Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С конституционно мнозинство парламентът прие новия НПК

230 коментара

С мнозинство от 185 народни представители – достатъчно за промяна в конституцията, парламентът прие на първо четене новия Наказателно процесуален кодекс (НПК) въпреки сериозните критики към него. Единствената парламентарна група, която не подкрепи проекта, бе на ДСБ. Всички 17 депутати от партията на бившия премиер Иван Костов гласуваха против, НПК не бе подкрепен и от един народен представител от ОДС. Двама от присъстващите 205 депутати се въздържаха.

На първо четене проектът мина в предложения от предишното правителство вариант, за да бъде отчетен от мониторинга на ЕС през септември, а преди второто четене ще бъдат обсъждани промени, подготвени от БСП и десните партии.

Основната цел на новия НПК е да ревизира поне част от проблемите в досъдебното производство, върху което се стоварват основните критики на Брюксел. Това се прави чрез допълнително прехвърляне на функции от следствието върху дознанието в МВР и изпразване на следствието от съдържание, но без да се закрива като структура. Прокуратурата остава безконтролна, но се въвежда фигурата на наблюдаващия прокурор, който трябва да движи едно дело от началото на разследването до внасянето на обвинението в съда, за да не се размива отговорността.

За да се вместим в сроковете на мониторинга, преди дни депутатите от временната правна комисия, включително и тези на ДСБ, решиха НПК да бъде подкрепен на първо четене.

Костов: Нужна е промяна в конституцията

В четвъртък обаче лидерът на ДСБ Иван Костов заяви от парламентарната трибуна, че проектът е палиатив и “димна завеса”, зад която се опитваме да се представим пред ЕС, че вършим някаква работа.

Новият НПК не създава административен и институционален потенциал за противодействие на престъпността и не отстранява нито един от досега съществуващите дълбоки пороци в съдебната система, е мнението на ДСБ.  Иван Костов посочи, че трябва да се промени конституцията, защото недостатъците са заложени в нея.

ДСБ не приемат необходимостта този НПК да бъде приет заради поети в договора за членство в ЕС изисквания и задължения, защото са против да се върши дейност заради самата дейност и да се създаде впечатление, че вършим нещо, ако сме абсолютно убедени в липсата на резултат. Той уточни още, че ЕС не търси само закон, но реално противодействие на престъпността.

Законопроектът е правен от хора, които шумно се провалиха в борбата с престъпността, посочи Костов следващия мотив против НПК.

Той изтъкна, че в момента се очаква отговорът на Конституционния съд дали може обикновено НС като сегашното да промени конституцията в частта за съдебната система, което е шанс за по-радикални промени.

Костов повтори позицията на ДСБ, че следователите трябва да минат към МВР, а прокуратурата към изпълнителната власт, за да отговарят прокурорите пред обществото и пред НС.

Дончева: Проектът е за “отбиване на номера”, но ще го подкрепим

Законопроектът наистина е правен от хора, които се провалиха в борбата с престъпността и няма потенциал са се справи с престъпността, призна в изказването си Татяна Дончева от Коалиция за България.

Тя заяви, че левицата е поставена пред трудния избор да изпълнява ангажименти, които са поети от хора, които не са мислили. Дори да не сме тези, които са договаряли ангажиментите пред ЕС, длъжни сме да ги изпълним, каза Дончева. По думите ѝ, работата по промените в конституцията трябва да започне още докато се разглежда проектът за НПК, като същевременно от БСП ще положат максимални усилия всички политически сили и представителите на съдебната власт да сближат своите позиции по съдебната реформа, така че да не се налага след промените в конституцията НПК да бъде променян.

Председателят на парламента Георги Пирински определи 18-дневен срок за внасяне на поправки по текста, преди да започне разглеждането му в правната комисия за окончателно приемане. По-рано през деня, пред БНР Дончева прогнозира, че до края на октомври ще имаме изцяло приет НПК,.

И според нея предишното правителство е подготвило проекта само за “отбиване на номера”. Той е 60-70% еднакъв със сегашния НПК, преписан на чисто и кръстен с дата от 2005 година. Според Дончева новият НПК има четири-пет приноса – продължаване на идеята за закриване на следствието; формализирането на фигурата на наблюдаващия прокурор и още няколко промени, които касаят събирането на доказателство. Тези промени обаче са доста малки, с изключение на закриването на следствието, добави още Дончева.

Тя обаче подчерта, че промяната на конституцията трябва да предшества НПК, защото определянето на нови места на разследването и на прокуратурата влече промяна на процесуалните им функции.

Правим реформата отзад напред

Новият НПК въвежда нови способи за събиране на  доказателства - разследване чрез агент под прикритие, контролирана  доставка и доверителна сделка, които ще бъдат годни пред съда.

Съдебната реформа няма да приключи с приемането на НПК, той не е съвършен и от депутатите зависи да отстранят недостатъците. Времето за умуване обаче изтече и сега НПК е най-важният законопроект от реформата, която започна преди 2-3 години, заяви пред депутатите министърът на правосъдието Георги Петканов.

Елеонора Николова от ОДС заяви от парламентарната трибуна, че проектът има достойнства, но прави реформата отзад напред. Според нея достойнство е фигурата на наблюдаващия прокурор. Николова също изрази мнение, че този НПК се приема в опит да се изхитрим пред Европа и да кажем, че сме направили съдебна реформа, но без промени в конституцията опитът ще бъде неуспешен.

Тя оцени като достойнства на проекта въвеждането на фигурата на наблюдаващ прокурор, но посочи, че не е балансирано разпределението на компетенциите между районните и окръжните съдилища.

От името на НДСВ Минчо Спасов заяви, че за да има успех съдебната реформа, успоредно с подготовката за второ четене на НПК трябва да се променя законът за съдебната власт, за да се предвиди ефективна дисциплинарна отговорност за магистратите, които не спазват задълженията си, предвидени от НПК.

ДПС защити следователите, БНС - прокурорите

Фатме Илияз от ДПС силно похвали проекта с думите, че с него се отговаря на очакванията на българското общество за прозрачна, ефективна и модерна система за разследване и наказание на престъпленията. Проектът се нуждае от поправки, но несъмнено ускорява съдебния процес и свежда до минимум случаите за връщане на дела, заяви тя.

Колегата ѝ Четин Казак обаче отново разкритикува ограничаването на функциите на следователите, защитавани от ДПС през последните години при всички опити да се редуцира влиянието на следствието, за да няма дублиране в разследването.

Тодор Батилов от Атака заяви, че тяхната парламентарна група ще подкрепи проекта от уважение към интересите на страната, макар че проектът е изготвен по един прибързан начин и не защитава достатъчно жертвите на престъпления.         

Проектът бе разкритикуван и от Борислав Българинов от БНС, според когото новият НПК също не се различава много от стария, а и съдържа противоречия с конституцията на страната. Българинов защити тезата на прокурорите, които са против въвеждането на наблюдаващ обвинител с мотива, че нямат ресурс за това и нововъдението ще затрудни, вместо да облекчи разследването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

230 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. МураТоткова
    #232

    много

  2. МИ 5
    #230

    Прав ли е Костов? Прав е! Събрали се 200 Андрешковци в Парламента и си мислят, че тези от Западна Европа пасат хризантеми. Да, ама не! Костов точно това им каза.

  3. KGB
    #229

    Няма нищо за чудене. Просто има няколко души с този НИК. По смисленността на написаното се различаваме. Това е.Бъдете здрав!

  4. Преписвач
    #228

    Сякаш има връзка:"С тия изтъркани номера ще излизаш на Вождчето си църно. Той като провали дясното и осигури управлението на комунистите сега се е заел да пречи на влизането на България в ЕС. Задача №2, както е видно от гласуването на НПК и лакардиите по вестници и телевизии. Дето по приказките на зомбитата около него, никой не го пускал. Смях!"26.08.2005Копнах го от другаде, с извинение, но ми се нидя подходящо за темата. Да ме прощава автърът, ама съм много съгласен.

  5. хммм
    #227

    но явно на идиотизми не държа добре, та често отговарям, исказвайки крайна позиция.което е интересно, че крайности от типа на "синия" се срещат най често при "костовисти" (разграничавам ги от привържениците на ДСБ - има една "тънка" разлика).

  6. ДСБ
    #226

    ЕДИН ОТ ХОРАТА С НАЙ-ВИСОК ИНТЕЛЕКТ В ПАРЛАМЕНТА КАЗА ТОВА, КОЕТО СЕГА СЕ СЛУЧВА:http://www.dsb.bg/index.php?page_id=1&id=1226

  7. твърд
    #225

    Във форума има много яростни привърженици и яростни противници на почти всеки. Има, за съжаление, и професионални скандалджии, които един ден са "за", а на другия ден "против" някой политик. Важното е да се псува и скандал да става. Няма да ги посочвам - всички ги знаете. На мене ми писна да са правя на даскал и да викам "Тишина, ученици!"Не знам за другите, но аз съм тук за да обсъдя даден проблем с вас, а не да се надвиквам. Обикновено ставам пишман.

  8. хммм
    #224

    "синия" кой ще го успокои?Заради такива като него, много просто непонасят пръвържениците на Костов.

  9. твърд
    #223

    Хайде.

  10. qwe
    #222

    ли повтарят? Някои във форума се опитват да обсъждат приемането на НПК, но накива, като BLUEBIRD, правят форума на л...о.При него няма обсъждане, а само тъпи заявления, които явно заради комплексите пуска по 5-6 пъти във всеки форум.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.