България изпълнява всички критерии за членство в еврозоната, показват данните на Европейската централна банка (ЕЦБ), цитирани от Министерството на финансите във вторник.
Финансовата институция публикува дългосрочния лихвен процент за оценка на степента на сближаване на страната ни, като стойността му за май 2012 г. е 5.11% (без изменение спрямо предходния отчетен период - април 2012 г.). Показателят е под референтната стойност от 5.8 на сто и е по-нисък от този на 12 държави от Европейския съюз (ЕС), от които седем са членки на еврозоната.
Данните на ЕЦБ потвърждават и публикувания в края май 2012 г. дклад за конвергенцията, в който този показател е бил средно 5.3% за периода април 2011 – март 2012 година. Така страната ни е една от трите в ЕС заедно с Дания и Швеция, които изпълняват критериите от Маастрихт за членство в еврозоната.
Данните показват, че годишната инфлация в България към март 2012 г. е била 2.7%, което е под референтната стойност от 3.1% в страните членки на ЕС.
Бюджетният ни дефицит е 2.1% от БВП (референтна стойност 3%), поради което в края на май 2012 г. Европейската комисия препоръча да бъде прекратена и процедурата по свръхдефицит за България.
Съотношението брутен държавен дълг/ БВП е 16.3%, значително под референтната стойност от 60 процента. По този показател България се нарежда на второ място в Европейския съюз след Естония.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
11 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Gen. Augusto Pinochet: Не приемайте € -то, за да не се наложи да давате и последните си стотинки от отънелите си джобове на гърците, италиянците, испанците и португалците. Те живяха, ядоха и пиха далеч по-добре от вас. Сега е време да си платят, а не да настояват от случайния минувач покрай ресторанта на благодентствието да си изпразни джобовете от последните стотинки. А що се отнася до по-горните данни за България, те са верни и не се отнасят за потребителската ви кошница. Явно, че българите като …
цяло не обичат да живеят на кредит и това за тези тежки времена е похвално. За да ви се напълни потребителската кошница с толкова, колкото е пълна тази на работниците от Германия, Швеция, Дания и Холандия, вие (индивидуално!), а не правителството ви, трябва да теглите или заем и да отваряте не кафенета, барове и казина, а работилници за обувки, шивашки цехове, селскостопанска продукция и битови прибори като биете китайците по качество ( по цена не може да ги бие никой!). Те работят за жълти стотинки по цял ден. Това им издигна имиджа. Въпреки невероятно евтината им продукция, тя си остава на ниско качество. Ако вие ги биете по съвестно изпълнение на продукцията, тя ще се купува на Запад, даже и да е на по-висока цена. Западният потребител в момента иска да купува трайна и по-висока по качество продукция от китайската. Аз си купих тук в САЩ, черно , 100% вълна -мерино палто, което бе ушито в България. Всеки, който ме видеше облечен в него, си мислеше, че съм го купил от " Нийман Маркус" за $ 1200-1400. Истината бе, че аз платих за него само $120. Даже и да струваше $200 или $300, пак бих го предпочел в сравнение с made in Italy за $800-900. Някой в България си бе свършил много добре работата. Българските работници в цеха -също! Уверен съм, че за тях поръчки ще има и през следващите 20-30 години, а заедно с това и приличен доход и пенсия. Ако всички работеха като този собственик и тези работници, ние лесно щяхме да се мерим с Чехия и пред Холандия и Финландия гръб лесно нямаше да превиваме. Имайте малко национална гордост и вяра, а по-малко завиждайте. Щом едни българи от един цех могат, то и другите българи трябва да могат.
В еврозоната да останат България, Дания и Швеция. Германия, Холандия и пр. вън! Може да се наложи и да им помагаме. Тъпанари!
Тези дето критикуват сигурно мислят че като напечатат пари ще ще сме по-богати.
Изглежда България е на път в кризата да влезе в Еврозоната и въпреки това в главите на нашите недовтасали тиквеници дето все кацрофи виждат представата за криза у нас е далеч по-страшна от кризата в държави които са на път да излизат от Еврозоната. Няма как да го опишех тоя народ ...
Това са свободни съчинения на МФ, защото това са малка част от критериите! От МФ да посочат: 1. пълния списък 2. доклад на ецб, които прави подобно заключение! дори и в лъжите не сте добри :)
Както циганите в Бг, така Бг в Европа: усвояват се помощи. "Нема икономика, нема проблем"
остава и заплатите и пенсиите на европейците да станат като нашите и пей сърце бойко
Всичко е добре, особено последната констатация... Малък БВП- малък държавен дълг, значи колкото по-малък БВП толкова по-добре..., но това си е бомба със закъснител, само дето закъснението тук скоро ще приключи! Безработица, предприятия и фирми все по-малко произвеждат, все повече икономиката се свива и по този показател сигурно не можем да се сравняваме с Дания и Швеция!!! Но икономиката, която ни гледа от хладилника, не се наблюдава от ЕЦБ...пък и не и дреме за това! Да ни е честито ТРЕТОТО място! Чакаме взрива...след Бойковото управление!
Всичко това е благодарение на Иван Костов!!!