Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ нямали сигурни данни за оръжията на Саддам

0 коментара

Изтекла информация от разузнавателен доклад усили съмненията, че твърденията за забранени оръжия в Ирак са били използвани от съюзниците за оправдание за войната, предаде Би Би Си.

Секретен доклад на Пентагона от септември 2002 г. заключава, че няма "достоверна информация", че Ирак притежава биологични или химически оръжия.

Смята се, че докладът е бил широко използван от администрацията на Буш в момента, когато е разглеждано решението за военна операция.

Докладът противоречи на твърденията на министъра на отбраната Доналд Ръмдфелд, че Ирак притежава огромно количество нервнопаралитчини и други химически газове.

До този момент американските сили в Ирак не са открили оръжия за масово унищожение, а само две подозрителни мобилни лаборатории, за които не е доказано, че се за биологично оръжие.

В доклада се казва, че няма достоверна информация за това дали Ирак притежава или произвежда химически оръжия, признаха висши представители на Пентагона.

Те обаче изтъкнаха, че не е имало нито американско, нито друго международно присъствие в Ирак по това време и затова липсват категорични доказателства.

Те също така казаха, че няма никакво съмнение, че Ирак и притежавал възможностите и експертизата да произвежда такива оръжия и вероятно го е правил.

Администрацията на Буш продължава да настоява, че техните твърдения за забранените оръжия на Ирак ще бъдат доказани и че са верни. ЦРУ започна разследване, за да установи дали разузнавателните доклади са били изопачени, за да преувеличат заплахата, която представлява Саддам Хюсеин.

Ханс Бликс критикува качеството на разузнавателната информация

Главният оръжеен инспектор на ООН , който отговаряше за търсенето на предполагаемите иракски оръжия за масово поразяване, остро критикува качеството на разузнавателната информация, която му е била предоставена от британските и американски власти.

Ханс Бликс заяви пред Би Би Си, че неговият екип е следвал британските и американски указания за много заподозрени военни обекти - само, за да не открие нищо при проверката им.

Той каза, че само в три случая инспекторите са открили изобщо нещо, но в нито един от тях не е имало оръжия за масово унищожение. Бликс не скри, че е бил силно изненадан, защото е имал уверения, че получава възможно най-добрата разузнавателна информация.

В четвъртък Ханс Бликс представи своя последен доклад пред Съвета за сигурност на ООН преди да напусне поста в края на месеца. Той остави отворен въпроса дали Ирак е имал оръжия за масово унищожение.

Мисия на МААЕ с ограничени пълномощия в Ирак

Започващата двуседмичната мисия на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) в Ирак ще бъде ограничена, тъй като САЩ са наложили рестрикции на инспекторите.

Според директора на МААЕ Мохамед Ел Барадей обаче има основания за радиоактивна опасност, след като вандали отмъкнаха уран и разпръснаха радиоактивни материали от централата Туайта.

САЩ се опитват да държат настрана оръжейните инспектори, но се съгласиха екипът на МААЕ да се върне в следвоенен Ирак, тъй като имаше силен натиск от страна на комисията по контрол на въоръженията, която се тревожи за сигурността на Туайта и за възможностите на САЩ да гарантират безопасност на района.

Представители на американското военно министерство заявиха пред Ройтерс, че американските войски съдействат на инспекторите на ООН на място и тяхното посещение не е прецедент във връзка с бъдещата роля на МААЕ в Ирак.

Пентагонът намали броя на инспекторите до седем и определи срок на тяхната мисия две седмици. Екипът на МААЕ ще има достъп само до малка външна зона на Туайта, която е на около 50 км южно от Багдад.

Преди войната на мястото имаше два тона обогатен уран ниска проба и няколко тона натурален уран. На склад е имало още няколкостотин други радиоактивни източници.

МААЕ ще провери наличностите от обогатен уран и обработен уран по детайлен инвентарен списък.

Инспекторите не са оторизирани да правят проверки на сигурността. Американците казват, че те - като окупационна сила - са отговорни за здравето и сигурността на иракските хора.

Съюзнически екип ще търси забранените оръжия

Съюзнически екип от 1400 души също ще пристигне в Багдад през следващите два дни, за да търси оръжия за масово унищожение из цялата страна.

В интервю за Би Би Си Бликс изрази разочарованието си от разузнавателната информация, дадена от САЩ и Великобритания.

"Аз мисля - О, Боже, ако това е най-добрата информация, която те имат и ние не намираме нищо, какво остава за другата?"

Американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд обаче настоява, че информацията била годна. Президентът Буш каза в четвъртък, че ще отнеме време да се открият иракските химически и биологични оръжия. Той обаче обеща да "разкрие истината" за тях.

САЩ отхвърлиха призивите за подновяване на оръжейните инспекции на ООН за търсене на забранени оръжия. Казаха обаче, че ще разширят издирването и ще интервюират по-нискостоящи представители от властта в Ирак.

Хората на Блеър връщали около 8 пъти доклада на службите

Хора от обкръжението на британския премиер и самият Тони Блеър са искали между шест и осем пъти от разузнавателните служби да променят доклада за иракските оръжия за масово унищожение.

Би Би Си цитира източник, близък до разузнавателните служби, според когото в даден момент самият Тони Блеър поискал докладът за иракските оръжия да бъде променен, преди оповестяването му през септември 2002 г.

Тези сведения подкрепят твърденията на специалиста в областта на отбраната от сутрешното предаване Тудей на телевизия Би Би Си Ендрю Гилигън. Той заяви, че по искане на Даунинг Стрийт британските разузнавателни служби трябвало да "разкрасят" доклада за иракските оръжия за масово унищожение, за да се оправдае британското участие във войната.

В последния вариант на доклада за иракските оръжия, представен от Тони Блеър, се посочваше, че иракската армия може да използва биологични и химически оръжия до 45 минути, след като получи заповед за това.

Бивш оръжеен инспектор: Доказателствата на САЩ бяха голям блъф

Доказателствата за съществуване на забранени оръжия в Ирак, които Колин Пауъл представи в доклада пред Съвета за сигурност, са били "един голям блъф", заяви пред сп. Шпигел бившият инспектор на ООН в Ирак Петер Франк. Пауъл е показал сателитни снимки на предполагаеми подвижни лаборатории за химически оръжия. Още преди доклада обаче проверка на оръжейните инспектори установила, че става дума за нормални пожарни коли.

Според него освен това САЩ предоставили грешни данни за числеността и въоръжението на иракската армия. Инспекция в иракска военновъздушна база показала, че Вашингтон е надценил петкратно броя на самолетите.

По думите на Франк грешките идвали главно от това, че американците разчитали преди всичко на сателитни снимки. Снимките могат да бъдат тълкувани по много начини. Не видях доказателство, че американски агент наистина е бил там, каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.