Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В четвъртък парламентът ще се отчете пред ЕС с нов НПК на първо четене

26 коментара

С пълно единодушие, временната парламентарна комисия по правните въпроси прие във вторник на първо четене проекта за нов Наказателно процесуален кодекс (НПК), внесен от предходното правителство. Проектът още в четвъртък ще се внесе в пленарната зала за гласуване на първо четене, където също ще бъде подкрепен от парламентарните групи.

Приемането на нов НПК бе поето от предишното управление като ключов ангажимент на България към Европейския съюз във връзка със съдебната реформа. В края на август в страната пристига екип от евронаблюдатели, които да проверят докъде сме стигнали в изпълнението на ангажиментите.

От Коалиция за България, ДСБ и ОДС обаче заявиха, че преди окончателното приемане на законопроекта ще поставят за обсъждане критиките си по отделните текстове. Председателят на комисията Янаки Стоилов каза, че ще се остави по-голям срок между първо и второ четене на проекта, за да може всеки текст да се обсъди подробно. Според него следващата седмица ще се събират предложенията за промени в НПК и ще се състави работна група от всички ПГ, която да обобщи предложенията. Стоилов се надява второто четене на проекта да започне до края на септември, което е и краен срок за последни корекции в доклада на Европейската комисия за напредъка на България.

От ДСБ призоваха парламента откровено да обясни на евроекспертите, че радикалната съдебна реформа е невъзможна без промяна в конституцията и да декларира волята си да измени основния закон на страната.

Подготвеният от екипа на бившия правосъден министър нов НПК отново бе разкритикуван от прокуратурата и следствието. Обвинителите не приемат въвеждането на наблюдаващ прокурор, а следователите – че остават без работа с прехвърлянето на 99% от делата към дознателския апарат в МВР.

Прокуратурата нямала капацитет за новата си функция

По време на обсъждането зам.главният прокурор Христо Манчев предупреди, цитиран от радио Нова Европа, че приемането на новия НПК в този му вид крие опасност да блокира работата на прокуратурата, затова трябва да отпадне фигурата на наблюдаващия прокурор.

Само преди дни новият министър на правосъдието Георги Петканов декларира, че няма да отстъпи от тази идея, чиято цел е само един прокурор да наблюдава и контролира конкретното дело от самото начало на разследването до внасянето и защитата на обвинителната теза пред съда.

В защита на сегашната ситуация, при която наблюдаващият делото прокурор може да се сменя, Манчев цитира статистика за натовареността на обвинителите. Прокурорите са 1086, средногодишно всеки един наблюдава между 400 и 1000 наказателни преписки, около 270 досъдебни производства, участва в около 130 съдебни заседания. Отделно са съдебните заседания с участието на прокурорите в така нареченото подготвително досъдебно производство.

Манчев даде и примера със софийската прокуратура, където е направен опит да се въведе наблюдаващ прокурор, но той се е провалил заради липсата на достатъчно организационно-технически и човешки капацитет.

Следователите не искат да се връщат в МВР

От ръководствата на Националната следствена служба пък заявиха, че дознателите в МВР все още не са подготвени да разследват финансови и икономически престъпления, които са с голяма фактическа сложност. В новия НПК и този тип дела се прехвърлят в правомощията на полицейското дознание, с което следствието остава почти без функции.

В същото време следователите не искат да се връщат на работа в МВР, където бяха преди приемането на конституцията през 1991 г., заради имунитета и по-високите заплати в съдебната система. Затова от следствието се опитват да наложат фигурата на разследващия магистрат, която фигурира в отделни европейски държави.

Идеята звучи атрактивно, но се изоставя дори в страните, от които ние искаме да я вземем, коментира Татяна Дончева от левицата. Колежката ѝ от ОДС Елеонора Николова пък заяви, че 40-ото Народно събрание трябва да се заеме с промените в конституцията, защото следователите повече не бива да се държат в нелепата ситуация да съществуват като структура, но без реална дейност.

ДСБ: Няма смисъл да продължаваме да лъжем българите и Европа

Няма смисъл да продължаваме да лъжем българското общество и Европейския съюз, че новият НПК е панацея за всички проблеми в съдебната система, той не дава отговор дори на основни критики на Брюксел към наказателното правораздаване, коментира Димитър Абаджиев от името на ДСБ. Според юриста Абаджиев и с новия НПК остава цялото объркване в досъдебната фаза – кой кога разследва и кой надзирава.

Пред радио Нова Европа той отново повтори тезата на дясната партия, че новият парламент трябва да декларира волята си да изчисти мястото и функциите на следствието и прокуратурата чрез промени в конституцията и откровено да запознае представителите на ЕС с тази необходимост, преди да се реформира по-конкретно наказателното правораздаване.

Принципно с тази теза се съгласи и Татяна Дончева от левицата, но постави като приоритет евромониторинга. Ясно е, че нормалната работа по реформа в наказателното право изисква следната последователност - концепция, конституционна промяна и пакет от промени. Това обаче днес е нереалистично и всички очаквания трябва да се насочат към мониторингът и към неговия резултат, заяви Дончева.

Според Абаджиев, ако в началото на септември Конституционният съд даде зелена светлина на парламента да изменя основния закон, окончателното приемане на НПК трябва да се отложи във времето и да стане след конституционните поправки, за да отрази новата структура и новите правомощия на органите на разследването. Това бе оспорено от Филип Димитров от ОДС, според когото отлагането на окончателното приемане на НПК за неопределено време може да изиграе на България много лоша шега за ЕС.

Според Татяна Дончева, ако Конституционният съд забрани на обикновен парламент да променя основния закон, ще трябва пак да се пише нов НПК.

Елеонора Николова от ОДС разкритикува непрецизния подбор на подсъдността в новия НПК. Тя предложи да може да се атакува прокурорското постановление за повдигане на обвинение, за да може съдът да провери още в този първи момент доколко събраните доказателства са достатъчни за наказателно преследване. По думите на Николова, сроковете за съдебната фаза на наказателното производство в проекта за НПК са пожелателни, не се ограничава времето за изготвянето на мотивите по делата от магистратите.

Едно е ясно – с този проект даваме изцяло зелена улица на МВР да поеме  функциите по разследването. Дали в прокуратурата трябва да останат разследващи органи, където и да се намира прокуратурата – ще го мислим при промяната в конституцията, обобщи Татяна Дончева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Златко
    #29

    Искат-максимум власт, и минимум отговорност.Ако в Бг има малко разум, прокуратурата веднага трябва да бъде изритана от съдебната власт.Защото-за каква независимост на съда говорим, като за назначениет,освобождаването, наказването и пр. на ВСЕКИ съдия гласуват представителите на прокуратурата и следствието във Висшия съдебен съвет?сега в БГ прокуратурата има повече власт от която и да било институция, и никаква отговорност!И никакъв контрол!Прокуратурата в това си състояние е опасна-може да съсипе когото си иска в България-буквално физически!Прокуратурата в този си вид е проводник на зловредно задкулисно политическо влияние от най-ретроградните и мрачни сили в България.

  2. Златко
    #28

    на Стефан Софиянски и Иван Григоров/председателят на върховния съд в България!/ едва оцеляха поставени под натиска на прокуратурата.Какво да говорим за обикновените хора и бизнесмени?Всеки от тях може да бъде буквално смазан.И друго - като върховен суверен е народа, и властта произтича от него, от къде произтича властта на прокуратурата?тя се само възпроизвежда и е абсолютно безконтролна.

  3. Златко
    #27

    Прав е Златко! Незабавно ИЗРИТВАНЕ НА ПРОКУРАТУРАТА ОТ СЪДЕБНАТА ВЛАСТ. ТЕ СА ОБВИНИТЕЛИ, А НЕ СЪДЕБНА ВЛАСТ!!!

  4. Тошо
    #26

    значи има нещо добро в този проект. Добре че са онези от Европа да искат да се свърши малко работа...

  5. KGB
    #25

    Естествено "Златко" и подобни....

  6. Sergio
    #24

    искат на майка си оная работа...да лежат,да пърдат и дават акъл..начело с Олигофренът

  7. Лилето
    #23

    прокурор и съдия да работят в една институция, след като първият е обвинител, а вторият - неутрална страна в съдебния процес. Кой измисли тази мътеница, в която се чувстват добре само мафиотите и високоплатените им адвокати?

  8. прокурор
    #22

    Прокуратурата остро критикува процесуалната фигура на наблюдаващия прокурор,защото на 1086 прокурори в България се падат около 150000 наказателни дела,образувани всяка година. При преговорите по глава 24 "Правосъдие и вътрешен ред" еврочиновниците са настояли в страната да работят поне 2000 прокурори,за да е ефективна институцията. Българските магистрати са най-малко в сравнение със страните от ЕС. Натовареността на прокурорите,представена от зам. главния прокурор, е в пъти по-голяма от средната

  9. АДВОКАТ
    #21

    КАКВИ ГЛУПОСТИ ДРЪНКАТЕ БЕ КОЛЕГА..КАКВО РАБОТИТЕ,КАКВИ НАТОВАРВАНИЯ БЪЛНУВАТЕ..КАКВИ ПРОИЗВОДСТВА С ХИЛЯДИ ОТЧИТАТЕ-НАЛИ ГИ ЗНАЕМ ТЕЗИ ДЕЛА ЕДНОДНЕВКИ КОИТО СЕ РАБОТЯТ В МВР СЕРИОЗНИТЕ ДЕЛА В СЛЕДСТВИЕТО ИЗОБЩО НЕ СТИГАТ ДО ВАС-ЗАЩО ПАРАДИРАТЕ С НАТОВАРЕНОСТ И ЗАБЛУЖДАВАТЕ ХОРАТА И ОБЩЕСТВОТО..ЗАТОВА С ДНИ НАРЕД ЧОВЕК НЕ МОЖЕ ДА НАМЕРИ НИКОЙ НА РАБОТНОТО МУ МЯСТО В ТАКА НАРЕЧЕНЕТА ИНСТИТУЦИЯ ПРОКУРАТУРА..ВИЕ ЗАСЛУЖАВАТЕ САМО КУРА ДА ВИ ТУРЯТ..

  10. Идея за България
    #20

    В България се е надигнал айсберга на НАЦИОНАЛНАТА КАТАСТРОФА. Малко ли доказателства за нея са разграбените заводи, ошушканите хамбари, запустелите ниви, разорената целина, прогонването на над 2 милиона българи от Родината, маргинализацията и профанизацията на цял един народ, грабежа на труда на четири поколения българи, опита за духовно осмъртяване на още две такива, най-високата смъртност и демографски срив в Света, най-ниските доходи в Европа? 16 години страната ни се управлява от едни и същи

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.