Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ изпратиха ударна флотилия към Корейския полуостров

Тилърсън предупреди Пхенян, че американския ракетен удар в Сирия носи послание за всяка държава, която действа извън международните норми

8 коментара

На фона на напрежението от продължаващите ракетни изпитания на Северна Корея, американска бойна флотилия, предвождана от атомния самолетоносач "Карл Винсън" със съпровождащите го кораби, се придвижва към Корейския полуостров, съобщи Тихоокеанското командване на САЩ късно в събота.

Командващият адмирал Хари Харис е дал заповед ударната група начело с "Карл Винсън" да се насочи на север по акваторията на западния Тихи океан към бреговете на Корейския полуостров, след като отплава от Сингапур на 8 април. Първоначално бе планирано тя да отплава към Австралия. В края на март ударната група проведе в Източнокитайско море съвместни маневри с кораби от японския флот.

"Заплаха номер едно в региона остава Северна Корея заради нейната неразумна, безотговорна и дестабилизираща ракетна програма и стремежа ѝ към ядрено оръжие", заяви прессекретарят на Тихоокеанския флот на САЩ Дейвид Бенхъм.

Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън заяви в неделя, че американския ракетен удар срещу сирийска военна база като възмездие за извършено химическо нападение носи послание за всяка държава, която действа извън международните норми. Той не спомена конкретно Северна Корея, но контекстът беше достатъчно ясен, предаде Асошиейтед прес.
"Ако нарушаваш международните споразумения, ако не спазваш ангажиментите, ако станеш заплаха за другите, в някакъв момент вероятно ще бъде предприет отговор", заяви Тилърсън по телевизия Ей Би Си.

В състава на ударната флотилия влизат палубно авиационно крило CVW-2 (Carrier Air Wing 2) със 7500 моряци и летци, ракетните есминци (разрушители) "Майкъл Мърфи" (Michael Murphy) и "Уейн Майер" (Wayne E. Meyer), въоръжени със системи "Иджис" (Aegis), и ракетният крайцер "Лейк Шамплейн" (Lake Champlain).

Решението да се приближи към бреговете на Корейския полуостров става в ситуация на нарастващи опасения от напредващата оръжейна програма на Пхенян, отбелязва Ройтерс.

"Чувстваме, че засиленото присъствие е необходимо", коментира анонимен американски представител, като отбеляза, че поведението на Северна Корея буди тревога.

Тази година представители на Пхенян, включително самият лидер Ким Чен-ун, многократно намекваха, че предстои тест на междуконтинентална балистична ракета или нещо подобно, може би още на 15 април, 105-ия рожден на основателя на КНДР Ким Ир-сен, празнуван ежегодно като "Ден на слънцето".

По-рано тази седмица американският президент Доналд Тръмп и китайският му колега Си Цзинпин проведоха среща във Флорида, на която Тръмп настоя Китай да окаже натиск за прекратяване на севернокорейската ядрена програма.

Преди това съветниците на Тръмп по националната сигурност систематизираха опциите за въздействие върху Пхенян, като основните от тях са икономически и военни мерки с приоритет върху санкциите и нарастващ натиск над Пекин да обуздае Пхенян.

Макар че възможността за превантивни военни удари срещу Северна Корея също е на масата, приоритет е даден на по-малко рискови стъпки, посочва Ройтрес.

По-рано Тръмп заяви, че няма да позволи Северна Корея да създава ракети, които могат да достигнат територията на САЩ и че ако трябва, Вашингтон ще реши този проблем самостоятелно. Той обеща да преустанови ракетната програма на Пхенян.

Самолетоносачът "Карл Винсън" е с дължина около 330 метра и водоизместимост 100 хил. тона. На борда си той той носи средно по 80 бойни самолета и ударната му мощ надвишава военновъздушните сили на много държави, отбелязва Би Би Си.

Въпреки многобройните решения на ООН, Северна Корея системно провежда ракетни изпитания и има основания да се смята, че се стреми да придобие оръжие, способно да порази територията на САЩ.

През март Северна Кория изстреля в Японско море четири балистични ракети, а след това проведе нови изпитания на 5 април, точно преди визитата на китайския президент в САЩ.


Пхенян нарече изстрелването на ракетите репетиция за удар по американски бази.

Северна Корея е исторически съюзник и главен икономически партньор на Китай. Има основания да се смята, че в Пекин са недоволни от прекомерната войнственост на Ким Чен Ун, но не искат севернокорейският режим да бъде свален.

Северна Корея следи внимателно и реакциите на президента Донлад Тръмп в Сирия. В петък САЩ за пръв път атакуваха директно режима на Башар Асад, като бомбардираха военна база в Сирия в отговор на химическа атака, проведена по-рано тази седмица.


Северна Корея определи американските удари като "акт на агресия срещу суверенна държава" (каквато бе формулировката на Москва) и заяви, че това оправдава засилването на севернокорейския отбранителен потенциал.

Напредъкът в севернокорейската програма за балистични ракети най-много тревожи САЩ, заяви американският държавен секретар Рекс Тилърсън. Попитан дали разработването на междуконтинентална ракета е "червена линия" за президента Тръмп, Тилърсън отговори: "Ако преценим, че те усъвършенстват този вид снабдителна система, тогава това става много сериозен етап от тяхното по-нататъшно развитие."


Според него Китай започва да осъзнава, че ракетните и ядрените програми на Северна Корея са заплаха и за интересите на Пекин.


"Надявам се, че можем да работим заедно с китайците за промяна на състоянието на нещата в ръководството на КНДР", каза той по телевизия Си Би Ес. По думите му "всички споделят мнението колко опасна става ситуацията".

Тилърсън заяви, че китайският президент Си Цзинпин "ясно разбира и се съгласява", че положението в Северна Корея се "изостря и достига определено ниво на заплаха, а във връзка с това е необходимо да се предприемат мерки". Той подчерта, че Тръмп е провел със Си "обстойни преговори за опасната ситуация в Северна Корея".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #8

    Хайде да видим сега какво ще направят китайците, които предпочитат дипломатичността?!

  2. тонитов
    #7

    Стига Путин е инициирал конфликти, като е заставал зад психопати диктатори. Те все по-малко остават, но достатъчни да държи света в напрежение. Елементарно, в мътни води се опитва да лови риби, нищо, че народите страдат и се унищожават.

  3. pepe
    #6
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  5. Българофил
    #4

    Това е добре! Следващата стъпка на Тръмп трябва да е разполагането на 2-3 самолетоносача източно от Кипър! Само тогава ще вкара Путлер в правия път!

  6. от 27.07.1953г има примирие м/у САЩ и С.Корея, но не и мир! Примирието може да бъде нарушено от САЩ, които не признават КНДР. Едните искат да живеят в мир, и се въоръжават до зъби само за да се защитят, а другите-го раздават-побойника на планетата! И се чудят кога с кого да се заядат, за да се намесят със сила! Има ВПК, който трябва да бълва оръжие, то да се заплаща и употребява! Всеки въоръжен конфликт=нови поръчки за ВПК на сащ

  7. velko
    #2

    Отиването е славно,връщането може да бъде и безславно.

  8. Нека, нека! Ни си го знаем какво представлява Тръмп! Кoлко му е! С един подпис да предизвика война! Която да изпепели икономическият гигант Южна корея! И така да отвори нови работни места в З.Европа и САЩ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.