Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сътрудничеството във военната област разчиства пътя за икономическа сигурност в региона

0 коментара

Статията на д-р Паси за сътрудничеството в Сътрудничеството в Югоизточна Европа (ЮИЕ) в броя на "Капитал" и "24 часа" от 27 януари поставя важни въпроси, на които дори да е трудно да се отговори бързо, заслужават да бъдат изследвани и обсъдени сериозно.

До промените от края на осемдесетте и началото на деветдесетте в района на ЮИЕ имаше присъствие на Варшавския договор (България и Румъния), НАТО (Гърция и Турция) и движението на необвързаните (Югославия), както и напълно изолирана страна - Албания. Подобно беше и разделението в икономическата област с присъствието Съвета за икономическа взаимопомощ, западно-европейски икономически структури и съществуването на необвързани страни.

След срещата в Лондон (1990), разпадането на Варшавския договор през 1991г. и създаване на Северноатлантическия съвет за сътрудничество (NACC/Рим - 1991) започна процес на двустранно военно сътрудничество на България с Турция (Одрински документ) и Гърция (Софийски документ), но реална динамика процеса придоби с обявяване на Програмата Партньорство за мир /ПзМ/ (Брюксел, 1994).

Първата среща на министрите на отбраната на страните от ЮИЕ в Тирана (1996) бе за опознаване, а втората среща в София (октомври'97) постави началото на изключително динамично и практически насочено военно сътрудничество.

Календарът на прогреса е впечатляващ:

  • Скопие 1998 - Споразумение за Многонационалните мирни сили в ЮИЕ (ММСЮИЕ)
  • Атина 1999 - Допълнителен протокол за щаба и неговото местоположение - Пловдив за първите 4 г.
  • София 1999 - Инициирани са проекти за инженерни целеви сили и информационна мрежа за реагиране при кризи
  • Букурещ 1999 - подписано е споразумение за инициативите от София
  • Варна 1999 - инициатива за съвет на директорите на службите за Гражданска защита (подписан протокол във Варна през 2000)
  • Атина 2000 - подготвено е споразумение за координационен комитет на процеса на срещи на министри на отбраната в ЮИЕ (СМО) и подписан протокол за статута на щаба на ММСЮИЕ
  • Солун 2000 - подписано е горното споразумение и е обявена инициатива в областта на компютърно поддържаните учения (SEESIM)

В този процес са развити инициативи за прозрачност във военната област (обмен на информация), хармонизиране на законодателство и процедури за управление на кризи, разминиране, борба с трафика на малки оръжия и леки въоръжения - събиране и унищожаване и т.н.

Участници в процеса СМО са Албания, България, Гърция, Италия, Македония, Румъния, Словения, САЩ, Турция, а от 2000г. след присъединяване към ПзМ и Хърватска. В ММСЮИЕ участват Албания, България, Гърция, Италия, Македония, Румъния, Турция (Словения и САЩ - наблюдатели).

Развитието на процеса СМО е пряко свързан с инициативата на САЩ и НАТО за ЮИЕ и през 1999/2000г. със създаване на SEEGROUP капацитет от СМО бе прехвърлен в Пакта за стабилност - Работна маса 3 /РМ-3/ (съпредседателствана в този период от България ). Практически основните проекти в областта по сигурността и отбраната са резултат от работата в рамките на СМО/ПзМ: прозрачност на военното бюджетиране, реинтеграция на освобождаваните в хода реформата, сътрудничество при действие в извънредни ситуации / гражданска защита, решаване на въпросите с минните полета / унищожаване на мини, въпросите по малките оръжия и леките въоръжения, контрол на търговията с оръжия и т.н. Тези проекти са вече финансирани чрез Пакта за стабилност от донори като Норвегия, Великобритания, Холандия и др. Практически РМ-3 позволява да се включи Босна и Херцеговина, а след настъпилите промени и СРЮ. Нещо повече СРЮ вече разглежда въпроса за присъединяване към ПзМ.

СМО влияе положително и на процеса на военно сътрудничество в басейна на Черно море с подготвеното споразумение за черноморски оперативни сили (BLACKSEAFOR).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.