Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът прекрати легендарното дело "САПАРД" заради изтекла давност

8 коментара
Марио Николов прекара 15 години от живота си с това дело

Апелативният спецсъд прекрати заради изтекла давност продължилото 15 години дело "САПАРД", което прокуратурата започна срещу знаковия бизнесмен от времето на тройната коалиция Марио Николов. Новата бе съобщена от адвоката на бизнесмена – Менко Менков.

Делото "САПАРД" започна много шумно в период около присъединяването на България към ЕС. Тогава българската прокуратура декларираше амбиция да докаже, че е способна да преследва бързо и ефективно измамите с европейски пари. Още повече, че в Германия процесът по същия случай приключи за няколко месеца с осъдителна присъда. В България делото приключи официално 15 години по-късно заради изтекла абсолютна давност.

Адв. Менков напомни, че единственият подсъдим по това дело е останал Марио Николов. Всички останали са били оправдани. Така Николов е изпаднал в нелепата ситуация да бъде съден като лидер на организирана престъпна група, която няма други членове. Разследването в Българоия започна по сигнал на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ).

"Остана само той, като началник без армия", каза Менков. Марио Николов беше оправдан за пране на пари и за документна измама.

"Той остана единствен подсъдим, защото се казва Марио Николов - организатор на престъпна група без участници в нея, тъй като всички участници са оправдани, че не са участвали в никаква група", посочи Менков.

През август миналата година Върховният касационен съд върна делото на втора инстанция, въпреки че допусна възможност за наличие на престъпна група по този случай. Върховният съд обяви, че мотивите на Апелативния специализиран наказателен съд (АСНС) има толкова неясноти и противоречия, че почти нищо не става ясно.

Прокуратурата сочеше, че Марио Николов е ръководил престъпна група, в която са участвали съпругата му Марияна, Иван Иванов, Радмил Петров, Валентин Ангелов, Ана Шаркова, Лазарина Георгиева и Петя Хаджииванова. Накрая шестима души бяха оправдани, а на подсъдимата скамейка останала само Николов и Шаркова. По-късно и Шаркова бе оправдана.

Старите машини

Прокуратурата твърдеше, че чрез документни престъпления групата е източила 14.5 млн. лева от програма "САПАРД". Това е ставало чрез закупуване на стари машини за месопреработка от чужбина на завишени цени, които били представяни за нови и след това Николов и подсъдимите получавали субсидии за тях.

Процесът продължи 12 години в съдебна фаза. Един от подсъдимите почина през това време.

Преди 11 години Софийският градски съд чете тежки осъдителни присъди, но оправда Радмил Петров и Петя Хаджииванова, а прокуратурата не подаде протест за тях и те влязоха в сила. Въпреки че след това всички присъди бяха отменени, а делото прехвърлено в спецсъда, нямаше как Петров и Хаджииванова да бъдат осъдени.

От 2014 г. процесът продължи в специализираните съдилища и през това време изтече давността за участието в групата на още двама подсъдими – Иван Иванов и Лазарина Георгиева. Делото срещу тях беше прекратено, а останалите в крайна сметка бяха оправдани на две инстанции.

Докато делата в България се прехвърляха от един съд в друг, още през 2008 г. в Германия бяха осъдени сочените за съучастници в схемата за измами с фондове – Улрих Райзахер и Михаел Енгелхарт.

От Германия и Швейцария изпратиха информация до българските власти за комуникациите на Райзахер и Енгелхарт, като посочените имена бяха именно на Марио Николов, Анна Шаркова, Радмил Петров и Петя Хаджииванова. Ставаше дума за изпращани имейли, в които е уговаряната продажбата на машините. Чужденците са давали и обяснения в хода на делото срещу тях, но те не бяха приети от съдилищата в България.

Игнориране на доказателства

В своето решение ВКС посочваше протоколите за разпит на свидетелите и писмени материали, според които през периода от 2002 г. до 2005 г. е действала международна мрежа за "покупко - продажби" на стари машини в затворен кръг, с участие на едни и същи фирми от Германия, Швейцария и България, с цел кандидатстването им пред Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) за получаване на безвъзмездна помощ по програма САПАРД.

Пренебрегнати са били доказателствата, установяващи създаване на документи, чиято цел е била да се използват пред ДФЗ за удостоверяване на извършени "инвестиции" от българските фирми - бенефициенти, както и доказателствата, разкриващи персоналния принос на Николов, Шаркова, Петров и Хаджииванова. Игнорирана е била напълно информацията от съдебните поръчки за фирми-фантоми и такива с прекратена дейност, използвани за "износа" на машините от България до чужбина и връщането им обратно в страната.

"Не е изследвано изготвянето на документите със завишаване на цените при т. нар. "верижни продажби" на стари машини от България за Германия и Швейцария и представянето им като доказателства за направена инвестиция за закупуването на нови", разяснява още ВКС.

По отношение на въпроса дали машините са стари, още първата инстанция беше обяснила виждането си, че изискванията за предоставяне на финансиране по предприсъединителните програми са били ясни - пари не се отпускат за закупуване на оборудване втора употреба. Т.е. напълно допустимо е машините да са произведени отдавна, но никога да не са използвани. Затова според съда, прокуратурата е трябвало да докаже, "не дали въпросните машини са нови, а отрицателният факт, че машините вече са били употребявани".

Машини от месокомбинат "Родопа"

ВКС обаче посочва, че съдът не се е спрял на показанията на свидетел, който казва, че швейцарска фирма, в която работел, още през 1990-1991 г. продала на българска фирма със сборно название "Родопа месокомбинат" - София 15 машини за преработка и опаковане.

Според свидетеля, в началото на 2002 г. "други български фирми" продали тези машини в Германия и Швейцария и същите машини били препродадени отново на български фирми със завишени цени. По откритите банкови сметки на фиктивни фирми пък продавачите превели обратно получените суми по "сделките", а включените в тях машини били представяни като нови, съобразно изискванията за одобряване на направени инвестиции по програма САПАРД.

"Не е обърнато внимание, че след това машините са спрени от производство и една част от тях в продължение на 12 години са се намирали на склад, като реалната им стойност към момента /на разпита му/ според него е "нула", допълва ВКС.

Други свидетели пък сочат Марио Николов, като лицето, на което са продавали машини и то предимно втора употреба, както и, че са произведени през 90-те години на миналия век и вече не се произвеждат. Един от тях свидетелства, че е участвал в сделките за продажба на машини, които вече веднъж са били продадени в България и след това с посредничеството на Николов са препродадени, като той "диктувал" какви цени да бъдат посочени в документите и настоявал да се вписва по-висока цена.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #8

    интересно къде са "усвоени те" средства... парите са изчезнали, но никой нищо не е крал. това би трябвало автоматично да тригерира съдебно производство на по-високо ниво, направо на министерско

  2. Kiril Kovatchev
    #7

    Правосъдие по булгаристански. А после защо европейците ни третират като втора категория хора. Ами ето заради мошенгетии като тази.

  3. mediaman
    #6

    Поредната порнографска продукция на правото популярна като Правосъдна пародия. После що гледаме Шенген през крив макарон.

  4. Евроатлантизъмм
    #5

    Брюксел разбра ли или триото вече ваканцува

  5. обикновен
    #4

    Адвокатите на обвиняемите си заслужиха хонорарите. А адвокатите на държавата - прокурорите, дали оправдаха заплатите си?

  6. Litko
    #3

    Марио Николов трябваше да прекара 15 години в зарвора, но институциите перфектно си свършиха работата, браво!

  7. bez_ime
    #2

    Спонсорите на Гоце се измъкнаха с лек уплах...

  8. Шефът на ОЛАФ: Как може в Германия да има присъди по случая ”САПАРД”, а у вас - не?

    / dir.bg

    "Присъдите не са нещо, което е Божия воля. Трябва да бъдат анализирани и ние от ОЛАФ ще го направим. Случаят започна след разследване на ОЛАФ и на Германия. Можем да си извлечем поуки от случая "Марио Николов", добави Кеслер.

    "Случаят е показателен за българската съдебна система и трябва да се разбере как е възможно по едни и същи доказателства едни лица в една държава да са осъдени, а в друга държава

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.