Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Променяме конституцията и заради общините

1 коментар

До края на годината трябва да бъдат предприети действия за промяна на конституцията, която да даде правомощия на общините за определяне на ставките на местните данъци и видовете местни такси.

Това предвиждаправителствената Стратегията за децентрализация за периода 2006-2015 г., която премиерът Сергей Станишев обсъжда на двудневна среща в Хисаря с областните управители, съобщиха от правителствената информационна служба. Стратегията е приета от кабинета на 1 юни.

На дискусията участват социалният министър Емилия Масларова, строителният Асен Гагаузов, финансовият Пламен Орешарски, на държавната администрация Николай Василев, на земеделието Нихат Кабил и на околната среда Джевдет Чакъров.

Идеята за конституционни промени, свързани с финансовата децентрализация, беше лансирана от НДСВ още в края на мандата на предишното правителство.

Депутатите на Симеон Сакскобургготски предложиха такива изменения и при последните промени на конституцията в началото на тази година и се оправдаха, че те не били подкрепени от партньорите им от БСП и ДПС.

Нито НДСВ са толкова “за” промените, нито ние сме толкова “против”, коментира за Mediapool зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев. От БСП пък припомниха, че тази тема е заложена в предизборната им програма.

По време на съвещанието стана ясно още, че към правителството ще бъде създаден Съвет по децентрализация на държавното управление. Идеята е на министъра на регионалното развитие Асен Гагаузов, който е бивш кмет на Сливен и бивш член на Управителния съвет на сдружението на общините (НСОРБ).

Съветът ще се ръководи от министър Гагаузов, а членове ще бъдат зам.-министри от всички министерства.

Подобна структура съществуваше и при управлението на кабинета Сакскобургготски, но работата ѝ бе блокирана след оставката на вицепремиера и министър на регионалното развитие Костадин Паскалев.

При представянето на стратегията, премиерът Сергей Станишев изключи вероятността областните управители да станат избираеми, каквато идея съществува. “Трябва да се търси балансът”, подчерта той.

В изпълнение на правителствената стратегия до края на 2008 г., като делегирана услуга, към общините ще преминат домовете за медикосоциални грижи, професионалните и специалните училища, домовете за отглеждане на деца, лишени от родителски грижи.

Сред темите на срещата е бюджетното осигуряване на областните управители и ролята им в процеса на усвояване на фондовете на Европейския съюз.

По време на форума ще бъдат представени двете оперативни програми, пряко свързани с работата на областните управители - за регионалното развитие и за административния капацитет.

Според премиера Станишев ролята на областните управители за реализацията на политиката за устойчиво развитие на страната с времето ще става все по-важна, а целта е да се спре задълбочилият се през последните 15 години дисбаланс в развитието между отделните региони.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ss
    #1

    za politika i kultura chetete v obshtestvo.net

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.