Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия и САЩ ще съкратят с две-трети ядрения си арсенал

0 коментара

Още през първия ден от посещението на Путин в САЩ американският и руският президент си размениха очакваните предложения за значително съкращаване на ядрените оръжия.

Буш съобщи, че Съединените щати ще редуцират едностранно ядрения си арсенал от сегашните 7000 ядрени бойни глави до ниво от около 1700 - 2200 бойни глави.

Президентът Путин от своя страна обяви, че Русия ще съкрати с поне 2/3 сегашния си ядрен арсенал от 6000 бойни глави.

Руският външен министър Игор Иванов настоя тези предложения да бъдат фиксирани в рамките на двустранен договор. Изявлението на руския външен мистър са свързани с неуредените противоречия между САЩ и Русия по едностранното американско решение за изграждане на космическа противоракетна система.

Отношенията в сферата на сигурността могат да добият нова насока на развитие след изявлението на руския президент за отношенията на Русия с НАТО.

Путин поиска равноправни отношения между НАТО и Русия и заяви, че страната му е готова да отиде в тези отношения "толкова далеч, колкото за това е готов и самият Атлантически съюз".

Путин призова за предефиниране на модела на сигурност в Европа и за създаване на напълно нов механизъм за съвместно вземане на решения и за координирани действия в областта на сигурността и стабилността.

Новите отношения на доверие и единомислие между Русия и САЩ бяха фиксирани в съвместни декларации за двустранните икономически връзки, за борбата с биотероризма, за противодействието срещу наркотрафика, за положението в Афганистан и за обстановката в Близкия изток.

В декларацията за Афганистан Буш и Путин заявяват, че талибаните като движение нямат място в бъдещите институции на Афганистан. Афганистан има нужда от ново правителство, изградено на широка основа, в което да са представени всички афганистанци и всички етнически групи.

Русия и САЩ изрично подчертават, че нямат нито намерение, нито възможност да сформират бъдещото афганистанско правителство, тъй като това е задача, с която трябва да се заемат самите афганистанци.

Съвместната декларацията за Близкия Изток изтъква общата позиция на двете страни, според която Израел и Палестинската власт трябва да предприемат конкретни действия, за да намалят напрежението и да направят възможно подновяването на мирните преговори. Страните в Близкоизточния конфликт се призовават да се въздържат от действия, които вредят на другата страна и да възстановят диалога на високо равнище. Декларацията настоява за незабавно изпълнение на плана Тенет и на препоръките в доклада Мичъл.

Световните агенции специално акцентират върху формулировката от декларацията за руско-американски икономически отношения, която обявява, че Русия ще играе "ролята на двигател в световното икономическо развитие. Като израз на новите икономически отношения ръководството на американския Конгрес обеща на Путин да отмени насочената срещу Русия поправка Джексън-Ваник. Поправката Джексън-Ваник е приета през 1974 г. и обвързва търговско-икономическото сътрудничество между двете страни със свободната имиграцията от бившия СССР.

В отделно комюнике Белият дом съобщи, че САЩ "подкрепят твърдо" присъединяване на Русия към Световната търговска организация и се ангажират да ускорят процеса на присъединяване на Русия.

Темата за тероризма, която е централна в международните отношения сред 11 септември беше коментирана многократно по време на посещението на Путин в САЩ.

Руският президент определи, че тероризмът е извън националността, религията и цивилизацията. Той подчерта, че никоя страна не е застрахована срещу опасностите и призова за изграждане на международен съюз на основата на ООН за борба срещу тероризма. Според него на "терористичния интернационал", възникнал през последните години, трябва да се противопостави "интернационал на правото и законността".

Във всичките си изявления президентът Путин подкрепи американската кампания в Афганистан.

Владимир Путин покани американския президент да направи официално, работно или частно посещение в Русия в удобно за него време, като добави, че най-подходящ период за визитата биха били белите нощи в Санкт Петербург, т.е. началото на лятото.

Подготовката на такова посещение очевидно вече е в ход, тъй като с това посещение беше обвързано и отмяната на поправката Джексън-Ваник.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.