Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия капитулира пред НАТО

0 коментара

С тържественото подписване на Римската декларация Русия и НАТО регламентират своите отношения. Политици и коментатори окачествяват този документ като исторически - фактически Русия влиза в алианса, който навремето беше създаден за борба именно с Русия, тогава - СССР. Сега нейните отношения със Северноатлантическия съюз и съвместните действия за гарантиране на глобалната сигурност ще се развиват на базата на равноправно партньорство, сътрудничество и взаимно разбирателство.

Подписването на Римската декларация действително е сериозно събитие, но неговото значение е противоположно на общоприетото тълкуване.

Първо, Русия влиза не в НАТО, а в някакъв нов орган, който ще работи успоредно с НАТО.

Второ, функциите на новата структура ще бъдат значително орязани в сравнение с тези на НАТО.

И главното, ако Русия злоупотребява с правата си в новия орган, неговата дейност ще отстъпи на заден план, а центърът на вземане на решения отново ще бъде пренесен в Съвета на НАТО.

Какво е предполагаемото поле за дейност на организацията Русия-НАТО и къде ще се развива "равноправното сътрудничество"? Преди всичко това е борбата срещу международния тероризъм и разпространението на оръжията за масово унищожение. Освен това Русия ще може да дава своя принос в умиротворителни операции и мисии, за неутрализиране на новите заплахи и предизвикателства към глобалната сигурност, в спасителни операции по море. Предполага се, че с времето този списък ще бъде разширен.

Както се вижда, в него не попадат две важни точки - военните операции на алианса и разширяването на НАТО. Така Северноатлантическият алианс ще продължи да функционира самостоятелно, а Русия ще се присъедини към него за решаването на ограничен кръг от задачи.

Естествено, в новия съвет ще действа традиционното за НАТО правило на вземане на решенията чрез консенсус. И по принцип Русия ще получи възможност и право при необходимост да блокира решенията, които противоречат на нейните интереси.

Но висши чинове от НАТО, както и видни западни политически експерти вече неведнъж заявиха: ако Русия злоупотребява с правата си в съвета, неговата дейност фактически ще бъде замразена. Това не е заплаха или предупреждение, а констатация.

Така Русия, която може да се утешава с думи за новото равнище на развитие на диалога, за перспективите за партньорско сътрудничество, в действителност ще бъде принудена не просто да се съгласява с политиката на НАТО, но и да я одобрява. В противен случай новият съвет ще се окаже още един фиктивен орган, а руските власти ще бъдат упрекнати в липса на конструктивност.

Въпреки това има надежда, че новият съюз ще бъде взаимно изгоден - надеждата, както е известно, умира последна.

По БТА

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.