Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разсъждения върху един таен документ

0 коментара

Видяхме най-после какво българското правителство е занесло в Брюксел като допълнение към позицията на страната ни по глава Енергетика. Видяхме го отново по заобиколен начин, защото един вестник го измъкна от административния съд, където документът е изискан по делото на БСП срещу правителството.

Като видяхме текста, можем да направим съответните заключения:

"България приема общата позиция на ЕС (CONE-BG 79/01) относно затварянето на блокове 3 и 4 на АЕЦ "Козлодуй" и се ангажира тези блокове да бъдат затворени през 2006 г."

В това изречение няма нищо под условие, всичко е ясно и недвусмислено. България категорично ще затвори блокове 3 и 4 през 2006 година. При завръщането си от Анкара премиерът Сакскобургготски косвено потвърди тази категоричност, като изрази надежда, че до 2006 ще се намерят алтернативни източници на енергия за износ за Турция на мястото на блокове 3 и 4.

Тази официална позиция на легитимното българско правителство е връчена от външния ни министър на комисаря Ферхойген, тя е в съгласие с общата позиция на Европейския съюз и с това въпросът е приключен. Когато съвпаднат позициите, съответната глава се затваря.

Евентуалното подменяне на внесения от г-н Паси текст с нов, съответстващ на решението на Народното събрание, е практически невъзможно.

Оттеглянето на текста с мотив, че Парламентът е решил нещо различно от Правителството след връчване на позицията, означава тотално дискредитиране на този кабинет в преговорния процес. Кой ще вярва в окончателността и сериозността на българските позиции по оставащите за затваряне глави, след като правителството изготвя позициите си тайно, зад гърба на законодателната власт и може всеки момент да бъде опровергано с решение на законодателния орган?

"Относно механизма на партньорска проверка под егидата на Европейския съвет, България очаква мисия за такава проверка да се състои във възможно най-кратък срок след временното затваряне на преговорите по глава 14, преди края на преговорите като цяло."

В тези две изречения има само уклончиви пожелания. Проверката, ако изобщо ще я има, е поискана в периода 2003 - 2004 година. Предварителните заявления на сегашното правителство, че ще завършим преговорите през 2003 година, са само негово твърдение. За да се завършат преговорите трябва съгласието и на двете страни, а при обвързването на проверката на "Козлодуй" със датата на приключването на преговорите, Европейският съюз губи и всякаква мотивация да затвори всички преговорни глави до края на 2003 година.

По-важното е, обаче, че исканата проверка изобщо не се отнася за евентуално удължаване живота на реакторите, а ...
" ... с огромни преки и непреки разходи (разходи, свързани с извеждане на блоковете от експлоатация, пропуснати ползи от непроизведена и нереализирана продукция, проекти за алтернативна заетост, екопроекти). България не е в състояние сама да поеме тези разходи. Предсрочното извеждане от експлоатация на блокове в АЕЦ "Козлодуй" и свързаните с това технически, финансови, екологични, социални и икономически последици изискват финансиране. В този контекст България се обръща към Еврокомисията за съдействие за разходи, като израз на солидарност."

Към днешна дата Българската страна не е готова да посочи конкретни суми за очакваните разходи и оттам компенсации от Европейския Съюз. Правителството всъщност вика партньорската проверка да оцени с колко ще бъдем овъзмездени при затварянето на блокове 3 и 4. С това кабинетът Сакскобургготски дава и последния си хилав коз в ръцете на отсрещната страна. България ще получи такива компенсации за затварянето на втората двойка блокове, каквито реши европейската експертна проверка.

Това ни разкрива измъкнатият почти нелегално от друга институция официален документ на демократичното българско правителство. И с това картината става още по-безрадостна и безалтернативна.

Напоследък бях свидетел на разговор между двама общински съветници от провинциален град и представител на една фирма, срещу която общината води дело. Човекът с прости думи обясняваше на общинарите, че докато завърши делото след три-четири години, те няма да са вече общински съветници и евентуалната победа на общината няма да им донесе нищо. А ако постигнат споразумение извън съда сега, то ... . Разбраха го бързо и май нещата тръгнаха към уреждане.

Сетих се за този случай, когато четях новата правителствена позиция за "Козлодуй".

Коментарът е публикуван във в."Труд"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.