Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сепаратистите в Каталуния загубиха изборите, но отново имат мнозинство

"Вече не могат да говорят от името на цяла Каталуния", обяви лидерът на "Гражданите"

30 коментара
Сепаратистите в Каталуния загубиха изборите, но отново имат мнозинство

Трите каталунски сепаратистки партии възвърнаха абсолютното си мнозинство в регионалния парламент след изборите в четвъртък, въпреки че първа политическа сила стана борещата се за запазване на целостта на Испания партия "Гражданите". Резултатът е удар за испанския премиер Мариано Рахой и заплашва да ескалира и без това високото напрежение между Барселона и Мадрид.

Трите партии, които се борят за независимост на Каталуния, получават общо 70 места в 135-местния парламент, с което намаляват депутатите си в сравнение с миналите избори през 2015 г. Трите групи не успяха да спечелят мнозинството от гласовете, тъй като получиха 48 процента, но разполагат с изискваното мнозинство от 68 депутати, за да съставят правителство.

Изходът от изборите в Каталуния доведе до понижение на еврото в петък. Базираните в Каталуния банки CaixaBank и Banco Sabadell загубиха по три процента при отварянето на борсата в Мадрид.

Листата "Заедно за Каталуния" на сваления от власт бивш каталунски лидер Карлес Пучдемон получава 34 места, а Републиканската левица на Каталуния на неговия бивш заместник Ориол Жункерас, който бе вкаран в затвора, разполага с 32 места.

Заедно с антикапиталистическата партия Кандидатура за народно единство (4 места), трите партии ще разполагат с общо 70 депутати, което им гарантира отново абсолютно мнозинство в регионалния парламент.

Едва ли обаче това може да се нарече категорична победа, тъй като сепаратистите загубиха подкрепа в сравнение с предходното гласуване през 2015 г., а партия, бореща се Испания да остане единна, за първи път стана най-голямата политическа формация в каталунския парламент, отбелязва АП, цитирана от БТА.

Резултатът остави повече въпроси, отколкото отговори за бъдещето на испанската автономна област, където дългогодишният тласък за независимост доведе до челен сблъсък с испанското правителство преди два месеца.

Вотът също така е удар за испанския министър-председател Мариано Рахой, който разпусна каталунския кабинет и обяви предсрочни избори с надеждата да не позволи на сепаратистите да се върнат на власт.

Вместо това изходът от изборите бе в полза на беглеца и бивш каталунски лидер Карлес Пучдемон, който води кампания от Белгия, където избяга от съдебно разследване в родината си заради опита да откъсне Каталуния от Испания. Разследването би могло да доведе до обвинения в бунт и противодържавна подривна дейност, които могат да го вкарат за десетки години в затвора.

Пучдемон, който получи най-много гласове от всички сепаратистки кандидати, приветства резултатите с удовлетворение и ги нарече удар за централното правителство на Испания.

"Испанската държава е победена", каза Пучдемон. "Мариано Рахой получи шамар в лицето от Каталуния".

Завръщането на Карлес Пучдемон

Испанското правителство го свали от длъжност и го принуди да избяга в Белгия, но Карлес Пучдемон, убеден сепаратист, поведе отново битка за запазване на властта в Каталуния и спечели неочаквана победа на регионалните избори.

"Испанската държава беше сразена", ликуваше той във вечерта на предсрочните регионални избори, на които сепаратистите си върнаха абсолютното мнозинство начело с неговата листа "Заедно за Каталуния". Още

В телевизионно обръщение от Брюксел, 54-годишният бивш журналист не разясни дали ще се опита да се върне у дома, където има издадена заповед да бъде арестуван.

Другият голям победител беше Инес Аримадас, водещият кандидат на поддръжниците на оставането на Каталуния в кралството. Взимайки 25 процента от гласовете, пробизнес партията ѝ "Гражданите" спечели 37 места, които я правят най-голямата фракция в 135-местното регионално събрание.

"Отцепническите сили повече не могат да твърдят, че говорят от името на цяла Каталуния", каза Аримадас, обещавайки, че нейната партия ще продължи да се противопоставя на сепаратистите. "Ще продължим да се борим за мирно съвместно съществуване, здрав разум и за Каталуния за всички каталунци".

"Гражданите" и другите формации, противници на отцепването на Каталуния - Испанската социалистическа работническа партия, "Каталуния заедно" и Народната партия - събират общо 52 процента от гласовете.

Само че каталунският изборен закон гарантира по-голяма относителна тежест на гласовете в по-малките населени места, където сепаратистите имат силна подкрепа. По тази причина трите сепаратистки партии са с по-малък процент от гласовете, но получават абсолютно мнозинство в регионалния парламент като брой места (70 от 135).

Избирателната активност бе рекордна - близо 82 процента от имащите право да гласуват 5.5 милиона избиратели се явиха пред урните.

Инес Аримадас - твърдата противничка на каталунската независимост

Извеждайки партията си начело на нетипичните избори в Каталуния вчера, Инес Аримадас, местен лидер на партията "Гражданите" ("Сиудаданос"), пожъна плодовете на своето решително противопоставяне на процеса на постигане на независимост на областта.

С над 25 процента от гласовете и 37 депутати в регионалния парламент, партията на Аримадас става първа в Каталуния. Тя няма да управлява, защото е в позиция на малцинство спрямо депутатите, подкрепящи независимостта, но постигна напредък. Още

Според анализатори изборните резултати не са дали мандат за подновяване на искането за независимост. Победата на трите сепаратистки партии обаче ще засили конфликта между Мадрид и Барселона и ще затрудни намирането на компромис, което означава, че кризата може да се задълбочи.

Испанският премиер "загуби плебисцита, към който се стремеше" и това, че борещият се за независимост лагер запазва мнозинството си, е "шамар" за министър-председателя, заяви Пучдемон пред неколцина каталунски активисти и фламандски националисти, събрали се в зала в центъра на белгийската столица.

"Искам да благодаря на каталунския народ, че даде урок на света", "урок по гражданска доблест и демокрация", каза той и бе приветстван от присъстващите със скандирания: "Президент, президент!".

Лидерът на победителите от "Гражданите" Инес Аримадас пък обяви на свой ред, че каталунците, които не желаят отцепване на областта им от Испания, показаха, че са по-многобройни и сепаратистите "вече не могат да говорят от името на цяла Каталуния.

Сепаратизмът не е бъдещето на Каталуния и "ние ще продължим да се борим срещу този несправедлив изборен закон, който дава повече места на тези, които имат по-малко гласове", предупреди 36-годишната юристка Аримадас. Тя отбеляза, че за пръв път изборите в Каталуния се печелят от ненационалистическа партия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #30

    пълен абсурд!, пародия!, гротеска!...: за да отцепят Каталуния, разединените и дърлящи се партии на отцепниците трябва да се ... обединят :-)))) ...Я малко по-сериозно, другари компанйероси... ;-) .... Щото изборите си ги спечели партията на единството!

  2. lindentown
    #29
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #28
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #27
  5. Филка Русофилка
    #26
  6. lindentown
    #25

    Чисто и просто нека да направят един нормален референдум - тогава ще се види ясно кой кум, кой сват, кой на булката - брат. Да приемат законодателство, вкл. и конституционни поправки, даващи право при определена и ясна процедура да се свиква референдум и да се дава независимост. И то не с крехко мнозинство, а например референдум да може да се свика от поне 55% от състава на каталунския парламет ( 75 човека от общо 135), Отделянето от Испания да може да става ако са гласували поне 80% от имащите право на глас и "за" отделяне са се обявили поне 60% от гласувалите, примерно. Сигурен съм, че тогава никой няма да упреква Испания в липса на демократичност!

  7. Bлaдo
    #24

    резултатите от тия избори просто потвърдиха, че някога испанското правителство ПРАВИЛНО! е дало на Каталуния широка автономия, че пУчдемон-покемон е обикновен беглец от правосъдието и че руският отговорник за "откъсването на Каталуния от Европа" е обикновен хибриден некадърник...

  8. BTRDune
    #23

    "незаконен референдум"... Левски, Ботев, все 'престъпници'... И то без незаконен референдум.

  9. Филка Русофилка
    #22

    На незаконния и провален с 43% референдум пучистите лъжеха, че 90,2% от каталонците били за независимост. Сега при 81,9% избирателна активност сепаратистите събраха 47,5%. Получават 51,9% от местата, т. к. испанският избирателен закон дава предимство на Санчо Панса от село на по-малко калпаци да има повече депутати. Явно законът трябва да се промени. От репортажите на нашенските медийни интербригадистки (тук и на терен) не стана ясно и дали всички, гласували за сепаратистките партии, се борят за отделяне от Испания или за други правдини. Пуч-демо̀нът е престъпник и мястото му е в пандиза. :)

  10. BTRDune
    #21

    Заглавието е леко подвеждащо, но не може да се мери с повечето коментари под статиите тука. Пак напомням: "Режима на Франко не е бил фашистки, а авторитарно-консервативен."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.