Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заев покани и България да се откаже от граничния контрол на Балканите

"Мини Шенген": Северна Македония и Албания засилват връзката със Сърбия

21 коментара
Рама, Вучич и Заев, сн. ЕПА/БГНЕС

Македонският премиер Зоран Заев покани България да се присъедини към инициативата "Отворени Балкани”, позната доскоро като "мини Шенген", която предвижда да падне граничния контрол между Северна Македония, Албания и Сърбия.

Заев каза, че преговорите с България за намиране на решение по отворените въпроси и преодоляване на ветото за ЕС ще продължат веднага след сформирането на правителство в София.

Към момента обаче няма сигнали, че е възможен бърз пробив. В България повечето партии и мнозинството са срещу каквито и да е компромиси към Скопие, а македонските управляващи не желаят да се съобразят с българските изисквания.

Така надеждата на Скопие, че България ще одобри преговорната ѝ рамка за ЕС до края на годината, изглежда малко вероятно да се случи.

На този фон Северна Македония и Албания продължават курса към засилване на регионалното сътрудничество със Сърбия и формирането на собствена зона за свободно движение и бизнес на фона на блокирания им от София път към Европейския съюз.

Президентът на Сърбия Александър Вучич, премиерът на Албания Еди Рама и македонският премиер Зоран Заев се събраха на мащабен форум в Скопие под надслов "Свързани Балкани", в който участват стотици компании.

Вучич каза, че в рамките на интициативата "мини Шенген", която вече ще се нарича "Отворени Балкани", се създава бъдеще и че до година и половина или две няма да има граници между трите страни.

"Ще започнем съвместна работа по единен пазар на труда, както и по взаимно приемане на академичните квалификации - на бармани, лекари, зъболекари и други професии, които ще бъдат приети и в трите държави. Това ще ни сближи, ще засили икономиката ни, ще осигури по-бърз растеж и ще повиши жизнения стандарт на гражданите. Това е голяма крачка към бъдещето", каза Вучич, цитиран от БГНЕС.

Сърбия изостава по пътя си към Европейския съюз и една от страните, които развиват активни отношения с Русия. След българската блокада пред започването на преговори на Скопие с ЕС Белград продължи да засилва влиянието си в Северна Македония.

Лидерите и на трите държави критикуват ЕС за бавните темпове на разширяване и продължават да работят за зона за свободно движение и бизнес, която обаче поне официално не представят като алтернативна на ЕС.

"Неуспехът на ЕС да изпълни обещанията си да започне първата междуправителствена конференция с Албания и Северна Македония е в разрез с европейската идея, в противоречие с интересите на самия ЕС и в противоречие с ангажимента на двете страни, които са изпълнили всички критерии", каза македонският премиер Зоран Заев в рамките на форума.

"Ние сме тук и когато Европейският съюз е готов, ние сме тук - вече готови, с вече предоставени улеснения за нашите граждани и с вече разработени икономически инициативи. Днес ще говорим за тях, така че се надявам, че ЕС ще намери начин да осигури финансиране за тях, особено след като много от тях са част от зелената програма", добави Заев, цитиран от "Фокус".

"Ние самостоятелно показваме политическо лидерство и загриженост за насърчаването на сътрудничеството, за което този път имаме конкретна програма за действие и съм убеден, че тя ще бъде призната като инициатива за уважение и подкрепа в Брюксел и Вашингтон", каза той.

Трите страни подписват три споразумения – за улесняване на потока от стоки и услуги между трите западнобалкански държави, за сътрудничество при природни бедствия и за единен пазар на труда между Сърбия, Република Северна Македония и Албания.

От Белрад до Тирана никой не ви спира

"Ако успеем да направим това, на 1 януари 2023 г. вече да няма граници между нашите страни. Ще има граници, но не и за нашите граждани. Отивате от Белград до Тирана и никой не ви спира никъде", каза Вучич.

"През последните две години ние развихме искрено доверие помежду си по отношение на развитието на отношенията с региона, ЕС и света. Всички сме на европейския път, но не сме нито глупави, нито наивни да вярваме, че някой ще работи в полза на нашите държави, ако не го направим сами. Готови сме да вземем съдбата си в свои ръце и да работим в интерес на нашите граждани", добави той.

По думите му се откриват големи и безкрайни възможности от полза и за трите държави.

Репетиция за ЕС

"Този регион вече не може да бъде заложник на миналото, разделени сме слаби. Искаме да проектираме бъдещето чрез тази инициатива. Това, което ще направим в ЕС утре, започваме да правим днес тук, в региона", каза от своя страна албанският премиер Еди Рама.

"Защо да чакаме затворени в нашите граници с гръб един към друг, както се случи през последните 500 години? Защото в момента, в който се интегрираме в ЕС, ще направим точно това, което правим тук без ЕС", каза Рама, цитиран от БГНЕС.

"Това не е нито по-малко, нито повече от формирането на среда, която живее според принципите, ценностите и механизмите на ЕС, но междувременно всяка държава прави своите стъпки за присъединяване към ЕС. В резултат на инициативата всички камиони и стоки, пътуващи до страни в региона, сега ще прекарват по-малко време в чакане на границата, отколкото в пътуване. В името на какво трябва да приемем реалността, че това не е пътят към ЕС - в името на историята, на конфликтите, в името на някои нерешени въпроси, които много добре знаем, че трябва да бъдат решени в бъдеще?", каза той.

Той нарече тази инициатива стратегическа за Албания и подчерта, че общото регионално икономическо пространство може да постигне много повече, отколкото страните да се справят сами и поотделно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tonysd
    #21

    А Косово?

  2. Приморски
    #20

    ЕС е общност на народи които се уважават и работят заедно за общото благо. РСМ не е дорасла да е член на такава общност след като все още продължават под диктата на Сърбия и Русия да насаждат омраза към народа от който произлизат и който им е дал азбуката, книжнината и евангелието. РСМ провежда руската имперска и съветска политика на „разделяй и владей”, враждебна на ЕС. Фалшификатори на историята нямат място в Европейски съюз. Нито троянски коне! Вдигнали са паметници на чужди царе и герои а

  3. Доналд Путин
    #19

    и защо да обслужваме стратегическия съюзник на САЩ в Европа - албанската мафия ?!

    Албанската мафия е пазарен лидер по пласмент на хероин, благодарение на свръхпроизводството на опиум в наркотизиран, пардон, демократизиран Афганиста (повече от 20 г окупиран от САЩ)

    Албанската мафия е водещ доставчик за Естаблишмента и други престъпници на органи , роби, деца за добив на адренохром и сексуални перверзии, бели робини и други особени Стоки

    Ваньо Костов свърши само едно полезно нещо - тръшна вратата

  4. анита хегерланд
    #18

    Тия са луди?! Потоците с мигранти бяха насочвани от албански трафиканти. Албания е изключително изостанала. Там се живее с порядките и разбиранията на 19 век. В Сърбия цари огромна корупция. Българин, работил със сръбски фирми го твърди. Полицаите искат пари за невероятни неща. Не знаем как е в Македония, но фактът, че смятат Александър Велики, който е грък с гръцко образование, за македонец и българския цар за македонски е потресаващ. Нищо лично, САМО БИЗНЕС...

  5. АлександърНиколов
    #17

    Мини Шенген - Макси комедия :)
    Те могат да достроят останалите 60 км жп-линия до границата, които Тито забрани, ако наистина имат добри намерения. Както и да признаят официално че няма книга написана на "македонскиjот jaзик" преди 1950 г. На 2 август 1944 г. В построения от римляните Прохорски манастир(сега в Сърбия) македонски комунисти, под диктата на титовистите обявяват Вардарския край за "македонска държава в рамките на Югославия". Протокола от събранието е написан на чист български език с

  6. Kiril Kovatchev
    #16

    Вучич приказва очевидни глупости. Сърбия и Албания нямат обща граница, така че няма как да си пътуват от Белград до Тирана без никой да ги спре. Югославските мераци още не са си отишли и Зайко Байко по детски и им се радва. Ако искаш да влезеш в ЕС не трябва ли да се опитваш да се интегрираш с твоите съседьо т ЕС? Какво се занимават със сърбите - евроазиатци?

  7. pump it!
    #15

    От патриотарщини няма полза. Нещо повече - нормалният западен човек се чуди как е оцеляло средновековното мракобесие в главите на някои българи. Лошото е, че оцелялото средновековно мракобесие успява да блокира европейската интеграция на своите съседи! Нормалните хора забравиха и 40 годишните войни, и 100 годишните войни, и кой кому какво е дал или взел, тук обаче простотията си остава водеща.

  8. Калико Джо
    #14

    Реално между Сърбия и Албания сега няма обща граница, а след като Черна Гора (която ползва официално еврото за вътрешни разплащания и не е била част от Османската империя) не иска да се включи, този свободен път между Белград и Тирана става двойно по дълъг от несвободния и винаги минава и през Македония. Защо пък България би искала да влиза в този "Шенген" не ми е ясно, както и каква е ползата за Албания която си има излаз на Адриатика и никога не е била в добри отношения със сърбите. Но Албания е страна на клановете, явно сегашния управник е от някакъв про-сръбски клан.

  9. roser
    #13

    Албанските и сръбските наркодилъри ще вдигнат купон.

  10. асен
    #12

    трима миризливи комунисти са се прпегърнали и чакат путин да ги благослови.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.