Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Старата ограда държеше хората вътре, новата ще ги държи вън

7 коментара
Старата ограда държеше хората вътре, новата ще ги държи вън

По-малко от две десетилетия след старателното премахване на масивната гранична ограда, издигната, за да държи хората вътре, българските власти също толкова старателно изграждат нова ограда по турската граница - този път, за да държат хората вън. Така започва обширна кореспонденция на американския вестник "Ню Йорк таймс" от българо-турската граница.

Според изданието, цитирано в понеделник от БТА, това е ярка проява на безпокойството в Европа от икономическите, социалните и политическите последици от наплива имигранти. При бързото затопляне на времето е вероятно все повече бежанци да се отправят към Европа и затова държавите в южната му част увеличават броя на граничарите, поставят сензори и други технически бариери, разширяват бежанските лагери и изграждат стени.

Американският вестник отбелязва, че през миналата година над 200 хиляди бежанци са проникнали в Европа по суша и море, без да се отчитат онези, които са се промъкнали незабелязано. И броят им през първите два месеца на тази година, когато Европа се радваше на втора поред мека зима, нарасна рязко в сравнения със същия период през миналата година, констатира "Ню Йорк таймс".

Според един от наблюдателите, цитирани в статията, възходът на десни партии в Европа е реакция на притока на имигранти. Друг казва, че в западната част на Турция хиляди сирийци, са се събрали с цел да се прехвърлят в България или Гърция, а завръщащите се от бойните полета джихадисти възлизат на десетки.

Но пречки като оградата в България просто карат трафикантите на хора да променят пътя към Европа, когато един от тях бива затворен, заключава авторът.

"Ню Йорк таймс" припомня, че през 90-те години е била премахната останалата от времето на Студената война ограда по южната българската граница - двойно заграждение с 500-метрово минно поле между тях, за да предотврати бягствата на Запад на граждани от комунистическите страни.

Оградата бе демонтирана на части, като много внимателно се отстраняваха мините, цитира вестникът тогавашния заместник-министър на вътрешните работи Николай Радулов, сега университетски преподавател. По думите му тогава се е мислело, че не е демократично да имаш тогава ограда по границата си.

Българските власти казват, че ще доизградят стената до края на лятото, но някои експерти по сигурността се съмняват, че това ще стане. Бързането на София отчасти е мотивирано от стремежа ѝ да се присъедини към Шенгенското споразумение - тоест да покаже, че добре брани южните граници на това пространство, пише нюйоркското издание. А междувременно бежанците ще продължат да намират пътища през границата на по-усамотени и опасни места.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #7
  2. Александър Борисов
    #6

    Ако пък някой хване Стробо за "ушетата" и го изхвърли на североизток от България,повярвайте ми,никой няма да запита "Аджеба,защо го направихте".

  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #5
  4. so what_deactivated_1521205049
    #4

    България да поиска от ЕС преразглеждане на въпроса за бежанците, защото досега системата Дъблин натоварва страните по чисто географски принцип, докато такива като Чехия приемат малко бежанци. За тези си интереси България може да се бори, без това да и пречи да бъде надежден ЕС и НАТО партньор-и наистина стените при комунизма като Берлинската и други не бранеха ОТВЪН, а държаха хората НАСИЛА вътре в прекрасния комунизъм ОТ СЪВЕТСКИ ТИП, който някои възраждат.

  5. Jesse Jackson
    #3

    "като много внимателно се отстраняваха мините, цитира вестникът"- ето и това е реалният проблем. Нищо не може да спре сганта по ефективно от мините! Никакви телени заграждения или камери не могат да спрат нелегалните от нахлуване в родината ни.

  6. dann
    #2

    Благодарим на потомците на Мейфлауър,че започнаха вс тези войни сами или чрез своите съюзници. При тях сега бензина олекна. Кредитите пак са налице. Работните места изникват с пролетта.

    Сега на нас, като европейци се пада християнско-гражданжския дълг да образоваме и интегрираме тези изгубили надежда хора, жертва на десетки премеждия. Естествено, някои просто скачат на вагона и не са никакви жертви. Но тази тактика е известна на Америка от 1980–89 и "бежанците" на Кастро, които виж ти се оказват

  7. strobo
    #1

    Време е вече Цацаров да хване за ушетата тези дето разтуриха кльона по българо-турската граница само преди 15-на години .... Поне да ги попита: "Аджеба, защо го направихте?"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.