Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия обвини България, че е наела пиратска фирма за ремонт на вертолетите

0 коментара

СДС изпадна в изолация, след като три от четирите реални политически сили на формата "10 ноември", го напуснаха.

Ден след БЗНС-Народен съюз, ССД на Стефан Софиянски и ВМРО на Красимир Каракачанов също обявиха, че форматът "10 ноември" на 11-те десни партии не е продуктивен и се е изчерпал. Нямаше принципни позиции, по които 11-те да разговаряме, затова прекратяваме участието си в тези срещи, заявиха Софиянски и Каракачанов, цитирани от БТА.

След двучасова среща в сряда, трите партии формираха обща работна група с още две земеделски формации - БЗНС на Георги Пинчев, който държи регистрацията на името "БЗНС", и Национален съюз (НС) БЗНС на Яне Янев. Целта е постигане на обща предизборна коалиция.

Малко по-късно, на партийния си брифинг, Стефан Софиянски подчерта, че оттеглянето от "10 ноември" не означава, че не остават отворени за коалиция и с другите десни формации, включително и СДС. Няма да участваме в срещите на 11-те, инициирани от "Раковски" 134, докато не приключим преговорите между нас за предизборно споразумение, подчерта обаче Софиянски.

Той се надява това да стане още в началото на март.

Чака се само решението на БЗНС-НС. На 20 февруари Управителният съвет на земеделската формация трябва да избере между получените три оферти за предизборна коалиция - на ССД и ВМРО, на СДС и на Демократи за силна България (ДСБ). Мнозинството в ръководството на БЗНС - НС са за коалиция със Софиянски и Каракачанов. Лидерът на партията Анастасия Мозер обаче нееднократно е изтъквала принципните си възражения за такова съюзяване.

След оттеглянето на Мозер, Софиянски и Каракачанов, движение Гергьовден на Любен Дилов - син остава единствената по-сериозна формация в десетоноемврийското обединение.

ДСБ на Иван Костов от самото начало отказа да седне на една маса с партийните формации на депутатите от НДСВ Камен Влахов и Алеко Кюркчиев, както и с регистрираните партии на изключените от СДС Христо Бисеров и Евгений Бакърджиев. Демократическата партия на Александър Праматарски също остана извън тези разговори за дясно обединение.

В СДС също са наясно за опасността от провал на тяхната инициатива, затова акцентират върху факта, че националното ръководство на партията е решило първо да се преговоря за общи листи с БЗНС-НС и Демократическата партия, а след това с останалите от "10 ноември".

Въпреки шумните заглавия в медиите, процесите на обединение в десницата продължават в пълен ход, обяви в сряда сутринта пред радио Нова Европа зам.- председателят и говорител на партията Николай Младенов. От договореното часове по-късно между БЗНС-НС, ССД и ВМРО обаче излиза, че временно СДС е изключено от "продължението" и преговорите със синята партия може да стартират отново след сформирането на тази коалиция.

Безспорно е обаче, че оттук нататък СДС ще загуби не само инициативата, но и ще бъде принуден да се присъедини към вече създадена предизборна формация, вместо да играе ролята на лидер и легитимен обединител на дясното пространство, какъвто беше замисълът на формата "10 ноември".

Софиянски, Мозер и Каракачанов вече се договориха за равнопоставеност и консенсус в евентуалната коалиция.

Малко след изявленията на тримата СДС разпространи официална позиция, в която се опита да омаловажи случващото се, но и не спести недоволството си. Форматът "10 Ноември" не е институционализиран, за да се правят официални медийни изявления за това дали ще се участва в него или не", се казва в позицията. Според СДС "10 Ноември" е възстановил диалога вдясно.

От СДС заявяват, че разговорите за сформиране на дясна коалиция продължават двустранно и до края на февруари 2005 ще стане ясно "как и около какво ще се обединим".

Тази тактика за действие бе потвърдена и от зам.председателят на партията Емануил Йорданов.

Пред радио Нова Европа той не скри, че е привърженик на концепцията партиите от "10 ноември" да се явят с една листа на изборите. Ако партньорите обаче предпочетат да стане с две листи, ще се сключи предизборно споразумение, в което ще се уточни начина на взаимодействие в следващия парламент и в изпълнителната власт.

И той, и Филип Димитров заявиха, че не са изненадани от случилото се днес, а само от времето и от начина, по който то е било обявено. Димитров отхвърли тезата, че по този начин СДС не е успяло да се превърне в център на дясното обединение.

Бившият лидер на партията заяви, че от началото на преговорите между формациите вдясно са съществували два варианта - обединяване по групи и след това събиране или явяване в групи на изборите. "В момента става ясно, че тенденцията е този процес на обединение да става по каскадния маниер, тоест като има две групи, които оттам нататък да партнират помежду си". Димитров допълни, че тепърва ще се водят преговори и ще се решава дали на финала двете групи ще излязат с обща листа на изборите или с отделни, като на няколко пъти отказа да прогнозира кой вариант е по-реалистичен.

Днес Софиянски не посочи какви са действителните му мотиви да изостави СДС, но със сигурност те не съвпадат с тези на Мозер, която даде да се разбере, че е засегната от политическата линия на СДС в периода на парламентарната криза. Тогава под натиска на Филип Димитров и Едвин Сугарев сините отказаха да се съгласят за съставяне на експертен кабинет при евентуален успех на вота на недоверие към кабинета и говореха за служебен кабинет, назначен от президента.

А. Мозер беше спрягана за председател на парламента, излъчен от опозицията, а Народен съюз се очакваше да получи мандат за съставяне на експертен кабинет, ако вотът срещу царя успее.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.