Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София с условие към ЕС за финансовото си участие в "Набуко"

0 коментара
София с условие към ЕС за финансовото си участие в "Набуко"
България иска Европейският съюз да разреши на страните, участващи в "Набуко", да не включват отпусканите държавни гаранции за проекта в бюджетния си дефицит. В противен случай те ще надхвърлят границата от допустим дефицит от 3 процента.

По време на енергиен форум в София премиерът Бойко Борисов заяви, че България винаги е разглеждала "Набуко" като приоритет, но и Брюксел трябва да направи отстъпка, за да покаже, че проектът и за него е приоритет.

България не може да задели такава гаранция, освен ако Брюксел реши да не я включва в бюджетния дефицит на страната за 2011 г., каза Борисов. В приетия бюджет е заложен недостиг от 2.5 на сто от БВП, ако се включат и необходимите за гарантирането на "Набуко" 2 млрд. евро, страната ще премине разрешената граница от 3% дефицит.

"Няма да спра проекта, но трябва да е ясно, че преминаваме бюджетния дефицит", коментира пред журналисти Борисов.

Той отново разкритикува ЕК, че не оказва достатъчно подкрепа за газопровода "Набуко".

"Моето предложение е за страните, участващи в "Набуко", гаранциите, които те ще предоставят пред ЕИБ или ЕБВР...да бъдат отписани от дефицитите на тези страни", настоя Борисов.

По-късно Райнхард Мичек, мениджър на проектната компания за строежа на тръбата "Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл", обясни, че България като акционер в проекта с равен на останалите петима участници дял трябва да докаже до края на следващата година способността си да гарантира осигуряването на финансирането му.

Дали това ще се разглежда в рамките на Маастрихтските критерии на ЕС или не, зависи от разговори между ЕК и финансовите министри на държавите участнички в проекта, заяви той по време на пресконференция в рамките на енергийния форум "Енергетика без граници - от национален към регионален подход".

Стойността на "Набуко" е 8 млрд. евро, каза Райнхард Мичек. Седемдесет процента от финансирането ще бъде под формата на заеми, а останалите 30 процента или 2.4 млрд. евро се поделят между шестте участнички - RWE (Германия), OMV (Австрия), MOL (Унгария), Transgaz (Румъния), Botas (Турция) и БЕХ (България).

Това прави по 400 млн. евро средства от всяка от страните, но към това финансиране трябва да се добавят и гаранции за заемното финансиране, така че всяка от страните трябва да гарантира общо 2 млрд. евро, обясни Мичек.

Тъй като три от компаниите са листнати на борсата, гаранциите по заемите ще бъдат поети от акционерите, а останалите три компании, които са държавни, ще трябва да предоставят държавни гаранции, добави още той.

Схемата на финансиране на проекта е сложна и както при подобни проекти от такъв мащаб гаранциите се предоставят поетапно с нарастване на строителните дейности, а след това отново постепенно биват снемани, докато проектът излезе на печалба, обясни ръководителят на компанията "Набуко".

Възможно е, посочи той, сумата да падне до 1.7 млрд. евро, но точните разчети ще станат ясни след като през следващата година приключи осигуряването на количества газ за запълване на капацитета на тръбата от 31 млрд. куб. м. годишно.

При тази процедура ще се пусне на търговци половината капацитет от тръбата за транзит срещу съответните такси на техни доставки.

В края на 2011 г., когато се очаква да бъде взето окончателното инвестиционно решение с конкретна цена на проекта и да се подпише финансовото споразумение с банките кредиторки, ще стане ясен и графикът за предоставяне на държавни гаранции като време и като суми.

Представителят на "Набуко" отново посочи, че проектът не е сравним с "Южен поток", тъй като свърза директно каспийски и централноазиатски източници на суровината и ще гарантира и междусистемните връзки между страните участници в тръбата, някои от които в момента са изолирани помежду си като България и Турция.

Газопроводът ще донесе стабилност и предсказуемост на доставките, няма тръбопровод, който да предлага на пазара 15 млрд. куб. м. капацитет, заяви Мичек.

"Набуко" не се състезава кой ще е пръв, целта му е да е атрактивен и конкурентен и решения за източниците и формата на енергията да се вземат на пазарен, а не политически принцип, допълни той.

"Набуко" е уникален проект, защото предоставя 50 процента от капацитета на тръбата за ползване от трети страни, изтъкна Мичек. Капацитетът е програмиран на 31 млрд. куб. метра годишно, тоест 15 млрд. куб. метра ще могат да се ползват от друг доставчик.

Мичек няма съмнения, че ще се осигурят необходимите за запълване на тръбата количества, като дори заяви, че възможностите надхвърлят значително капацитета ѝ. Той повтори, че се очаква през следващата година да има конкретни договори за газ от Азербайджан. Той припомни, че трима от акционерите – германските RWE, австрийската OMV и унгарската МОЛ проучват находище в Ирак, от където може да се осигурят 15 млрд. куб. м.

Наскоро и Туркменистан обяви готовността си да предостави до 40 млрд. куб. м. за "Набуко", Мичек изрази увереността си, че и с тази страна ще има договор, тъй като тя също търси възможности за диверсификация на износа на природния си газ.

Не изключвам възможността в процедурата за набиране на капацитет за "Набуко" да участват и руски доставчици, тъй като проектът е по-конкурентен от други транспортни източници в региона.

"Набуко" не е антируски, а проевропейски порект", посочи отново Мичек.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.