Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сметището в Суходол може пак да заработи

8 коментара
Сметището в Суходол може пак да заработи

Ако не се намерят нови площадки за временно съхранение на сметта на столицата, ще сме принудени отново да отворим сметището в кв. “Суходол”. Това призна в понеделник зам.-кметът по екологията към Столична община Милор Михайлов по време на българо-холандски семинар, посветен на третирането на отпадъците.

Фактически Михайлов призна, че София се намира на прага на ново изостряне на кризата с боклука.

“Не се водете по привидното спокойствие навън. То е много временно. Ситуацията е тежка и всички ние в кметството сме много неспокойни от това, което предстои”, заяви Михайлов.

Комисията по кризата препоръча два завода за смет

Комисията за разрешаване на кризата с битовите отпадъци изготви Уведомление за инвестиционно намерение, което ще бъде изпратено на Министерството на околната среда и водите. Документът съдържа основните принципи, към които ще се придържа общината занапред при разрешаване на кризата с боклука, съобщиха от кметството в понеделник.

Решението на проблема ще се търси чрез изграждането на два различни завода, които трябва да използват различни технологии за третиране на сметта. Като задължително условие, от комисията посочват, че земята за строеж на съоръженията трябва да е общинска, за да се гарантира стабилността на избраните решения.

На преден план комисията извежда нуждата да се намери площадка за временно съхранение на отпадъците, но тя задължително трябва да бъде в близост до постоянното депо, което ще започне да функционира още преди да е построен завода.

Още преди началото на тръжната процедура трябва да има избрани 2 или 3 технологии за преработка на сметта.

Едновременно с построяването на завода се предвижда да има площадка за съхранение на остатъците от преработения боклук.

По време на сесията на Столичен общински съвет в сряда кметът Бойко Борисов заяви, че София няма да осъмне с нова криза с боклука след 15 януари, когато се изчерпват капацитетите за съхранение на балите на трите временни площадки.

Ново сметище чак след година и половина

Най-краткият срок, в който може да бъде изградено ново постоянно депо за боклука на столица, е между година и два месеца и година и половина. Това най-вероятно ще бъде мина “Чукурово”. Кметът на София Бойко Борисов вече изпратил официално писмо до министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров с искане мината да бъде получи статут на депо и след това да бъде обявена с правителствено постановление за обект с национално значение. Очаква се това да стане през януари.

“Това е най-бързият и най-сигурен начин ние да намерим решение на кризата с боклука. На този етап не може да се мисли за друго. Капацитетът на едната площадка се изчерпва буквално след три дни”, каза зам-.кметът.

По думите на Михайлов до тогава сметта ще бъде съхранявана само на временни площадки. Количеството балиран боклук, което ще се натрупа за този период върху тези локални сметища, ще е около 600 000 тона, но ако се чака построяването на завода, то ще надхвърли 1 милион тона, което според него е равносилно на катастрофа.

Две от трите площадки за балиране на сметта имат разрешителни от Регионалната дирекция за околната среда и водите, а третата работи незаконно. В момента се правят проучвания за евентуално разширение на тези площадки.

Процедурата по строеж на завод за третиране на битовите отпадъци трябва да започне след 3 месеца, а неговото функциониране ще тръгне най-късно след 3 години.

В последните три месеца Столична община е проучила общо 28 площадки, от които само 3 са на територията на София. Седем терена още се проучват и във вторник те ще бъде внесени за одобрение в Министерството на околната среда и водите. Едната от тях се намира в замлището на гара Яна, другата е местноста Сперла край Кремиковци. Третата е на територията на ТЕЦ – София в кв. “Орландовци”, тя на този етап е едно от вероятните места за строеж на завод за третиране на боклука.

Ако обаче нито една от тези седем площадки не отговори на изискванията, общината ще е принудена да отвори отново депото в кв. “Суходол”. То бе затворено в началото на октомври след блокади през януари и юли, заради неизпълнени ангажименти на общината, поети от бившия кмет Стефан Софиянски.

“Депото в Суходол има капацитет да се използва още 3-4 години. Само една клетка е изчерпала напълно капацитета си”, заяви Милор Михайлов.

По думите му процедурата за затварянето на сметището в софийския квартал не е отговаряло на европейските изисквания при третиране на битовите отпадъци, защото не е било подсигурено ново място, където да се вози боклука.

Михайлов допълни, че депото за съхранение на строителните отпадъци на София също е пред изчерпване. Той не посочи конкретна дата, в която столицата може да осъмне затрупана с този вид боклуци, но каза, че на този етап няма пари за осъществяване на проекта на общината за ново депо. Бюджетът на столицата предвижда едва 4 милиона лева за капиталови разходи за 2006 година.

От 1993 година до сега Столична община е проучила над 57 площадки и резултатът е нулев. През 2000 година с пари по програма ФАР международната консултантска къща ИНИТЕК е дала на столичната управа 3 възможни сценария за решение на вече надвисващата криза, включително строеж на завод с пари отпуснати по програма ИСПА. Тези сценарии не са били задвижени от кмета Стефан Софиянски.

Концесиите за чистотата спират през януари

Зам.-кметът Милор Михайлов заяви по време на семинара, че се надява още през януари СОС да гласува прекратяване на концесията по чистотата.

“Мога да ви посоча 5 или 6 съществени пропуска при изготвянето на концесионните договори. Надявам се общинските съветници да приемат нашите мотиви и да гласуват против тези договори”, каза Михайлов.

Пред бТВ Михайлов обяви, че най-вероятно такса смет ще бъде увеличена с около 20%. Причина за това е оскъпената процедура по обработване на сметта.

Министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров заяви по време на форума, че МОСВ ще продължи да работи със Столична община за решение на проблема с боклука.

“Макар и трудно, ще се намери изход от създалата се ситуация”, каза Чакъров.

Той съобщи, че на този етап са въведени в експлоатация 21 регионални депа за отпадъци, 10 са в процес на проектиране, а 23 са на различен етап на подготовка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ekosdrujenie nadejda
    #8

    nikakkyw zavod za izgarqne,plazmena tehnologiq,bezplaten tok i otoplenie,avtobusi s metan ili wodorod,ina4e ob6tinarite pak 6te lapat za smetka na sofiqnzi,taksa smet 20%,za vryzka s nas [email protected]

  2. frida
    #7

    zemiata w 4ukurovo kova4ki ia e izkupil po 9 stotinki kvadratnia meter- spravki:obstinski syvet na gr. Elin Pelin

  3. cappela
    #6

    slaba i dulga statiyka a mojeshe da e po opisatelna:)

  4. ьисер димитров
    #5

    да се направи завод вьв банкя

  5. Лайновоз
    #4

    Еййй, пуста мина "Чукурово", големи далавери играят в нея! Докато не ни докарат до там да си пием лайната няма да мирясат! Де сопри се бе, кмете! Нали ти също лочиш вода от язовир "Искър".

  6. Българин
    #3

    Защо не отидете до Кайро в Египет, за да видите как е решен проблема с отпадъците на този по официални данни 22 Мил. град, а в действителност два пъти повече! Да се запознаете как такъв огромен град решава проблемите си "без" да има завод за изгаряне! Повтарям ви "без завод за изгаряне!" Идете и вижте за какво на коптите, тези които работят боклука, през 2004 година им беше дадена от ООН Голямата (нобеловата) награда за чистотата... Вижте и се поучете, ако можите... Ако не можите-продължавайте да рекетирате данъкоплатците с вашите боклуци!!!

  7. Петър Канев
    #2

    Докато сме овце, за да си напълнят гушите, ако трябва ще ни накарат да ядем собствения си обклук. Малкото хора, които имат куража и доблестта да протестират, и то с най-елементарни и разумни искания, всички ги подминават, все едно не съществуват, медиите отбягват да ги споменат дори, а когато ги споменат, често е изкривено и лаконично, с ироничен тон и с ироничната добавкта "според тях" за съвсем очевидни неща. Лелките и чичковците, коит оси изхвърлят боклуците направо от прозореца, не ги е грижа

  8. ьисер димитров
    #1

    да се направи завод вьв банкя

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.