Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдия Константин Пенчев: Сега е много по-страшно от времето на Красьо Черния (видео)

17 коментара
Конституционнният съдия Константин Пенчев, снимка БГНЕС

На 18 юни 2009 г. членът на ВСС Иван Колев разказа, че "един Красьо от Плевен" обещава на кандидати за административни ръководители в съдебната система как срещу 200 000 евро може да им осигури подкрепата на 8 до 13 членове на ВСС. Днес положението в българската съдебна система е много по-страшно от времената на Красьо Черния, казва конституционният съдия и бивш шеф на Върховния административен съд Константин Пенчев в интервю за Mediapool. Той дава своята диагноза за съдебната система, която сега се тресе от разплитането на своите зависимости с т.нар. Нотариус. Съдия Пенчев стана пряк свидетел на аферата с Красьо Черния, който се превърна в първия осветен публично брокер в съдебната власт.

Съдия Пенчев, преди 15 години вие пръв казахте, че в съдебната система се кадрува върху "бели покривки". Какво ви провокира тогава?

Това беше момент, в който изтичаха мандатите на всички ръководители на съдебната власт и трябваше да се изберат нови хора или да се преизберат старите. Течеше много усилено кадруване. Нека да припомня историята за Красьо Черния (Красимир Георгиев от Плевен – б.р.). Красьо бе разкрит от член на ВСС, който беше част от едното лоби във Висшия съдебен съвет. По това време имаше едно лоби в съвета, които усилено кадруваше. Оказа се, че Красьо Черния някъде е бил споменал името на този член от ВСС като негов близък човек. Въпросният член от ВСС (се бе засегнал) и първи разказа, че има един Красьо Черния, който ходи и кадрува.

При последвалото разследване се оказа, че двамата от членовете на ВСС наистина са контактували с Красьо Черния и бяха освободени.

По ресторанти ли ходеха да се уговарят и кадруват?

Аз не знам къде е ходил Красьо Черния, но тогава бе изнесена информация, че е собственик на някакъв бар в Плевен. По този повод казах, че не е проблемът в бара в Плевен, защото на съвсем други места става истинското кадруване. Какво имах предвид тогава? Имах предвид, че този Красьо Черния, както сега и Мартин Божанов- Нотариуса, са просто едни посредници. Като обикновени посредници, те сами нищо не могат да решат.

На кого посредничат?

Красьо Черния беше посредник между кандидатите за постове в съдебната власт и хората, от които зависеше избора им. Очевидно е, че той имаше контакти с част от членовете на Висшия съдебен съвет. Проблемът обаче е съвсем друг и е много по-сериозен. Проблемът е в самата съдебна система. Вие не можете да уредите дело, нито това го може Красьо Черния, Нотариуса или който и да е друг. Те сами не могат да направят нищо. Дело може да се уреди само със съдействието на хора в съдебната система – съдии и прокурори. Спомням си едно мое интервю от 2003-та година пред вестник "Дневник", когато бях депутат (от НДСВ – б.р.). Тогава казах, че във всеки град се знае кой съдия и кой прокурор може да свърши работа чрез кой адвокат. Всички ги знаят, но само службите не знаят. Тогава го казах с ирония, но това нещо е в сила и до ден днешен. Тези истории с Красьо Черния и Мартин Нотариуса предизвикват голям шум и голяма изненада, но аз лично не виждам къде е изненадата.

През последните години много се преекспонира вредното влияние на политиците в съдебната система и се говореше за намаляване на квотата на политиците във Висшия съдебен съвет. Това, слава Богу, не се случи изцяло. Това щеше да е много опасно. Мантрата, че е хубаво само съдиите да избират съдии във ВСС, може да работи в Европа, но в България не работи. Мога само да ви посоча примера с атакуваните през миналата година избори за членове на ВСС от съдебната квота. Имаше осигурена възможност всички съдии да гласуват, включително онлайн. Накрая стана някакъв грандиозен скандал (със съмненията за манипулиране на вота най-вече във Върховния административен съд – б.р.).

Може ли да се каже, че за последните 20 години методите за оказване на влияние са станали по-примитивни? Навремето се лобираше върху бели покривки, а сега директно влизат в съдебната зала и заплашват.

Покрай този скандал с Красьо Черния имаше доста сериозна активност на ВСС, имаше доста дисциплинарни производства и някои дори бяха уволнени. Имаше и доста наказани. Тогава се създаде усещане за здрав полъх в съдебната система, за някакво очистване. Уви, след това последва пълен регрес. Тези неща, които сега чувам от медиите за "Осемте джуджета", са такива, които аз никога не съм си представял, че могат да се случат по този начин. Това е някаква организирана престъпна група...

Т.е. нещата отиват на зле?

О, да. Много. Нещата са много по-зле.

Проблемът в политическия натиск ли е?

Не е само политическият натиск. Самата съдебна система от много години е проникната от едни такива кадри, които после се възпроизвеждат. Те тръгнаха от районно ниво, сега вече са на върховно. Тези хора произвеждат нови кадри, защото спомагат за издигането на себеподобните си. Цялата система в метастазирала и затова е много трудно да се очисти. Дори и да спрем политическия натиск, те ще са вътре и ще се възпроизвеждат. Корупция в съдебната система не може да има, ако самите магистрати, при това на висши позиции, не участват в това.

Кои са над Красьо Черния и Нотариуса?

Кои да са над тях? Работата се върши от висши магистрати. Делата не може да ги реши Нотариуса, който може сам да излъже две-три бабички и да им отнеме имотите, но това му е нивото. Повече няма къде да ходи, ако е сам.

Какво трябва да се случи, за да започне отново процес на очистване на съдебната система?

Шансът е в създаването на много строги правила. Трябва да се създаде обществено настроение на нетърпимост. Трябва да е ясно, че кой каквото правил – правил, но така повече не може. Ако може да накажем някого, да го накажем, а за всички останали да е ясно, че не може да се продължава така.

Господ вече няма да ходи по Земята, а магистратите няма да правят тези неща под заплахата от уволнение или затвор.

Покрай Нотариуса сега пак се създаде една обществена нетърпимост към тези неща. Преди 15 години покрай Красьо Черния пак се беше създало такова настроение и тия (магистрати) се бяха снишили. Ако тази нетърпимост от 2009 година се беше запазила, процесът по очистване щеше да продължи. Това не се случи и скандалът мина на принципа "всяко чудо за три дни'. Тези хора отново си надигнаха главите и стана дори по-страшно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #17

    Сега да попитам- КС ще разгледава въпроса с мандатния срок на двамата нови конституционни съдии?

  2. Dora Apostolova
    #16
    Отговор на коментар #15

    Другарко Шишкова, стига с тази комунистическа демагогия! Да ни сочите Бойко Рашков за единствения меродавен "да се справи с това явление" е просто ДЕБЕЛО ЛИЦЕМЕРИЕ. Ами Бойко Рашков трябва да започне тази проверка от себе си и да даде прозрачен отчет на обществото как е направил 19- те си имота на стойност милиони евро, както казва сам той" получени от наследство" от комунистическа България, в която хората притежаваха максимум 1-2 собствени имота и кретаха със заплати 180-200 лева?!
    Ако даваш

  3. magda.shishkova
    #15

    Съдебната система/прокурори и съдии/ от зората на "демокрацията " се втурнаха да печелят. Винаги е имало такива като Черния, Еврото , Нотариуса и сега ги има. Няма човек който да се справи с това явление, освен Бойко Рашков / той има собствено мнение и по важното е , че е съгласен с него. Възложете му да си направи Комисия и да си подбере членовете. Комисията да започне от районните структури до ВСС. Проверяват имущественото им състояние / не само на семействата им, на бащи на внуци , до 9-то коляно/.,

  4. полк. Дрангов
    #14

    Докато съдии и прокурори не започнат да се избират пряко от гражданите (както е в САЩ), ще си седите в съветската кочинска система!

  5. Мюнхен
    #13
    Отговор на коментар #9

    Браво др. Любо! Добре сте повтори ли "тезисите" на ЦК на БКП:ролята на социалистическата държава, нача лниците не могат да бъдат корумпирани-макар, чи никъде не твърдя това-запазване благата на управленската каста. А за "каша в главата" е израз на правешкия простак по адрес на интелигенцията.

  6. Кочо
    #12

    Какво стана със сметката на сина на горния съдия от 1.2 милиона в Люксембур? https://bivol.bg/openlux-penchev.html

  7. Dora Apostolova
    #11
    Отговор на коментар #9

    Ами Любо,това което предлага Пенчев(намалете им заплатите, да нямат дипломатически паспорти) е абсолютно неработещо, неосъществимо, дори безобидно за нашите потънали в корупция магистрати. Кой да го направи това? Нали трябва народните ни представители да гласуват за намалете на заплатите на магистратите? А те всички са представители на мафията, т.е НА НОТАРИУСИТЕ. Защо Пенчев не предлага ПРЕМАХВАНЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИЯ/ПОЛИТИЧЕСКИ ИЗБОР НА ВСС( съдии и прокурори), което единственов състояние да направи

  8. lubo
    #10
    Отговор на коментар #2

    "Ключовото изказване на съдия Пенчев е: "Делата не може да ги реши Нотариуса, работата се върши от висши магистрати." " точна забележка. Медиапул търси сензация, ама не на правилното място.

  9. lubo
    #9
    Отговор на коментар #5

    май има някаква каша в главата ви. Това, че Константин Пенчев е част от системата като бивш конституционен съдия, не знача че е корумпиран. Ако миожхчте да четете, разгърнете някое от неговите решения, които стоят на на сайта на КС. Държава не се управлява с лозунги : намалете им заплатите, да нямат дипломатически паспорти и т.н. Явно ви се ще държавата да е разграден двор и да се управлява от мурзилките в руското послтво.

  10. Обектив
    #8

    България стои над тесните партийни интереси. А нейният интерес е да се интегрира в Шенген и Еврозоната и да освободи максимално своята съдебна система и регулатори от скрити зависимости. Това е най-важното, а не "разпределянето по партии" на министерски постове.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.