Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според 41% анкетирани от Алфа Рисърч :Симеон - премиер, но с нов кабинет

0 коментара

Безработицата, ниските доходи, здравеопазването и поскъпването на живота са големите проблеми на българските граждани в началото на месец септември. Това показва Националното представително изследване на социологическа агенция Алфа Рисърч.

90% от анкетираните са посочили като най-сериозен проблем безработицата, 71% от тях ниските доходи, 60% здравеопазването и 58% ръста на цените. На второ място идват проблемите, причинени от различните форми на престъпност - организирана престъпност - 57%, корупция - 53%, улична престъпност и кражби по домовете - 50%, наркотрафик - 50%.

На по-заден план в общественото съзнание остават проблемите на данъчната политика – 46% , образованието - 45%, икономическия растеж - 43%, социалната политика -40% и замърсяването на околната среда - 35%.

Според анализаторите на Алфа Рисърч, не е случайно водещото място, което заемат проблемите с икономически характер. То е резултат от регистрираната още през пролетта тенденция към нарастващ песимизъм по отношение на личното материално състояние и икономическото развитие на страната.

В краткосрочните си очаквания, хората стават все по чреногледи. Делът на оптимистите е намалял от 33% през април до 23% през септември, докато този на песимистите е нараснал от 32% на 36%. За половин година делът на българите, които очакват подобрение на финансовото състояние на семейството им намалява от 30% на 21%, а на тези, които смятат, че то ще се влоши, се увеличава от 28% на 39%.

Негативните оценки за финансовите перспективи рефлектират пряко върху общественото доверие към управляващите, държавните институции и цялата политическа класа, сочи Алфа Рисърч.

Единствен лидерът на БСП Сергей Станишев трупа проценти в рейтинга си на фона на мрачните обществени нагласи, докато останалите водачи на парламентарно представените сили губят точки. Станишев получава 40% одобрение от анкетираните, срещу 36% неодобрение. От данните прави впечатление, че лидерът на СДС Надежда Михайлова се ползва с по-висок обществен рейтинг, отколкото като цяло синята партия - 37% одобрение и 47% неодобрение. Доверието в лидера на ДПС Ахмед Доган продължава да пада надолу и към момента получава 22% одобрение срещу 61% неодобрение. От извънпарламентарните лидери на партии, столичният кмет и водач на Съюза на свободните демократи Стефан Софиянски запазва традиционно високият си рейтинг - 53%.

Спадът в одобрението за правителството продължава. Преобладаващи са негативните оценки за дейността му - 74% не одобряват работата му, едва 23% одобряват.

Личният рейтинг на премиера и лидер на НДСВ Симеон Сакскобургготски започва да се връща към позитивни стойности 49% одобрение срещу 43% неодобрение. Разликата в оценките за правителството и министър-председателя намира израз и в отношението към евентуални промени на кабинета, отчитат социолозите.

Запитани какво би било най-добре за България в настоящия момент, най-голям дял от анкетираните, 41% посочват “промени в състава на правителството, но запазване на Симеон Сакскобургготски като министър-председател” .

15% са за запазване на правителството в същия състав, 14% за излъчване на изцяло ново правителство в рамките на същия парламент, а 21% са за предсрочни избори.

Сред членовете на кабинета с най-високо обществено доверие се ползва външният министър Соломон Паси 65%:21%. Положителен е също рейтингът на вътрешния министър Георги Петканов 38%:34%. Съвсем близо до тях се нарежда и министърът на земеделието Мехмед Дикме 36% одобрение към 37% неодобрение.

Съществен спад на доверието е налице при вицепремиерите Николай Василев: 26% одобрение срещу 50% неодобрение и Костадин Паскалев 25% одобрение срещу 37% неодобрение. Подобна тенденция следва и оценката за министъра на държавната администрация Димитър Калчев 20% към 38%.

Отношението на интервюираните граждани към всички партии е преобладаващо отрицателно, показват данните на Арфа рисърч.

Относително най-добри стойности регистрира БСП - 35% положително отношение, но и при нея негативните оценки се запазват високи 54%. НДСВ бележи лек спад и в началото на септември се ползва с одобрението на 29% от анкетираните, докато неодобрението е 58%. СДС запазва пасива си на обществено доверие - 15% доверие към 73% недоверие.

Аналогична е и електоралната картина. Ако днес се провеждаха избори, БСП би могла да разчита на 18% от избирателите, НДСВ - на 12%, ОДС - на 9%, ДПС - на 4%. Останалите партии събират твърде ниска потенциална подкрепа: Гергьовден - 1.5%, ВМРО и Съюза на свободните демократи по 1%.

45 на сто от имащите право на глас биха се въздържали от участие в избори. Поради силната криза на доверие към политическите партии и високият дял негласуващи, тези данни са в голяма степен условни, тъй като дори слаба преориентация на част от избирателите, би могла да доведе до по-значими размествания.

С изключение на президента Георги Първанов, който се радва на висока обществена подкрепа, институциите също следват общата негативна тенденция. Тя е най-силно изразена в отношението към парламента - 16% положително и 71% отрицателно. Отделните звена на съдебната система запазват също преобладаващо негативен рейтинг: съд 20%:64%, прокуратура 19%:63%, следствие 25%:57%.

Полемиката около унищожаването на ракетите СС-23 се е отразила негативно на популярността на армията. Въпреки сериозният спад от 18 пункта, обаче, рейтингът ѝ остава положителен 55%:29%. Общественото доверие към полицията се запазва в рамките на регистрираните през пролетта стойности 54%:34%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.