Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ одобриха ново лекарство срещу Алцхаймер

За пръв път то атакува причината за болестта, а не симптомите

2 коментара
Адуканумаб атакува протеина амилоид

САЩ одобриха ново лекарство за пациенти с болестта на Алцхаймер за пръв път от почти 20 години, което при това атакува причината за едно от най-тежките когнитивни заболявания, а не симптомите му, предадоха световните агенции.

Агенцията по храните и лекарствата на САЩ излезе с решение, че има "сериозни доказателства, че адуканумаб намалява амилоидните бета плаки в мозъка" и че макар данните за клиничните ползи от лекарството да са сложни има "има основания да се очаква, че това ще донесе важни ползи за пациентите". Одобрението е дългоочаквано, но и оспорвано от независим комитет от експерти, които не намериха достатъчно доказателства за ползите от Aduhelm, както се нарича лекарството

През март 2019 г. международните изпитвания на адуканумаб в последния етап, включващи около 3000 пациенти, бяха спрени, когато анализ показа, че лекарството, давано като месечна инфузия, не забавя влошаването на паметта и проблемите с мисленето повече от приема на плацебо.

Но по-късно същата година американският производител Biogen анализира повече данни и стига до заключението, че за да действа, лекарството трябва да се дава в по-високи дози.

Адуканумаб е насочен към намаляването на амилоид - протеин, който образува амилоидните бета плаки (необичайни съсиреци в мозъка на хората с Алцхаймер), които могат да увредят клетките и да предизвикат деменция, включително проблеми с паметта, мисленето и общуването,

"Aduhelm е първото лечение, насочено към основната патофизиология на болестта на Алцхаймер", каза Патриция Кавацони, директор на Центъра по оценка на лекарствата и проучванията в Агенцията по храните и лекарствата, в съобщението ѝ.

"Както често се случва, когато става въпрос за тълкуване на научни данни, експертната общност предлага различни гледни точки", каза се още в съобщението и се допълва, че ще продължи да се следи ефектът от лекарството.

За последно лекарство срещу Алцхаймер е регистрирано през 2003 г.

От фармацевтичните компании се изисква да провеждат проучвания за клиничната полза, които са известни като фаза 4. Ако те не потвърдят очакваните резултати, агенцията има регулаторни процедури, които могат да доведат до премахване на лекарството от пазара, припомня ведомството.

Средно човек с болестта на Алцхаймер живее четири до осем години след поставяне на диагнозата, но някои пациенти могат да живеят до 20 години с болестта.

"Необходимостта от лечение е спешна: в момента повече от 6 милиона американци живеят с болестта на Алцхаймер и този брой се очаква да нараства с остаряването на населението. Алцхаймер е шестата причина за смъртност в САЩ", посочват от Агенцията по храните и лекарствата.

Засегнатите от болестта по света са около 50 милиона.

Един от участниците в проучването е 68-годишният британец Алдо Сереза, който за пръв път открива, че има проблеми с различаването на ляво и дясно преди 10 години, разказва ББС.


Доброволецът Алдо Сереза

Той приема адуканумаб в продължение на две години и е убеден, че лекарството му е помогнало.

"Сякаш се чувствам не толкова объркан", казва той и допълва, че семейството му също е забелязало подобрения.

"Преди не можех да се сетя къде са нещата в кухнята, сега това не е такъв голям проблем", споделя Сереза. "Не съм достигнал нивото, което бях преди - но се насочвам в правилната посока", смята пациентът.

"От името на засегнатите от болестта на Алцхаймер и всяка друга деменция, ние празнуваме днешното историческо решение", написа в туитър американската Асоциация на Алцхаймер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rusonefil
    #2
    Отговор на коментар #1

    Колко дългосрочен е "дъргосрочният план" при алцхаймер-пациенти? Аз също като неспециалист съм срещал често примери в медицинска литература за изкуствено подтискане на имунната система. При трансплантации например. Та не ми е ясно какво намери тук за чудене? Или трябва да наплюем американците по задание?

  2. анита хегерланд
    #1

    За мен като неспециалист най-интересно е медицинското обяснение на болестта Алцхаймер. Смята се, че плаките в мозъка на болните са отговор на имунната система, "първа линия на защита на организма срещу инфекции". Та като се премахнат плаките, които имунната система изгражда, на какво подлагат организма на пациента в дългосрочен план?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.