Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия започва реформа в Газпром

0 коментара

"Свещената крава", както наричат Газпром в Русия, ще бъде преструктурирана, след като руското правителство реши да започне реформи в енергийния сектор. Още през декември миналата година, когато руският премиер Михаил Касянов съобщи, че правителството иска да започне реформи в сектора, стана ясно, че енергийният монополист трябва да очаква промени.

Новините за преструктуриране на Газпром бяха съпътствани със скандал заради прехвърляне на акции към компанията "Итера" от борда на директорите на Газпром. Прехвърлянето предизвика недоволството на миноритарните акционери в компанията и по техен сигнал започна проверка от Сметната палата на Русия, а в долната камара на руския парламент - Думата - започна дебат относно реформата в сектора и приемането на бъдещата "Енергийна харта".

Преструктурирането на Газпром изглежда доста тежка задача. Засега не е ясно на какъв принцип ще бъде реформирана компанията. По този въпрос вицепремиерът Виктор Христенко заяви, че след средата на февруари правителството ще приключи анализа на състоянието на Газпром и ще бъдат определени насоките на преструктуриране.

Целта

Отсега е ясно, че руското правителство иска да стимулира създаването на независими и конкурентни на Газпром компании - производители на енергийни ресурси - които да обезпечават конкуренцията на вътрешния пазар. Досега малките руски компании, които се занимават с добив на газ, имат едва 10 процентен дял от руския пазар. След преструктурирането на Газпром преносната мрежа и износа на газ обаче ще останат в ръцете на държавата.

В последните месеци руското правителство постепенно изостри отношенията си с ръководството на Газпром. Газовият монополист започна политика на намаляване обема на производството и на съкращаване на доставките за вътрешния пазар, където Газпром продава на цени, по-ниски от международните. Тази политика на компанията, както и липсата на финансова прозрачност при управлението ѝ, не устройва руското правителство.

Стъпките на промяната

Преструктурирането на Газпром и на целия сектор ще се извърши на няколко етапа. Първоначално ще бъде направена оценка на разходите по транспортирането на природния газ и ще бъде съставена схема на свободен конкурентен достъп до преносната мрежа. Заедно с това правителството ще иска от Газпром подробен отчет за структурата на разходите при добива и при транспортирането на природен газ.

Проектът за преструктуриране на газовия отрасъл в Русия е изготвен от Министерството на икономическото развитие и търговията и ще бъде представен за разглеждане на заседание на правителството. Срокът за реформата на Газпром е шест години и ще се извърши на три етапа.

Ефектите

Очакваният ефект от първия етап е появата на конкурентни на Газпром компании на руския пазар. Същевременно, дъщерните компании на сегашния монополист ще бъдат преобразувани в акционерни дружества, в които Газпром ще запази водещ дял, но които ще бъдат управлявани с по-висока степен на публичност и ще бъдат по-независими от Газпром.

На втория етап от преструктурирането, делът на независимите доставчици на газ на вътрешния пазар трябва да достигне 25 %, а дъщерните на Газпром компании ще могат да продават газ директно на потребителите в Русия и Съюза на независимите държави, наследник на ОНД и СССР. Газпром ще запази изключителното право да доставя газ в Европа и ще финансира строителството на газопроводи. Според прогнозите, сегашната дотирана от държавата цена за потребителите на вътрешния пазар ще нарасне почти четири пъти до края на 2008 г.

На третия етап, независимите производители на природен газ ще получат възможност да изнасят газ в Европа и ще поемат финансова отговорност по изграждането на газопреносната мрежа. Производителите от другите страни, членки на Съюза на независимите държави ще получат достъп до руския пазар. На този етап ролята на правителството по регулиране на газовия пазар трябва да бъде сведена до минимум.

До края на преструктурирането на енергийния сектор руското правителство ще бъде принудено да запази специалното си отношение към Газпром, предимно заради външните пазари на компанията, които Русия не иска да губи заради подозрения в дългосрочната нестабилност на газовите доставки.

Източници на информация

Страна.ру

Правителство на Руската федерация

Министерствто на икономическото развитие и търговията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.