Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Санкциите на ЕС блокираха сделка с дома на Москва в центъра на София

12 коментара
Домът на Москва в София, стопкадър Google maps

Софийските съдилища за първи път директно приложиха европейските санкции срещу Русия, блокирайки сделката по прехвърляне на собствеността на Дома на Москва в София, показа проверкa на Mediapool в съдебните архиви.

Решението за забрана на сделката първо е взето от Търговския регистър, а след това е потвърдено на две инстанции пред Софийския градски и Софийския апелативен съд.

Решението е ключово, защото за първи път българските магистрати обявяват, че имуществото на Москва също попада под ударите на европейските санкции. Решението на апелативния съд е окончателно.

"Макар град Москва да е град с федерално значение, независимо от това, че има статут на местно административно образувание в рамките на Руската федерация с автономно самоуправление, независимо че има собствен бюджет, имущество и хазна, съдът намира, че новият едноличен собственик на капитала на българското дружество е правен субект, който попада в обхвата на санкциите", се казва в решението на САС по повод Дома на Москва в българската столица.

Съдебната практика на САС може да се приеме и като зелена светлина за конфискуване на руската почивна база в курорта Камчия след приемане на специален закон за прилагане на международните санкции.

Дома на Москва в София

Забранената сделка се отнася до дружеството, което притежава Московския културно-делови център, който се нарича Дом на Москва в София. Красивата стара сграда се намира на гърба на Руската църква и е построена преди 140 години като Руска императорска дипломатическа служба в София.

От 1917 година до 1976 година, с кратки прекъсвания, това е била представителната сграда на Съветското посолство в София. През 2003 година сградата е посетена от руския президент Владимир Путин, информира сайтът на представителството на Москва в София.

През 2008 година в Столична община избухна скандал заради плановете на руснаците да застроят малката градинка до Руската църква. По този повод общинският съветник Вили Лилков започна кампания за обявяване на центъра на София под защитата на ЮНЕСКО, за да се спре безразботното унищожаване на културното наследство на града.

Под удара на санкците

Сега Софийският апелативен съд окончателно блокира сделката по промяна в собствеността на капитала на Дома на Москва в София.

От документите по делото става ясно, че става дума за вътрешна сделка на правителството на Москва. Старият собственик на имуществото е "Московски културно-делови център – Дом на Москва в София" ЕООД, който е българска фирма, контролирана от Москва. Тази фирма се опитва да прехвърли имуществото директно на руска институция - Държавно Автономно Учреждение (ДАУ) на град Москва "Московски дом на съотечественика".

Адвокатите на руската институция твърдят, че уставът на град Москва изрично разграничавал имуществото, което е собственост на Москва, от имуществото на Руската федерация.

Целта на прехвърлянето не става ясна от делото, но сделката първо е блокирана от Търговския регистър. Руснаците обжалват пред Софийския градски съд, който потвърждава, че имуществото на руската столица в България попада под санкциите на ЕС.

Окончателното репение на Софийския апелативен съд е, че юридическото лице е контролирано от Руската федерация. "Независимо от това, че Москва е град с федерално значение, тя е столица и част от Руската федерация", пише в съдебното решение на САС.

То обаче може да се използва за конфискация на огромния почивен комплекс на кметството на Москва. Базата на черноморския бряг привлече вниманието две години преди началото на руската инвазия в Украйна заради изявлението на външния министър Сергей Лавров, че тя може да се използва за разпръскване на руското влияние в Европа.

Комплексът е в активите на българското дружество "СОК Камчия", което е 100% собствено на правителството на град Москва.

В началото на миналата година ПП-ДБ обяви, че ще внесе проект за закон за прилагане на международните санкции, който да уреди въпроса с налагането на санкциите срещу руската държава и санкционираните руснаци на българска територия.

Инициаторите на закона обаче изразиха резервите си, че имуществото на Москва може да бъде конфискувано, тъй като руската столица има автономно управление и съдът може да приеме, че не попада под санкциите на ЕС. Решението на САС разсейва тези съмнения засега.

Разследване на Mediapool преди една година показа, че до този момент България не е наложила запор на имущество и за един лев, въпреки че европейските санкции срещу Русия са приети още след анексията на Крим през 2014 година.

До този момент се смяташе, че най-сериозна пречка пред конфискацията на руската база в Камчия е факта, че тя е собственост на правителството на Москва, а не на руската държава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rusonefil
    #12

    Хайде хаирлия да е. Днес пАсолството, утре Камчия!

  2. rusonefil
    #11

    По едно време в сградата беше НИМ преди да го преместят в Съдебната палата. Как се оказа пак руска тая сграда?

  3. асен
    #10

    както винаги ППДБ се оказаха лъжци и то на квардрат!

  4. Milenca
    #9

    "Адвокатите на руската институция твърдят, че уставът на град Москва изрично разграничавал имуществото, което е собственост на Москва, от имуществото на Руската федерация." И като как столицата на РФ Москва няма нищо общо с РФ? Да не би да е част от Америка, или отделен държавен субект?

  5. борбътъ
    #8

    Не е "сделка" нещо което е правено с цел заобикаляне на закона. Прехвърляне на практика е правено с цел да се заобиколят европейските закони за санкциите. Това си е вид измама и трябва да се преследват наказателно лицата които са я организирали - адвокати, представители на дружеството и т.н. Това си е опит за умишлено престъпление.

  6. The Time
    #7

    Ти да видиш - можело, значи.

  7. dabedabe
    #6

    Това несъмнено ще реши проблемите на Цоция.

  8. The Rock
    #5

    Конфискация!

  9. Lord Denning
    #4

    Браво, това е страхотна победа за България - тук всички трябва да сме единни и радостни. Нали, Костя? Нали, Нинова? Нали Слави и Ташко Африкански? Нали?

  10. БГаньо
    #3

    А имуществото на Путин попада ли под санкции? Стара Волга, малък апартамент, стар кърпен от бившата му жена пуловер и стар дебел телевизор. Това бил постигнал човекът за четвърт век президентстване. Питам, защото тука някой по-заможен русофил може да го съжали и да реши да му прехвърли някой ценен имот.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.