Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скептицизъм около споразумението за Сирия въпреки съгласието на Дамаск и опозицията

2 коментара

Въпреки изразеното на думи от режима в Дамаск и част от опозицията, обявеното от САЩ и Русия ново споразумение за частично прекратяване на огъня в Сирия, както и в предишния случай през миналата седмица, отново предизвиква повече скептицизъм отколкото оптимизъм сред анализаторите.

Според условията на споразумението сирийското правителство и въоръжената опозиция се призовават да се съгласят на "прекратяване на военните действия" от събота. Примирието обаче не се отнася за действия срещу две от най-смъртоносните екстремистки групировки - "Ислямска държава" и "Фронт Ан Нусра".

Като съпредседатели на Международната група в подкрепа на Сирия лидерите на Русия и на САЩ Владимир Путин и Барак Обама приеха в понеделник общо изявление за спиране на бойните действия.

Сирийският президент Башар Асад приема договореното между САЩ и Русия прекратяване на огъня, съобщи държавната агенция САНА, цитирана от ДПА във вторник.

Режимът в Дамаск заяви, че приема руско-американското предложение за спиране на бойните действия в Сирия, но ще продължи да се бие срещу "терористичните групировки" като "Ислямска държава" и Фронта "Ан Нусра", изключени от споразумението, предаде Франс прес, като се позова на съобщение на сирийското външно министерство.

За правителството в Дамаск е важно да не се позволи на терористите да укрепят позициите и въоръжението си по време на прекратяването на огъня, се подчертава още в изявлението.

По-рано върховният комитет по преговорите, който включва главните опозиционни групировки в Сирия и е подкрепян от Саудитска Арабия, също обяви, че ще приеме "с условия" примирието в страната. Сред условията са вдигане на обсадата на сирийски селища, освобождаване на затворници, прекратяване на бомбардировките срещу цивилни и доставката на хуманитарна помощ.

Специалният пратеник на ООН за Сирия Стафан де Мистура заяви, че е окуражен. "Много сме окуражени от факта, че двата основни съперника - Русия и Съединените щати, успяха да постигнат тази договореност. Сега трябва да се уверим, че всички ще я спазват и ще имаме реални резултати на място, каза той.

Турският вицепремиер Нуман Куртумлуш изрази надежда, че Москва ще прекрати бомбардировките в подкрепа на правителството в Дамаск. "Надяваме се примирието да има положителен ефект и никой да не нанася въздушни удари и да убива невинни хора, докато трае спирането на огъня. Надяваме се всички групи в Сирия, включително умерената опозиция, да се включат във възстановяването на страната след края на преговорите, които ще траят шест месеца", заяви вицепремиерът.

Скептицизмът на анализаторите

Според анализа на американския вестник "Ню Йорк таймс" споразумението е свързано с редица условности, а и предпазливите думи на неговите инициатори за пореден път подчертават огромните трудности и пречки пред последния дипломатически опит за прекратяване на 5-годишната гражданска война в страната. Всичко това поражда въпроса дали то ще трае повече от предишните обявени прекратявания на огъня, отбелязва американският вестник, цитиран от БТА.

Споразумението призовава сирийското правителство и опозицията да обявят до петък по обед дали ще го спазят - внимателно подбрана терминология, защото тя не изисква такъв вид споразумение, както е при формално прекратяване на огъня, отбелязва "Ню Йорк таймс".

САЩ поемат отговорността да осигурят съгласието на опозиционните групи, а Русия - да окаже натиск върху правителството. Вашингтон и Москва също се договориха да създадат "гореща линия" за наблюдение как двете страни го спазват.

Вестникът добавя, че окончателните подробности са били уговорени лично от президентите Барак Обама и Владимир Путин, като подчертава, че руският лидер вероятно вече е "най-влиятелният играч в сирийската война след намесата на Русия в конфликта през септември на страната на своя клиент, сирийския президент Башар ал Асад". Цитират се и думите на Путин, че "най-накрая има реален шанс за спиране на продължилото твърде дълго кръвопролитие и насилие".

Реакцията от Белия дом е доста по-предпазлива. Обама казал на Путин, че главното е "да бъдат облекчени страданията на сирийския народ, да бъде ускорено политическото уреждане и да се постави ударението върху битката на коалицията срещу "Ислямска държава", отбелязва "Ню Йорк таймс".

Говорителят на Белия дом Джош Ърнест направо подчертал, че "изпълнението на споразумението ще бъде трудно", особено на фона на последните самоубийствени бомбени атентати на "Ислямска държава" и на рязко засилените бомбардировки на сирийската армия и руската авиация над Алепо, причинили много жертви.

Като малка победа на дипломацията се изтъква, че за първи път от много месеци хуманитарна помощ е достигнала до обкръжени от сирийската армия градове и селища под опозиционен контрол.

Въпреки леко по-оптимистичния си тон и държавният секретар Джон Кери е казал, че споразумението представлява " момент на надежда", чието сбъдване "зависи от участниците". Според него "сега не е време за празнуване".

Анализатори изразяват скептицизъм за споразумението, пише нюйоркският вестник, като отбелязват, че в оставащите дни до евентуалното му влизане в сила сирийските сили и техните руски съюзници могат да нанесат още много щети на Алепо с бомбардировките си. А има и предположения, че Русия може да разшири военната си операция към Идлиб, югозападно от Алепо, където действат екстремистите на "Фронта Нусра".

Така че "всичко изцяло зависи от добрата воля на Русия, Иран, и режима на Асад, като никой от тях не е показал много такава воля през последните пет години", казва американския експерт по Сирия Фредерик Хоф, който е бил част от близкоизточния екип на президента Обама през първия му мандат. "Във властта на руснаците е да спрат всичко това за пет дни и фактът, че те са предложили 5-дневно отлагане на влизането в сила на споразумението, навежда на мисълта, че те ще използват "Нусра" като претекст да разширят своите операции извън сегашните си позиции", отбелязва Хоф, цитиран от Ню Йорк таймс".

Вестникът цитира и координатора на сирийската опозиционна група, подкрепяна от Саудитска Арабия, Рияд Хиджаб, който не очаква Дамаск, Иран и Русия да спазват споразумението. Според него оцеляването на Асад зависи от "продължаването на неговата кампания от репресии, убийства и принудително изселване".

За администрацията на Обама едно частично примирие в Сирия може просто да е начин за известно сдържане на насилието там, докато вниманието на САЩ бъде концентрирано върху планирането и провеждането на военни операции срещу набиращата сили "Ислямска държава" в Либия, пише вестникът. Според някои анализатори споразумението е не толкова опит за прекратяване на сраженията в Сирия, колкото начин за известно отслабване на кръвопролитието с цел да се достави повече хуманитарна помощ в тежко засегнати градове като Алепо.

"Политиката на Вашингтон не е да се сложи край на сирийската война. Той просто иска да понижи температурата на конфликта и да го остави "да къкри". Това е просто пореден опит за сдържане на един конфликт, който се оказва неовладяем", посочва Андрю Тейблър от вашингтонския Институт за близкоизточна политика, цитиран от "Ню Йорк таймс".

Лондонският "Гардиън" също пише, че е налице широко споделян скептицизъм дали споразумението за примирие в Сирия може да бъде наложено, особено на фона на предишните провали в тази насока и на продължаващите руски бомбардировки. "Но общата декларация на Русия и Америка не би била публикувана в понеделник - след продължителни преговори, ако двете страни нямаха сравнително ясни индикации, че условията (на споразумението) ще бъдат приети от ключовите играчи, включително от сирийското правителство, от опозиционните сили, подкрепяни от Саудитска Арабия, и от сирийските кюрди", отбелязва вестникът.

За разлика от предишното провалено прекратяване на огъня, Русия и Америка този път имат договорка да действат като гаранти и наблюдатели на прекратяването на военните действия, добавя "Гардиън".

Според вестника ключът към успеха на споразумението, обявено в понеделник, ще бъде координацията между Вашингтон и Москва, които трябва да очертаят териториите, за които се отнася прекратяването на огъня, и които следователно не трябва да подлежат на руски въздушни удари, на атаки от сирийската армия или от подкрепяната от САЩ опозиция.

След като Путин и Обама одобриха примирието, Башар Асад свика парламентарни избори на 13 април. Говорителят на опозицията в Сирия Раид Наасан Ага обаче заяви, че не може да се произведат избори в страна, обхваната от гражданска война. Това може да станат първите избори в Сирия от 2012 г. насам, но "в тази до крайност раздробена страна задачата не се очертава лесна", изтъква френското издание "Нувел обсерватьор".

Кремъл цели да затвърди постигнатите успехи в стабилизирането на режима на сирийския президент Башар Асад и същественото отслабване на въоръжената опозиция в страната, пише в коментар за примирието руският електронен в. "Слон". "Сега е важно да се замрази изгодната за Москва военна ситуация и да не се допусне отваряне на нови фронтове - сухопътна операция на Турция и Саудитска Арабия, която наред с рисковете от ескалация и пряк боен сблъсък би могла да лиши Руската федерация от една заслужена победа", добавя изданието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #2

    Няма начин след 6 години война да няма скептицизъм. Ще трябва време докато нещата си застанат на местата....Но първата крачка е направена, поне ще стане ясно кой кум, кой сват, кой на булката брат!!!

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Кремъл обвини сирийския президент Башар Асад в опит да се попречи на "руските дипломатически усилия за разрешаване на конфликта."
    Това пише Ройтерс, позовавайки се на изявление на руския посланик в ООН Виталий Чуркин.
    "Разбира се,изявленията на Асад е в дисонанс с дипломатическите усилия се правят от Русия." - Каза Чуркин.
    Той припомни неотдавнашните споразумения на Международната група за подкрепа на Сирия в Мюнхен: "Ние преговаряме за прекратяване на огъня, за прекратяване на враждебните действия

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.