Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния и България - заедно за НАТО, отделно за ЕС

0 коментара

В интервю за агенция Ромпрес посветено на румънско-българските отношения премиерът Адриан Нъстасе каза, че би било по-добре България и Румъния да обединят усилията си, за да постигнат успех при преговорите за скорошно приемане в НАТО.

По отношение на преговорите с ЕС Нъстасе подчерта, че евроитеграцията се реализира при спазване на принципите за диференциация и индивидуален подход и макар, че в определен момент България да е била по-напред, сега пред всяка страна има различни проблеми.

На въпрос относно препоръката на председателя на комитета на САЩ за разширяване на НАТО Брус Джаксън за укрепване на партньорството между София и Букурещ преди срещата на алианса в Прага, Нъстасе припомня, че самият той е направил подобно предложение на българските власти по време на посещението си в България през септември 2001г.

Струва ми се, че идеите, които представих тогава, бяха приети от повечето ми събеседници като логични и естествени, изтъква Нъстасе. "Смятам, че е необходимо да усвоим прагматичен подход в това отношение, като обръщаме внимание повече на резултатите. За нас е важно да можем да утвърдим от географска гледна точка важността на региона си. Всяка една от страните има известни проблеми, постигнала е известни успехи, но важното е да намерим най-добрия аргумент за защита на общите ни интереси, затова смятам, че като защитим заедно предимствата на всяка една от страните, ще спечелим повече, отколкото ако вървим отделно", посочи Нъстасе.

За да защити тезата си за общите действия, румънският премиер наблегна на факта, че Румъния и България могат да осигурят свързващ мост между централноевропейските членове на НАТО и страните от първата линия на южния фланг на Алианса - Турция и Гърция.

На въпрос дали възнамерява да предложи на българските власти обща стратегия за подготовка за членство в Европейския съюз, като се има предвид, че Румъния и България преминават през едни и същи етапи по пътя към интеграцията си и трябва да изпълнят едни и същи условия, румънският премиер изтъква, че интеграцията в ЕС се характеризира с два основни принципа - принципа на диференциация и на отчитане на постиженията на всяка отделна страна.

"В този процес оценяването на постиженията на всеки кандидат се прави въз основа на ясни критерии, определени при срещите на върха на Европейския съвет в Копенхаген и Мадрид. От тази гледна точка трябва да е ясно, че всяка страна преговаря индивидуално за членството си в ЕС. Ние се надяваме да приключим главите по преговорите през тази година. Трябва да признаем, че българите в определен момент бяха преди нас в някои области и бяха постигнали повече успехи от нас; в други области днес ние се представяме по-добре, но целта ни не е да се сравняваме с българите или с някой друг, а да се съсредоточим върху себе си, за да бъдем по-ефективни и убедителни", изтъква румънският премиер.

Да създадем обаче обща стратегия, мисля, че няма да бъде реалистична стъпка, тъй като проблемите ни са различни и съответстват на спецификата на всяка страна, подчертава той.

Помолен да коментира развитието на румънско-българските отношения през последната година, Нъстасе посочва, че отношенията с България се развиват добре. "От политическа гледна точка отношенията ни са отлични, състояха се многобройни визити, срещи, телефонни разговори, свидетелстващи, че между нашите две страни съществува абсолютно нормална атмосфера. Що се отнася до сътрудничеството между Румъния и България в областта на европейската интеграция, тя съществува и е ефективна. Най-пресният пример са консултациите между главните преговарящи на Румъния и България с ЕС, които ще се състоят на 8 март в София", допълва Нъстасе.

Премиерът посочва, че в областта на икономиката съществуват някои проблеми, дължащи се на неосъщественото увеличение на двустранния търговски обмен, но това се дължи и на факта, че страните преминаха през важни политически моменти, необходимостта от преоценки, различни проблеми, които трябваше да бъдат разрешени.

"В България едва сега завършиха първите месеци на преоценка и икономически промени, мисля, че вече можем да започнем по-активно да развиваме икономическите си връзки. Постоянно съществуваше, може би и поради политизирането му, не бих казал напрежение, но зони на дискомфорт, свързани с различните ни становища по някои проблеми. Мисля, че много от тези неща бяха фалшиви или във всеки случай, се използваха, за да снижават динамиката в отношенията ни. Не мисля, че някоя от двете страни представлява заплаха за другата, нито от гледна точка на териториалната близост, нито в икономически план или по отношение на международните проекти. Затова смятам, че добросъседството в териториален смисъл трябва да бъде преведено в съществено политическо сътрудничество, в партньорство, което да носи ползи. Например, Румъния и България съвместно осъществяват редица проекти под егидата на Пакта за стабилност. Най-важният от тях, на обща стойност 180 милиона евро, е изграждането на втори мост над Дунав при Видин - Калафат. Отворени са вратите за програми за развитие и усъвършенстване на сътрудничеството и смятам, че двете страни могат да определят множество проекти от общ интерес, които да допринесат за икономическото развитие на двете страни", посочва в заключение Адриан Нъстасе.

Интервюто на румънския премиер Нъстасе е в навечерието на посещението на Симеон Сакскобургготски в Букурещ, което започва в събота.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.