Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин прехвърли контрола върху Чечения на тайните служби

0 коментара

Руският президент Владимир Путин подписа Указ "За мерките относно борбата с тероризма на територията на Северен Кавказ", с който прехвърли контрола върху военната операция в Чечения от Министерство на отбраната към директора на Федералната служба за сигурност (ФСС) Николай Патрушев. Той разпореди още по-голямата част от руските войски в региона да се изтеглят, без да дава срокове за това.

Указът регламентира създаване на "Оперативен щаб по управлението на антитерористичните операции", членове на който ще бъдат ръководителите на федералните силови ведомства. Оперативният щаб ще ръководи "Обединено войсково формирование", което ще продължи военната операция в провинцията. Ръководителят на оперативния щаб и директор на ФСС Николай Патрушев ще трябва до 15 май да изготви корекциите в механизма за управление на федералните сили в Чечения.

Федералната служба за сигурност, която поема контрола върху Чечения, е наследник на съветското КГБ и понастоящем отговаря за подготовката и провеждането на антитерористични операции. С прехвърлянето на контрола към ФСС Кремъл цели да аргументира твърденията си, че Москва не извършва етническо прочистване и не води война в Чечения, а извършва антитерористична операция. Според Путин изтеглянето на войски от региона няма да намали натиска срещу сепаратистките групировки и няма да прекрати военната операция. Той обясни, че Москва ще смени тактическите средства за борба срещу терористичните и сепаратистки групировки в Чечения.

Досега военните операции се осъществяваха от редовни войски на министерство на отбраната, военна полиция, войски на министерство на вътрешните работи, гранични войски, както и части на ФСС. През 1999 г. общия военен контингент на Русия в Чечения е бил 100 000 души, докато през 2000 г. е намален на 80 000.

Решението на руския президент идва, след като месеци наред руските военни операции в Чечня не доведоха до желания от Москва ефект за прочистване на сепаратистките чеченски групировки. Същевременно натискът към Кремъл от страна на САЩ и ЕС да приключи военната операция се засилва. Вътре в Русия общественото мнение също започна да оказва все по-силен натиск за прекратяване на военните действия в Чечения, след като руските войски дадоха доста жертви в сраженията.

Само през миналата седмица световните агенци предадоха, че 14 руски войници са били убити по време на сражение във втория по големина чеченски град Гудермез, където сепаратисти са атакували болница и сгради на поставената от Москва администрация. Говорителят на Кремъл Сергей Ястражемски обаче отрече, че руските войски са дали 14 жертви и каза, че са били убити 5 чеченски полицаи, работещи за проруската администрация в града. Ястражемски съобщи, че освен изтеглянето на войски, Русия ще реорганизира администрацията си в Чечения и ще възстанови издаването на документи за самоличност, включително и задгранични паспорти на чеченците.

Руската военна операция в Чечения започна през 1999 г., след като чеченски сепаратисти започнаха бунтове в провинцията и взривиха апартаменти и офиси в административни сгради в Москва и други руски градове, които отнеха живота на близо 300 души.

Междувременно, Парламентарната асамблея на Съвета на Европа започна обсъждане на въпроса за възстановяване на правото за гласуване на руската делегация, което бе отнето през пролетта на миналата година. Тогава парламентарната асамблея реши, че военната операция на Русия в Чечения води до система нарушаване на човешките права на жителите на провинцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.