Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Решаваща среща на ЕС за конституцията

0 коментара

Започва двудневната среща на върха на Европейския съюз в Брюксел, където лидерите на ЕС се опитват да намерят съгласие по първата конституция на съюза.

Срещата се провежда шест месеца след провала през декември, когато страните - членки не успяха да се договорят по ключови текстове от документа, като тежестта на правото на глас.

Ирландското председателство предложи компромисен пакет от съгласувани позиции, за да помогне постигането на споразумение по конституцията.

Лидерите на ЕС също така трябва да решат кой да замени председателя на Европейската комисия Романо Проди, чийто петгодишен мандат изтича през октомври.

Бяха лансирани редица имена, включително на сегашните премеиери на Белгия, Ирландия и Люксембург, но Проди заяви в сряда, че засега няма очевиден наследник за поста му.

Едновременно присъединяване на България и Румъния през 2007

ЕС очаква едновременното присъединяване на България и Румъния през януари 2007 г., въпреки че двете страни в момента са на различно ниво на подготовка, се посочва в разпространен в сряда от ирландското председателство проект за заключителен документ на срещата, съобщи Франс прес.

ЕС има за цел България и Румъния да се присъединят през януари 2007 г., ако двете страни са готови, се казва в документа. Следователно засега се изключва възможността двете кандидатури да бъдат разделени, отбелязва АФП.

Тази седмица България приключи преговорите за присъединяване към ЕС, а Румъния се надява да направи това до края на годината.

Изработването на договор за присъединяване на България и Румъния към ЕС ще започне през юли 2004 г. Това ще позволи той да бъде подписан "веднага, щом това стане възможно през 2005 г.", пише в документа.

ЕС призовава настоятелно двете страни да положат по-интензивни усилия за подготовката им за членство. Евросъюзът отбелязва, че София и Букурещ трябва най-вече да укрепят административните и съдебните си системи, но и да продължат икономическите реформи. Освен това ангажиментите, поети от двете страни, трябва да бъдат спазени "в необходимите срокове", преди ефективното им присъединяване, предвидено за януари 2007 г.

При приключването на преговорите България прие т. нар. предпазна клауза, която допуска по препоръка на Еврокомисията членството да бъде отложено най- много с година, до януари 2008 г., ако съществува сериозен риск страната да не е "очевидно готова".

Основното внимание на европейските лидери обаче е съсредоточено върху конституцията, особено след разочароващата избирателна активност на гражданите на ЕС при приключилите в неделя избори за Европарламент.

През декември Полша и Испания блокираха споразумение по конституцията, тъй като губят по-благоприятните позиции, които им дава предишното споразумение.

Политическата ситуация и в двете страни се промени през последните месеци, но не е ясно как ще се отрази това върху позициите им спрямо конституцията.

Компромисни варианти

За да реши възникналите проблеми, председателството на ЕС предлага:
- Да модифицира т.нар. принцип на "двойното мнозинство", който определя начина на вземане на решения в ЕС. Вместо изискваната подкрепа на 50% от страните - членки, които съставляват 60% от населението на съюза, новият вариант предлага съотношението да е 55% - 65%;
- Да се намали състава на Европейската комисия от очакваните 25 члена (по един за всяка страна) на 18 члена, но от 2014 г.;
- Минимум шест места за държава в Европейския парламент - предложение, насочено към по-малките страни - членки, които се опасяват, че техният глас ще се загуби в 732 -членния парламент.

Няколко европейски държави ще подкрепят плановете за реформа на Евокомисията, предава кореспондентът на Би Би Си.

Великобритания ще защитава по време на обсъждането традиционното право на вето на страните - членки.

Ирландският премиер Бърти Ахърн очаква на срещата в четвъртък и петък да се достигне до споразумение по конституцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.