Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ критикуват България за безнаказана корупция, несвободни медии, натиск върху ромите

Увеличават се актовете на расова дискриминация срещу етноса, твърди Държавният департамент

49 коментара
САЩ критикуват България за безнаказана корупция, несвободни медии, натиск върху ромите

Корупция на всички управленски равнища, зависима съдебна система, медии под натиск, тежки условия в затворите и арестите, трафик на хора, насилие срещу малцинствата – такива са констатациите в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ за състоянието на човека по света през 2017 г.

Мерките, предприети от българските власти, са недостатъчни, а безнаказаността при нарушенията на човешките права остава реален проблем, констатира докладът, съсредоточен върху най-значимите нарушения на правата на човека в различните страни по света.

За поредна година широко отразяване получават проблемите с корупцията и независимостта на съдебната система.

Документът посочва, че правителството разполага със законови възможности да преследва проявите на корупция, но не ги прилага ефективно, което създава усещането, че държавни служители на всички равнища участват в корупционни практики безнаказано. Става дума за подкупи, конфликт на интереси, злоупотреби, нарушения на обществени поръчки, търговия с влияние.

Цитирани са неправителствени организации, според които правителството не е създало устойчиви антикорупционни механизми. От друга страна, се цитира отчетът на прокуратурата за 2016 г., според който за ефективна борба с корупцията са необходими съществени промени в Наказателния и в Наказателно-процесуалния кодекс. В доклада на САЩ се припомня скандалът с депутата от ГЕРБ Живко Мартинов, известен като "Суджук гейт", а също и делото за злоупотреби срещу бившия шеф на разузнаването Кирчо Киров.

Доверието в правосъдната система остава "изключително ниско" заради усещането, че магистратите са податливи на политически натиск, констатира докладът. Цитирани са критиките във връзка с прехвърлянето на корупционните дела в Специализирания наказателен съд, което го превръща в извънреден трибунал, а това противоречи на конституцията. Припомнят се твърденията на шефа на бюрото за контрол над СРС Бойко Рашков за незаконно подслушване на политици, магистрати и журналисти, целящи тяхното сплашване и изнудване.


За поредна година Държавният департамент на САЩ акцентира върху тежкото състояние на свободата на медиите в България. Медийният плурализъм е определен като "сериозно увреден". Според документа като цяло правителството се стреми да спазва свободата на медиите, но съществуват проблеми, свързани с корпоративен и политически натиск, непрозрачна концентрация на медийна собственост и дистрибуция, както и непряка правителствена подкрепа за отделни медии чрез публичен ресурс.

Напомня се и оценката на международния Индекс за медийна устойчивост, според който опитите на политици и олигарси да използват медиите, за да упражняват влияние, да манипулират общественото мнение и да рушат репутацията на своите опоненти, са основна заплаха за доверието в журналистиката.

Докладът посочва конкретни примери – натискът срещу "Икономедия", "ЦУМ гейт", разкрит от издателя на "Сега" Сашо Дончев, натискът върху сатиричния вестник "Прас прес".

Затворите: Лоши условия, насилие, корупция

Много подробно внимание в доклада на САЩ се обръща на лошите условия в затворите и арестите у нас. Няма подобрение в материалните условия в местата за лишаване от свобода в София, Бургас и Варна, отчита външната служба на САЩ.

Условията в затворите остават сурови - насилие срещу съкилийници, пренаселване, корупция сред служителите, неадекватни жилищни, санитарни и медицински помещения.


Ромите не са представени в парламента

В доклада се забелязва засилване на критиките към България заради състоянието на правата на ромската етническа общност.

Законите в страната не забраняват представители на малцинствата да участват в политическия процес. Етническите турци държат 8% от местата в Народното събрание. Липсват обаче представители на ромската общност, пише в доклада на Вашингтон. В него се говори за етническо турско малцинство, въпреки че България не признава малцинства на своя територия и техни колективни права. Според документа турското "малцинство" се радва на "честно представителство в назначенията на лидерски позиции" във властта, докато ромите са недостатъчно представени. Етническите турци, ромите и помаците обаче имат свои представители на избираеми позиции на местно ниво, отбелязват американските власти.

В доклада се посочва образуваното дело в Комисията за защита от дискриминация срещу кмета на Кюстендил Петър Паунов, който през 2015 г. изключи живеещите в ромския квартал "Изток" от допитването дали той да се кандидатира за трети мандат. Мотивът бяха многократните констатации за нарушения на изборното законодателство в ромската махала.

В частта за "малцинствата" Вашингтон критикува София и заради забраната за езици, различни от българския, по време на провеждането на предизборна кампания.

Расте дискриминацията срещу роми

Като цяло се увеличават актовете на расова дискриминация срещу ромите, пише в доклада, който цитира становище на "Българския хелзинкски комитет".

Според американските власти медиите в България "често описват ромите и другите малцинствени групи, използвайки дискриминиращ, омаловажаващ и оскърбителен език". Националистически партии като "Атака" и "Патриотичния фронт" базират политическите си кампании на силни антиромски, антитурски и антисемитски послания и реторика, пише в доклада. В него се припомня и осъдителната присъда в Бургаския районен съд срещу вицепремиера Валери Симеонов заради негово антиромско изказване от 2014 г.

Докладът на САЩ споменава като проблем и антиромските протести в Асеновград и други градове на страната през миналата година заради сблъсъци между етнически роми и местни общности. Протестите в Асеновград възникнаха сред нападение на роми срещу отбор по плуване. В доклада не се споменава убийството на 18-годишния Алекс Ангелов от Бяла, който през юни 2017 г. почина след ромско нападение и удар в главата с бутилка уиски.

В документа обаче се изброяват нарасналите инциденти с реч на омразата и престъпления от омраза срещу турци, роми, мюсюлмани, евреи и бежанци.

"Липсата на обвинения срещу престъпления от омраза продължава да е проблем, както и малките и условни присъди, които се дават на осъдените", посочва Държавният департамент. Изключение е присъдата от 25 години затвор за расово мотивирано убийство на възрастна ромска двойка от Пазарджишкия окръжен съд на 30 юни, пише в доклада.

Той е отразил и обвинението срещу представител на "скинхедс" за убийството на 47-годишния Христомир Владимиров, който разхождал кучето си в ромската махала във Велико Търново.

Властите в САЩ все пак са доволни от решението на Европейския съд по правата на човека, който задължи правителството в София да замрази събарянето на ромски къщи в пловдивския квартал "Арман махала", докато властите не осигурят адекватно алтернативно настаняване на бременни жени, деца, възрастни и болни.

"Законът забранява етническата сегрегация в мултиетническите училища и детски градини, но позволява сегрегация на цели училища. Ромските деца често посещават де факто сегрегирани училища, където те получават лошо образование. Има примери на етнически българи, които напускат десегрегирани училища и по този начин отново ги ресегрегират", посочва докладът на Държавния департамент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

49 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boris Kamov
    #49

    Българите нямат представа за съвременния живот на индианците в САЩ, затова е по-добре да не говорят по темата преди да се ограмотят. Само за пример ще спомена че много бели и мелези се натискат да ги признаят с индианско потекло за да получават субсидии като индианци. Втори пример: Индианските резервати имат собствени независими съдии които съдят по индиански канони, имат собствена полиция, която не е подчинена на щатската полиция, имат собствени казина и получават субсидии от мини, резервати и т.н. Проблемът им е че пият до забрава и се помпят с наркотици... Четете, бре магарета (и магарици), и тогава коментирайте!

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #48
  3. Емил Станоев
    #47

    Абе тия от Сащ ако са толкова загрижени за "ромите" / това не е правилно обръщение всъщност ,защото те не са Римляни/ Да си ги вземат там в Сащ и може да ги набутат в резерватите при индианците !!

  4. Bлaдo
    #46

    ...сиганите са МАКСИМАЛНО ПРЕДСТАВЕНИ в парламента, защото те много активно и редовно гласуват (за гЭрБсп). В резултат на това (а и срещу скромно заплащане ;-)) ромите имат най-много народни представители - демек: хем гЭрБсп-то им плаща по нещо, за да гласуват, хем имат най-големата (гЭрБсп-арска) парламентарна група ;-)

  5. Bлaдo
    #45
  6. trezwomislesht
    #44

    Това дето ромите не са представени в парламента е лъжа. Какви ако не роми са бат Сали, Цветелин Кънчев, Асен Христов...Американците да си се оправят с негрите и индианците и да не ни закачат на тази тема.

  7. edin.drug
    #43
  8. Коментарът е изтрит в 11:34 на 23 април 2018 от автора.
    #42
  9. анита хегерланд
    #41

    ДА?! А в САЩ има натиск върху мюсюлманите. На един полуливанец е отказано лечение, поради страха, че ще остане да живее в САЩ при роднините си. Индианците не са представени в Сената. Дискриминацията срещу тях е нечувана. Живеят при нечовешки условия в резерватите, по-лошо от животните в зоопарка. Хайде да им го кажем?!

  10. Boris Kamov
    #40

    И не-гар била мръсна дума. Добре е да се знае. ДрОгари редактори, бихте ли написали списък с мръсните думи та да не правим грешки? Айде, мръднете си дебелите задници свършете малко работа, за какво ви държат там :-)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.