се гласува от всички народни представители. Когато става дума за малки религиозни общности, това става много трудно, защото няма политически интерес това да става и крайно затруднява дейността на вероизповеданията.

Това е порочен метод за узаконяване. Идеята е узаконяването да стане по по-лек начин, което се съдържа и в препоръката на Европейския съд по правата на човека.

Тук става обратното. Чрез получаване на статут на юридическо лице нещата се усложняват, да не говорим, че това е и дискриминационно. Защо БПЦ да бъде юридическо лице по силата на закона, а всички останали да бъдат признавани за юридически лица по силата на съдебни решения.

- На какво напомня идеята за механизми срещу сектите?

- Тук вече има да се бием. България получи немалко шамари от Европа по тази линия. Излиза, че новите управляващи не са в час за това. Не бива да се бърза, нека да се изучи опитът и критиките срещу правната рамка в отношенията на държавата с БПЦ. Нека това да не е първият закон.

- Очевидно е, че това ще е първият закон. Как тогава НДСВ ще управлява в коалиция с ДПС?

- Още на този етап това създава конфронтация между тях. Добре познавам законопроекта на ДПС, той е построен на съвсем друг принцип.

- Възможно ли е внасянето на този законопроект да е вид алиби пред електората на НДСВ, че те ще управляват съвместно с ДПС?

- Ако това е така, което ми се струва малко вероятно, по-скоро е резултат на недомислица, тъй като би означавало голяма грешка още от самото начало. Създаване на алиби с един такъв ход ще доведе до конфронтация с ДПС, до неразбирателство между НДСВ и ДПС от самото начало. Ако те искат да си направят алиби, би трябвало да го направят по проблеми, по които ДПС не се е произнасяло досега. Но по този въпрос то ясно се е произнесло.

- Как изглежда този законопроект в контекста на рамковата конвенция за защита на правата на националните малцинства

- Той е дискриминационен. Рамковата конвенция казва, че не бива да се допуска дискриминация. Създава се различен ред на получаване на статут на юридическо лице. Той има и дискриминационно намерение. Не знам как е реализирана по самия проект, но така, както се обявява - да се прегради пътя на секти и религиозни движения, това означава едните да се приемат, а другите да се отхвърлят. В рамковата конвенция за защита на малцинствата има ясна разпоредба, която предвижда възможност етническите и религиозните малцинства да изповядват своята религия на равноправна основа. Тук основата не е нито равноправна, нито недискриминационна. Мюсюлманите ще изповядват религията си по един ред, а православните по друг. Съдът указа, че дори когато се иска контрол върху собствеността на вероизповеданията, законът трябва да дава възможност на отцепническата група да добие част от собствеността на вероизповеданието - нещо, което този закон няма да даде.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.