Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще се намери кой да сезира Конституционния съд, смятат магистрати

0 коментара

Новината за поправката в съдебния закон, свързана с имунитета на главния прокурор, не предизвика изненада сред повечето от висшите магистрати.

Главният прокурор Никола Филчев отказа да коментира решението на депутатите. За разлика от предишния път, когато попита журналистите дали ще ходят на море, днес той заяви, че много се радва да ги види. След това побърза да се шмугне в асансьора, като не отговори на нито един от въпросите на репортерите, свързани със закона за съдебната власт.

Помолени за коментар, и председателят на Върховния административен съд Владислав Славов, и на Софийския окръжен съд Нели Куцкова заявиха, че не са изненадани. И двамата обаче припомниха за решението на Конституционния съд от 1999 г., с което бе отменен опитът на тогавашното мнозинство от ОДС да направи подобна поправка в закона за съдебната власт.

Това е нормално решение на парламента, лаконично заяви Славов. "Каквото промени законодателят, така ще го прилагаме. Предполагам, че ще бъде сезиран Конституционния съд", заяви говорителят на Висшия съдебен съвет Нели Куцкова. Според сега действащата Конституция право да сезира Конституционния съд имат самият главен прокурор, 1/5 от депутатите, правителството, ВКС и ВАС.

Тълкуването на Конституцията е спорно, коментира пред mediapool.bg апелативният прокурор на Пловдив Росен Димов. По думите му Конституционният съд ще се произнесе в случай, че бъде сезиран.

На въпрос дали няма противоречие, че никой в държавата няма право да иска имунитета на главния прокурор, Димов заяви, че на този въпрос трябва да отговорят "бащите на Конституцията". Парадоксално е главният прокурор да бъде подозиран в извършване на престъпление, след като е този, който основно се бори с престъпността, смята Росен Димов.

Според него промяната няма да промени коренно работата на съдебната система. Има много технически въпроси, които не са уредени в закона за съдебната власт, свързани с днешната поправка, смята Росен Димов. Той попита от кого петимата членове на ВСС, които искат снемане на имунитет, ще получават материали за извършени престъпления. В момента обвинител №1 има правото да води предварителните проверки и да се запознава с тях, за да поиска нечий имунитет. МВР, митниците или друга служба ще предават материали за извършени престъпления на членовете на ВСС, попита апелативният прокурор на Пловдив. Той посочи, че в закона не е отбелязано и дали висшите магистрати ще могат да възлагат предварителни проверки при наличие на данни за извършено престъпление.

"Не мога да говоря за целия Висш съдебен съвет", заяви шефът на спецследствието Румен Георгиев, попитан дали членовете на ВСС ще претворят в практиката приетия от парламента текст.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.