Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СОС преосмисля влагането на пари в “Общинска банка“

6 коментара
СОС преосмисля влагането на пари в “Общинска банка“
Предстои да се направи анализ дали е изгодно оперативните средства на Столична община да се държат в “Общинска банка“, заяви в отговор на въпрос на Mediapool председателят на Столичния общински съвет Андрей Иванов. Кметската администрация на този етап не съобщава каква е лихвата върху парите на столичани, които се държат в банковата институция, позовавайки се на банковата тайна.

Основните двама акционери в институцията са Столична община и бизнесменът Христо Ковачки. Въпреки, че общината има близо три пъти повече акции от Ковачки, тя няма право на решаващ глас при взимане на решения. Контролът бе загубен преди три години и половина, след като общински фирми без решение на СОС продадоха своя дял в банката и бизнесменът доби правото на блокираща квота.

“Ще преразгледаме въпроса с “Общинска банка“ и ще проучим пазарните условия. Темата е актуална, но преди това трябва да се разгледа от всички страни. Условията, от времето, когато това решение (б.ред. парите да се държат в тази банка) е взето, са се променили“, добави Иванов.

По думите на зам.-кмета по финансите Минко Герджиков за 2007 г. София е получила дивидент от 3 милиона лева като основен акционер в банката. Още 2 милиона лева са били взети от лихви. “Не мога да ви съобщя какви са условията, при които държим парите си в банката. Банковата тайна не се съобщава основно заради конкуренция. Мога обаче да ви уверя, че получаваме по-изгодни условия да си държим парите там, отколкото бихме получили другаде“, заяви Герджиков, който беше и зам.-кмет на Стефан Софиянски, когато банката бе основана, а след това общината загуби контрол върху нея.

Герджиков полупризна, че преговори с други банки не са водени. Причината за това е, че СОС има решение да влага парите от столичния бюджет само в “Общинска банка“. “Единствено анализът ще покаже дали г-н Герджиков е прав“, контрира го Андрей Иванов.

Финансовият зам.-кмет заяви, че едно изтегляне на средствата ще се отрази пагубно на цената, която Столична община ще получи за дела си в банката при нейната продажба. Подобен съвет е даден и от Надзорния съвет на БНБ.

Приватизацията на "Общинска банка" се чака вече третата година, а в същото време парите на София се държат под контрола на Христо Ковачки.

Бюджетът на града през 2008 г. ще бъде 893 милиона лева. Това прави общински разходи от 74.4 милиона лева на месец.

По думите на Герджиков обаче в “Общинска банка“ не се задържали постоянно повече от 20-30 милиона лева общински пари. Именно върху тях кметството получавало тези 2 милиона лева годишна лихва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. petrosian
    #7

    Ами ще я сменим като не щат да я продадат и нея на Ц. Бориславова.

  2. да
    #5

    .................

  3. Пожарникарят
    #4

    ББ го пази да не падне прашинка върху него.Нали разбира и от банки.

  4. Полуидиот
    #3

    "Контролът бе загубен преди три години и половина, след като общински фирми без решение на СОС продадоха своя дял в банката и бизнесменът доби правото на блокираща квота."??? А шефовете им? Бяха възнаградени с..???

  5. От Драгалевци
    #2

    ги пази Цеца ...., любовницата на мутрафона Бойко

  6. Стенли Морган
    #1

    Ако е вярно че средно 20-30 млн лева стоят в банката излиза че общината получава 10% лихва в/у тези пари което е изключено.Нормалния процент разпл.сметки е 1% макс.2% т.е средно в банката стоят около 200 млн лева средно годишно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.