Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според ЕП положението с правовата държава в Унгария и Полша се е влошило

3 коментара
Лидерът на управляващата в Полша партия Ярослав Качински (ляво) и премиерът на Унгария Виктор Орбан

Европейският парламент разкритикува влошаването на ситуацията с правовата държава в Унгария и Полша, предаде Франс прес.

Евродепутатите приеха в четвъртък резолюция, в която изразяват съжаление, че изслушванията в рамките на задействаната срещу двете държави процедура по чл. 7 от договора за Европейския съюз не са довели до подобряване на положението в тях с върховенството на закона. Процедурата по чл.7 бе задействана срещу Полша през декември 2017 г. от Европейската комисия, а срещу Унгария през 2018 г. от Европейския парламент.

Днешната резолюция бе приета с 446 гласа "за", 178 "против" и 41 "въздържал се", съобщи ЕП.

Процедурата срещу Будапеща и Варшава е в началния си етап, при който при закрити врата се провеждат изслушвания на полски и унгарски представители от представители на другите държави членки. Евродепутатите изразиха днес недоволство, че не им е гарантиран достатъчен достъп до тези изслушвания. Според евродепутатите те не се провеждат достатъчно редовно, структурирано и открито.

При последното заседание унгарското правителство разкритикува Европейския съюз и заяви, че процедурата е "фарс" и "лов на вещици".

Във втората фаза на процедурата на теория е възможно да се стигне до санкции срещу Полша или Унгария, като например отнемане на правото на глас в институциите и органите на ЕС. Сценарий с приемане на санкции срещу една от двете страни обаче е малко вероятен, тъй като за такава мярка е необходимо единодушно решение, а и Полша, и Унгария заявиха, че ще гласуват против санкционирането на другата страна.

Обсъжданият в момента в Полша проектозакон за съдебната система още повече ще ограничи независимостта на полската съдебна власт, заяви днес Венецианската комисия към Съвета на Европа.

"Промените в закона за съдебната власт, одобрени на 20 декември от долната камара на полския парламент и обсъждани в момента от горната камара, могат да засегнат независимостта" на съдиите, се казва в становище на Венецианската комисия.

Въпросният проектозакон предвижда санкции за съдиите, които се противопоставят на реформите в съдебната власт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #3

    Явно ЕС няма проблем с правосъдието в България,както ни убеждават една кохорта платени грантаджии!

  2. BTRDune
    #2

    във фашистка Испания исках да кажа

  3. BTRDune
    #1

    Щото в Испания пък положението е много добро.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.