Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стив Ханке: Присъединяването на България към еврото е много лоша идея

26 коментара
Стив Ханке: Присъединяването на България към еврото е много лоша идея

Присъединяването на България към еврозоната е много лоша идея. То може да доведе до финансова криза като тази в Гърция, няма да реши никакви проблеми в страната, а само ще доведе до загуба на суверенитет.

Това коментира финансистът Стив Ханке, преподавател в университета "Джон Хопкинс" в САЩ и известен у нас като баща на валутния борд. Той добави, че в момента България неофициално е член на еврозоната, тъй като курсът на лева е обвързан с общата европейска валута.

България официално обяви намерението си за влизане в чакалнята на еврозоната на 12 юли.

Според Ханке това създава „морална опасност“. "Ако влезете в еврозоната, ще се изправите пред моралната опасност, с която се сблъска Гърция. България ще каже: "Вижте, можем да сме малко по-отпуснати по фискалното ни състояние в България, защото ако изпаднем в трудност, ЕС няма да направи нищо друго, освен да ни спаси". Точно това си мислеха гърците. Гърция беше официално в еврозоната и харчеха пари като луди, гръцките политици не харчеха пари, а крадяха пари," коментира финансистът пред бТВ.

Според него българите няма да спечелят нищо, ако приемат еврото, но ще загубят силата на валутния борд. Замяната на лева с еврото няма да бъде магическо решение за всички останали проблеми в България.

"Това са глупости, защото левът неофициално вече е в зоната. Нищо няма да се промени, освен, че България ще загуби много суверенитет, ще бъде в еврозоната официално, нещо, от което няма излизане. Затова казвам, че е като в песента на Eagles Hotel California – влезеш ли веднъж, няма излизане“, коментира Ханке.

Във връзка със свое изказване във списание "Форбс" за премиера Бойко Борисов, че той "трябва да спре да слуша Брюксел и да започнете да обръща внимание на българите", Ханке обясни какво е имал предвид: "Очевидно той не слушаше българите, защото мнозинството българи искат да запазят валутния борд. А и ако погледнете поведението на Борисов по въпроса, той е бил във всички крайности. Първо е за приемане на еврото, после не иска приемане на еврото. Той прави каквото в Брюксел му кажат да прави", добави финансистът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #26

    какъв "валутен резерв" си имала при смъртта на соца, ма, другарке мариъ-ънюта??? Такива дългове бяхте трупнали тука от местния филиал на кпсс!, че чак в 1998-99 г. успяхме да обърнем затъването... ..."Брюксел й взел валутния резерв" ...!!?!? ... ...когато затръгвахме съм ЕС и валутният, и най-вече Златният!!! ни резерв отдавна го бяха откраднали, изяли и издрусали по кпсс линия братушките от пУтината ви матушка...

  2. Лизи Гугуткова
    #25

    През своето управление Българската комунистическа партия (БКП) довежда България три пъти до състояние на неплатежоспособност (1960, 1977 и 1987 г.), като фактите и причините за фалитите не стават известни не само на българското общество, но и на голяма част от комунистическия елит и стопанските ръководители.[1] Истината за икономическото развитие на страната става ясна едва през 1990 г., когато за първи път започва да се вдига информационната завеса, спусната от партийната цензура, а българите усещат

  3. Преслав
    #24

    И как така братушките са изяли "Златния резерв" ? Българите са си го изяли, както Дянков после пък опоска резерва на НЗОК. Към 1990-та, България имаше външен дълг за около 10 млд. $ и ако беше започнала навреме приватизацията нямаше да има никакъв проблем да го обслужва.

  4. Коментарът е изтрит в 16:17 на 23 юли 2018 от автора.
    #23
  5. marij
    #22

    Истината е, че Борисов е кученце на Брюксел, а не българки министър-председател.

  6. Milenca
    #21

    Аз знам само, че в ЕЗ няма бедни страни. И че ако Гърция не бе член на ЕЗ сега кучетата щяха да я ръфат.

  7. анита хегерланд
    #20

    Бащата и майката на валутния борд преди 2 години ни е предупредил, че Брюксел иска да ни отнеме валутния резерв, поради влизането ни в други условия и да ни повиши вноската до тавана. Ако не се вслушваме в критиката, няма да знаем къде е слабото място и няма да вземем нужните мерки навреме?!

  8. Коментарът е изтрит в 12:49 на 23 юли 2018 от автора.
    #19
  9. Bлaдo
    #18

    Ханке със сигурност е прав, че с влизането в еврозоната губим сигурността на валутния борд. Но пък не може заради лУкановци, вИденофци и прочие комуно-плановици все да ходим с патерица - дошло е време да проходим (евентуално...). ... и намигане към ...редакционните списатели: университетът на Ханке е "ДжонС!!! Хопкинс"...

  10. Преслав
    #17

    От едната страна професор Ханке, от другата форумните "професори" Доста е смешно :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.