Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие не обръща голямо внимание на заплахите от Каракачанов

Готви се общо правителствено заседание, а премиерът Заев пристига за откриването на път

5 коментара
Красимир Каракачанов, сн. БГНЕС

Съвместното заседание на българското и македонското правителство ще се състои, но все още не е ясно кога, каза говорителят на македонския кабинет Миле Бошняковски.

"Последните изявления на българският вицепремиер и министър на отбраната Красимир Каракачанов и на евродепутата Андрей Ковачев не поставят под въпрос съвместното заседание на правителствата на Македония и България" , каза Бошняковски.

В края на миналата седмица Каракачанов заплаши, че ще се опита да блокира членството на Македония в ЕС и НАТО, ако премиерът Зоран Заев продължава да твърди, че има македонски език, и ако Македония не признае общата история до 1944 година.

Засега позицията му не е споделена от премиера Бойко Борисов или от другия вицепремиер и външен министър Екатерина Захариева, които се придържат към далеч по-умерен тон в отношенията си към Скопие.

Евродепутатът от ГЕРБ и ЕНП Андрей Ковачев също е активен по темата за двустранните отношения.

"В момента се уточняват подробностите, но няма потвърждение за точната дата. В понеделник премиерът ни отива в България за откриването на голям инфраструктурен проект по магистралата Благоевград-Кулата, който има разклонение към Берово. Имаме увеличение на регионалното сътрудничество и няма абсолютно никакви колебания относно съвместното правителствено заседание", добави говорителят, цитиран от БГНЕС.

По-рано и премиерът Зоран Заев отговори на Каракачанов: "Да бъда македонец и да говоря македонски език е мое право, това е европейска ценност".

"Ще продължа да говоря в дух на приятелство и ще продължа да изграждам приятелство, независимо от причините, поради които някой е основал изявленията си. Вярвам, че както г-н Каракачанов, така и министър Захариева и премиерът Борисов, но преди всичко българският народ е приятелски народ на нашия", каза Зоран Заев.

Темата за изказването на Каракачанов продължава да се обсъжда в местната преса.

Професор Владо Поповски коментира пред агенця МИА, че подобни изявления трябва да се приемат за частни, като лично мнение, дори и някои от хората, които ги изказват да заемат държавни длъжности, съобщи "Фокус".

"Вероятно ще има и други изявления и те говорят повече за това, че отношенията трябва да бъдат оставени на правителствата, трябва съвместната комисия да продължи да работи по учебниците, а някои неясни неща, дали съществува или не македонски език, трябва да бъдат оставени на науката, на славистиката, а, разбира се, в България има и учени, които имат различно мнение в сравнение с това на Каракачанов и Ковачев“, заяви Поповски.

Македонският премиер социалист демонстрира добри отношения с българския си колега Бойко Борисов, който е от друга политическа партия. След дълги години неуспешни преговори двамата успяха да подпишат договор за добросъседство.

Той трябва да изчисти спорните исторически въпроси между двете страни и така да осигури подкрепата на България за евроатлантическата перспектива на Скопие.

Каракачанов обаче съобщи, че не е доволен от работата на комисията, която обсъжда историята. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #5

    Каракачанов е министър в правителството и премиера Борисов трябва да го отстрани - не може тая работа в оная работа и душата в рая! Що за правителство е това в което членоветете му говорят каквото искат? За и против политиката на страната ни! Влизането на Северна Македония в ЕС и НАТО е от изключително значение за мира на Балканите, всякакви пречки са недопустими и лесно могат да бъдат изгладени венаж сме заедно! Елементарно доктор Уотсън!

  2. Дядо ми Петър
    #4

    Никой не му обръща внимание на потомственото ченге - шкембе. Та затуй непрекъснато ни засипва с всякакви изцепки и идиотщини.

  3. Калико Джо
    #3

    Изобщо, кой му обръща внимание на този?

  4. Обектив
    #2

    Резултатите от досегашната работа на българо-македонската комисия показват, че македонските експерти са инструктирани да не зачитат историческите факти от нашата история.
    До 1944 г. в географска област Македония живее население с многовековна българска държавна предистория, с българско самосъзнание и с българска езиково-писмена и Християнска култура. С други думи до 1944 г. НЕГОВАТА ИСТОРИЯ Е БЪЛГАРСКА.
    Ние нямаме правно снование да искаме от потомците на Вардарските българи как сега да се наричат,

  5. Коментарът е изтрит в 16:55 на 13 декември 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.