Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шулева не се ангажира със срок за продажбата на София-БТ и Пловдив -БТ

0 коментара

Процедурата за приватизация на "Булгартабак" е политически обременена. Затова нейното приключване по добър, приемлив за всички начин, изисква доста време. Това каза в петък вицепремиерът и министър на икономиката Лидия Шулева в парламента. Тя изрази надежда това време да бъде относително малко и правителството скоро да приключи сделката. Дано бъде постигнат и много добър политически консенсус, допълни Шулева.

Така тя отговори на въпрос на заместник-председателя на ПГ на СДС Валентин Василев дали е възможно да се ангажира с някакви срокове за приключване на процедурата за приватизация на "Булгартабак".

По време на изслушването Петър Жотев от ОДС попита къде в стратегията е записано, че продажбата на най-атрактивните предприятия от холдинга трябва да се осъществи на пакети. Ако дружеството в Стара Загора е пред фалит, защо тогава вашият екип прие това предприятие да е в пакет с Благоевград, допълни той.

За този пул холдингът не получи оферта. Предложението на "Бритиш Американ Табако" бе само към пакета София-БТ и Пловдив-БТ.

По отношение на нарочените за губещи предприятия от системата на холдинга, депутатът от ПГ "Новото време" Юлияна Дончева отбеляза, че производствената програма на Шумен БТ е позволила на дружеството за първи път от няколко години да генерира печалба. Това е пример за възможността за оздравяване на едно дружество, каза тя. Дончева попита как без лиценз за производство и търговия с цигари дружеството може да се стабилизира, още повече след като тютюните от североизточна България ще се преработват в Гоце Делчев.

Министър Шулева каза, че производството на марка "Арда" в Шумен струва като разходи за производство 8,47 лева, при съпоставима цена на подобни цигари в Благоевград 5,44 лева. Това става, когато една марка цигари се премества административно в предприятия, които нямат необходимия производствен капацитет, заяви Шулева. По думите ѝ всичко недвусмислено показва, че тези дружества не могат да съществуват самостоятелно.

Депутатът от левицата Димитър Дъбов попита министър Шулева какви са мотивите за преждевременното отнемане на лиценза за производство на цигари на Шумен при положение, че неговият срок е до средата на март 2005 г. и защо в Шумен не се преработват изкупуваните над 2 000 тона тютюни в североизточна България. Според Дъбов холдингът води към фалит дружеството в Шумен.

Протести на тютюноработниците в Шумен и Дупница

Около 150 работници от фабриките на "Булгартабак" в Шумен и Дупница протестираха пред сградата на парламента срещу приватизацията на "Булгартабак Холдинг" АД. Протестът беше организиран от Независимия синдикат на тютюноработниците към КНСБ и Националния синдикат "Тютюнева промишленост" към КТ "Подкрепа".

Протестиращите издигнаха лозунги "Приватизация - да, ликвидация - не" и "Спрете ликвидацията". Те слушаха по радиото дебата в Народното събрание за приватизацията на "Булгартабак - Холдинг" АД с участието на заместник министър-председателя и министър на икономиката Лидия Шулева, като скандираха "Оставка" и "Лъжкиня".

Лидия Шулева отбеляза, че 2,47 процента е пазарният дял на дружеството. В него има стари машини, които не позволяват извършване на модернизация и подобрение, дружеството има и просрочени и текущи задължения и това са основните причини, заради които ръководството смята, че дружеството няма да удържи на пазарния натиск.

Лидия Шулева каза, че не може да отговори на въпрос на депутата Хюсеин Чауш /ДПС/ за това докъде са стигнали преговорите с предварителния купувач на дружества от "Булгартабак". Не мога да отговоря на поставения въпрос, защото процедурата на тази сделка не е приключила и тя се намира в конфиденциален стадий, допълни вицепремиерът.

Народният представител от ДПС отбеляза, че ДПС остава на принципната си опзиция, че приватизацията може да се осъществява само в условията на пълна прозрачност и ясна отговорност.

Ако изкуствено се продължи работата на дружествата на "Булгартабак" в Асеновград, Шумен, Хасково и Стара Загора с година, това би струвало на данъкоплатците повече от 56 милиона лева, каза още Шулева. Подобен опит за финансовото им оздравяване е нецелесъобразен, допълин тя. Причината е в оборудването, технологичните възможности, пазарните дялове и нивото на производителност на тези дружества. Те не биха могли да съществуват самостоятелно и да издържат на свободната вътрешна и външна онкуренция.

Шулева отбеляза, че по време на парламентарен дебат на 5 ноември са се чули призиви да се даде шанс на тези предприятия. Тя попита за какъв шанс може да става дума при положение, че годишната производителност в цигареното производство в Асеновград БТ е 1 654 килограма, във Видин тя е 1 145 килограма, в Шумен - 3 750 килограма, а в Хасково - 2 583. За сравнение Шулева посочи, че този показател за фабрика на "Бритиш Американ Табако" в Германия е 37 500 килограма на човек годишно производство.

Общата производителност на групата "Булгартабак" е около 8 000 килограма на човек годишно, докато на водещите компании тя е между 30 000 и 50 000 килограма, заяви Шулева. Тя отбеляза, че при концентриране на производството в най-ефективните фабрики правителството очаква производителността да достигне 25-30 хиляди килограма на човек и да бъде съотносима с тези на водещите фирми.

Спирането на цигареното производство в тези дружества и превръщането им в тютюнопреработвателин предприятия отговаря на стратегията за приватизация на "Булгартабак" и максимално защитава националния интерес, заяви вицепремиерът. Тя отбеляза, че всички акции на "Булгартабак" в 12 тютюнопреработвателни дружества са били предложени и че първоначален интерес е проявен към 10 от тях, но са били получени оферти само за 4 дружества. Преди два дни Надзорният съвет одобри договорите за продажба на Тополовград БТ и Първомай БТ, които бяха продадени за близо 1 милион лева, припомни Шулева.

Според вицепремиера независимо от резултатите от приватизацията и преструктурирането на "Булгартабак", капацитетът и мощностите извън холдинга осигуряват бъдещето на тютюнопроизводителите в България. Приетата от Народното събрание стратегията за приватизация на "Булгартабак" е правилна, отбеляза Шулева.

Председателстващият пленарното заседание Камелия Касабова насрочи за следващия петък разисквания по питането на депутати от левицата към вицепремиера Лидия Шулева във връзка с приватизацията на "Булгартабак".

Под искането на Коалиция за България за дебати по питането са се подписали 49 депутати. Според парламентарния правилник такива разисквания се насрочват по предложение на една пета от народните представители за следващото пленарно заседание, определено за парламентарен контрол, а дебатите приключват с приемане на решение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.