Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия проучва българския опит с ДДС-сметката

0 коментара

Русия проучва българския опит с ДДС-сметката, правителството в Кремъл обмисля въвеждането на тази практика и при тях, съобщи първият зам.финансов руски министър Сергей Шаталов, след среща с главния данъчен директор Николай Попов.

Шаталов съобщи, че годишно Русия губи около 5 до 10 млрд.долара от измами с ДДС. По думите на Николай Попов пък, след въвеждането на задължителната ДДС-сметка в България от началото на тази година, за първите 8 месеца приходите от този данък са се увеличили нетно с 34 %, въпреки че срокът за връщането му се ускори. По думите на Попов, реално възстановените от администрацията на бизнеса суми по ДДС за същия период са се увеличили с 18 на сто.

Руският зам.финансов министър нарече уникален опита на България в тази област и заяви, че експертите в Москва ще се възползват от него. Шаталов допълни, че идеята и Русия да въведе ДДС-сметка в момента се обсъжда много активно в правителството, за да се съобрази с руското законодателство.

От четири години в Русия се осъществява сериозна данъчна реформа. Въведена е единна 13-процентна ставка и правителството се е отказало от прогресивното облагане. Заедно с това Руската федерация е обединила всички плащания към държавата и бюджета - данъци, както и пенсионни, здравни и социални осигуровки.

"Въведохме допълнителна регресия върху този данък - колкото повече работодателят изплаща като заплати на своите служители, толкова по-малко данъци плаща", каза Шаталов, цитиран от БТА.

По думите му в резултат на това се е легализирало плащането на заплати и са намалели схемите за избягване на данъци.

Същевременно постъпленията нарастват всяка година, допълни той. "Събираме с над 30-40 % повече от предишната година от подоходно облагане, с 30-35 % - от социалния данък и то при инфлация от 15 % за 2002 г. и около 12 на сто за 2003 г.", посочи той.

Това е позволило значително да се намали данъчната тежест в Русия - с около 3 на сто от БВП, и да намалее броят на данъците, каза Шаталов. Целта на Москва е през следващите три години данъчната тежест да бъде намалена с още 3 % от БВП.

На днешната среща не е обсъждано въвеждането на единна ставка за подоходното облагане и в България, каза Николай Попов. По думите му обаче българските данъчни специалисти ще проучат опита на Русия в обединяването на здравните, осигурителните и данъчните налози.

Около 25 инвеститори са се възползвали от началото на тази година от облекчения режим за ускорено възстановяване на ДДС, съобщи още главният данъчен директор. Възстановяването на данъка за 10 дни, вместо за 3 месеца, важи от 2003 г. за инвеститори, които внасят стоки и инвестират в проекти за над 10 милиона лева. Разрешението за ускорено възстановяване се издава от министъра на финансите при условие, че се осъществява инвестиционен проект, инвеститорът е регистриран по ДДС и няма неплатени данъчни задължения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.