Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Специализантите медици работят на ръба на закона и в правен абсурд

4 коментара

Специализантите медици работят на ръба на закона, болниците, в които се обучават, биват глобявани за извършваната от тях дейност и, макар че получават минимално заплащане, са с неясен осигурителен статус. Това стана ясно на кръгла маса по проблема при омбудсмана Гиньо Ганев в четвъртък.

Лекари се оплакаха, че Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) глобява университетските болници, когато в документацията открият подпис на специализанти за извършена дадена дейност по лечението на пациент. Директорът на университетската болница в Плевен доц. Димитър Стойков разказа, че специализантите на практика нямат право да измерят дори кръвното на пациентите, въпреки че са учили медицина в продължение на шест години преди това. През март НЗОК е орязала парите на болницата, тъй като в операционните зали са работили специализанти анестезиолози, които са се подписвали, че са водили анестезия.

По време на дискусията стана ясно, че цари хаос и около трудовите правоотношения и осигуряването на специализантите.

Специализантът в “Пирогов” Момчил Ненов разказа, че е трябвало да сключи граждански договор с лечебното заведение, но това не е станало.

“Така аз получавах пари от държавата без никакво правно основание, т.е. аз съм висшист в сивата икономика. Получавам пари на банкова сметка, но нямам граждански договор, нито трудов договор. Когато получих първите си пари, не ми беше внесен нито един лев осигуровки. Парите ми бяха преведени, беше ми удържан данък общ доход без нито една стотинка осигуровки“, разказа той.

При запитване Инспекцията по труда е отговорила на Момчил Ненов, че той не работи в “Пирогов” и е ученик. Поради това не можело да му се заплащат осигуровки. Поради това той се регистрирал като безработен в бюрото по труда.

Същевременно от регионалното управление “Социално осигуряване” му отговорили, че има сключен граждански договор, за който обаче той не знае. “След това получих разпореждане, което ме задължава да върна парите, които съм получил като обезщетение за безработица с мотивите, че работя на граждански договор, а аз не съм сключил такъв“, допълни той.

“Така се чувствам в герой във фантастичен роман, няма логика в нищо“, коментира Ненов.

Освен това специализантите нямат право на обезщетения за болест и майчинство. Ако някой от тях реши да има дете, специализацията прекъсва. При започване на специализация в чужбина пък не може да бъде продължена в България. Освен това има “голяма цедка” за започване на специализация, а веднъж започната всеки я завършва, което според лекарите не би трябвало да е така.

По време на кръглата маса стана ясно, че са подготвени законодателни промени, с които времето за обучение на специализантите по медицина да се счита за трудов стаж.

Според председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов специализантите трябва да получават не по-малко от 80% от средната лекарска заплата за страната. Сега те взимат месечно възнаграждение от две минимални работни заплати.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Нати
    #5

    от държавата абсурдистан. Малката буква е нарочна. Държавата, за която лекари, юристи са най-големите врагове, но пък полицаите те са най-големите приятели. Изобщо чудно е как изобщо има ентусиасти млади лекари, които все още са тук???

  2. лекар
    #3

    някои не искат да има кадърни лекари в българия, особено кадърни специалисти!!! Защо ли???

  3. сиктир
    #2

    Проблемът е в болниците. Използват специализантите без да им плащат и стотинка. Насреща не провеждат никакво обучение. Цялата галимация е едно губене на време за специализанта. Принуден да си зареже за години работата, да живее в друг град под наем, да бачка по цял ден за слава, а да не получава грам нови знания, защото опитните му колеги не желаят да ги споделят. Самите те нищо не хващат, за това че обучават, не са заинтерисовани и не го правят.

  4. Баце Тонко
    #1

    пари за своето обучение. Имаме специализант в семейството и си плаща като поп за това че специализира.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.