Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин задължи руските компании да питат Кремъл за всяко действие зад граница

21 коментара
Путин задължи руските компании да питат Кремъл за всяко действие зад граница

Руските стратегически компании трябва да съгласуват с правителството действията си в чужди държави. Указ с това нареждане подписа във вторник руският президент Владимир Путин.

Указът трябва да защити интересите на Русия при осъществяването на външноикономическа дейност, се казва в мотивите към него. Той влиза в сила от деня на обнародването му, тоест почти веднага.

В документа се казва, че ако към стратегически руски компании и дъщерните им дружества се предявяват претенции "от страна на органи на чужди държави, международни институции и обединения, включително на регулаторни или контролни органи", то "някои действия на руските компании ще могат да се предприемат само след предварително съгласие от руските държавни органи".

Така например без разрешение на правителството стратегическите компании не могат да променят договорите си с чужди контрагенти или да предоставят на чуждите организации информация за дейността на руските компании. Докато бъде получено разрешение от страна на властите, руските компании могат да предоставят на чужденците само тази информация, която подлежи на огласяване съобразно руското законодателство.

В съответствие с указа правителството може да не разреши на стратегическите компании да извършат посочените действия, "ако могат да нанесат вреди на икономическите интереси на Руската федерация".

Указът е отговорът на Русия по повод на антимонополното разследване, която предприе в началото на септември Европейската комисия срещу руската компания "Газпром" за нарушаване на правилата на конкуренцията в Европа с дългосрочните си договори с осем източно-европейски държави, сред които и България. Ако "Газпром" бъде признат за виновен, заплашва го глоба до 14 милиарда долара.

От своя страна от "Газпром" напомниха на ЕК, че концернът е регистриран "отвъд границите на юрисдикцията на ЕС" и е натоварен "в съответствие с руското законодателство с публично значими функции и има статута на стратегическа организация, контролирана от държавата".

След това първо изявление зам.-председателят на газовия монополист Александър Медведев определи действията на Еврокомисията по отношение на "Газпром" като "нечестни".

Същевременно започна търсене на пътища за намаляване на напрежението между компанията и ЕК. Руската Федерална антимонополна служба (ФАС) не изключва провеждането на консултации с Европейската комисия по започналото миналата седмица разследване срещу "Газпром", съобщи шефът на ФАС Анатолий Голомолзин.

Голомолзин припомни, че преди десет години е имало аналогични консултации с Европейската комисия по дългосрочните договори на "Газпром" в Европа и тогава е било установено, че те отговарят на европейското законодателство. "Оттогава обаче мина много време, променено е законодателството на Европейския съюз и затова явно е необходимо да се обсъди новата институционална обстановка", каза руският антимопонолен шеф. Той не се нае да коментира хода на сегашното разследване срещу руския държавен монополист, обяснявайки, че всякакви изводи на този етап са преждевременни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #21
  2. Анонимен
    #20

    „И така, истината е, че Русия не ни е освободила. На нея е попречено да ни завладее. Освободени сме главно от Англия, след това от Австрия, и от българите със здрав разум. Разбира се Англия действа така от интерес. ВАЖНОТО Е, ЧЕ НАШИЯ И НЕЙНИЯ ИНТЕРЕС СЪВПАДАТ, и още, че той не противоречи на морала, и на справедливостта“ . - книга за ролята на Русия в българската история: „Освободителни“ мисии на Русия – Съветския съюз в и около България. Нека всички да я прочетем и отворим очите на всички българи! http://www.ebooks-bg.net/istoria/istoriaimg/istoria_downloadfile510003.htm

  3. Анонимен
    #19

    "Чърчил заповядал на Сталин" - това може да се роди само в червена безпросветна тиква! Широко известен е факта, че Чърчил е отпечата български паунди, защото се е готвел с десант да освободи България от дивите рушняци! ? дена не са му стигнали за съжаление!

  4. Анонимен
    #18

    Защо вярвате на коварния диктатор Чърчил?? Същият уж демократ заповядал на Генералисимус Сталин да пороби Източна Европа. Сталин безпрекословно козирувал "Yes, Sir!" и... знаете резултата. При всичко това, забележете, Чърчил не пуснал СССР до топлите плажове и морета (!). В Източна Европа - може, но не и в Южна. А уж Съюзник. Пиянде и пушач. Напивал се с вино Мелник, пушел пури... На Чърчил Не може да се вярва. Анонимен 05:07 | 12.09.2012 Уинстон Черчилль: «Русские могут казаться недалекими, нахальными или даже глупыми людьми, но остается только молиться тем, кто встанет у них на пути...»

  5. Анонимен
    #17

    секи 4ти км Имперските дела са за Великани, а Микромениджмента за джуджета. Уви, няма го Елцин... "В отговор на антимонополното разследване на ЕК срещу "Газпром" Путин задължи руските компании да питат Кремъл за всяко действие зад граница"

  6. Анонимен
    #16

    Това, че Путин не е в час /или не му дават да влезе в час/, съвсем не значи, че всички тук в Москва не са в час! Ето един пример с руската академия за военни науки!
    Извадка от статия на доц. д-р Румен Кънчев, политолог, изследователските му интереси са фокусирани в областта на геостратегията и геополитиката и въпросите на международната сигурност. "Всъщност необходимо е да се подчертае, че преобладаващата част от руски, американски и европейски експерти и стратези са единодушни относно следното:

  7. Анонимен
    #15

    Като чета този материал ми е смешно, защото този палячо още вярва в руското пропагандно клише "велика русия"!!! Ако може да ми обясни как една държава става велика като не произвежда нищо друго освен суровини за цивилизования свят ??? Такава държава се нарича "ресурсен придатък" и са налице всички свойствени й характеристики - диктатура, държавен монопол, корупция която е генерирана предимно от държавните структури, бедни, унизени и манипулирани граждани и т. н. По-голямо осиране от това - да си

  8. Анонимен
    #14

    Четеш този материал и отново започваш да разбираш с кого си имаш работа. После четеш "Дянков и Добрев" и се чудиш дали "имат връзка с главния", както казват децата.

  9. Анонимен
    #13

    Концернът бил регистриран отвъд границите на ЕС , пък иска да оперира в траниците на ЕС както му нарежда Москва...Това може да разсмее всеки начинаещ юрист.

  10. Анонимен
    #12

    10, от краткия Ви текст ясно личи, че сте недообразован и червен. Четете повече - по-малко пишете - смешно е!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.