Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Светлина върху сивата икономика

0 коментара

През 1996 г. над 2000 европейски прокурори подписаха Декларацията от Женева. С нея те призоваха към размисъл обществото, като цяло, и по-специално политическата класа: зад изграждащата се Европа - видима, официална и будеща уважение, съществува една друга, която е по-скрита и за която се говори по-малко. Това е Европа на данъчните убежища, които от англонормадските острови до Пеньон де Гибралтар, като се мине през Лихтенщайн или Люксембург, процъфтява по безочлив начин, благодарение на капитала, който угоднически защитава.

Това е също Европа на финансовия свят, където банковата тайна, прекалено често, е едно алиби или параван. "Тази Европа на номерираните сметки и на машинациите с банкноти се използва - посочиха съдиите - за да се въртят парите от наркотиците, тероризма, сектите, корупцията и мафиотските дейности".

Подписалите декларацията се споразумяха, наред с други неща, да направят проучване на финансовата престъпност. Редица от тях се заловиха за работа и изпълниха задължението си. В началото на октомври в Испания бе издадено тяхното изследване.

Атласът на финансовата престъпност - от наркотрафика до прането на пари, съдържа смразяващи данни и очертава една тревожна картина. Според авторите на проучването гигантска маса капитали всеки ден преминава от едни в други ръце на финансовите пазари и се оценява на близо 1,3 милиарда долара дневно.

Това е почти пет пъти повече от годишния бюджет на френската държава. Цифра, която е напълно несъизмерима с реалната икономика, защото световният износ на стоки и услуги достига 10 милиона долара на ден, а това означава 70 пъти по-малко.

ГЛОБАЛНИ ПРОМЕНИ

Светът през 2002 г. няма нищо общо със света от 1978 година. Великобритания създава една четвърта от националното си богатство с дейността на Ситито. Ценните книжа, които се търгуваха на Парижката фондова борса през 1975 г. представляваха 20% от държавния бюджет, а 15 години по-късно - 120%.

Съвременните финанси и организираната престъпност се подкрепят взаимно.

За растежа на едните и на другите е необходимо да се премахнат регламентите и контролът на държавата. Организираната престъпност претърпя шеметно развитие през последните 20 години. Според ООН само бизнесът с наркотици представлява 8% от световния растеж. Мръсните пари използват същите критерии, от които се ръководят и спекулативните финанси.

Това, което важи за наркотиците, е в сила и за оръжията, и за незаконната търговия със защитени животински видове, производството на фалшиви пари, експлоатацията на човешки същества /търговия с бели робини, проституция, нелегален труд, незаконна имиграция/.

Престъпните организации лесно се приспособяват към финансовата глобализация и към свободното движение на стоки и хора. Те могат без затруднение да прехвърлят незаконните си дейности в други мрежи, които са напълно легални, и да инвестират на финансовите пазари, като за тези цели разполагат със значителни капитали.

Можем да кажем, без страх от грешка, твърдят авторите на изследването, че бизнесът на световно равнище, задвижван от незаконно спечелени пари на различни престъпни организации, или така нареченият криминален брутен продукт /КБП/ не е под 800 милиарда долара.

Тези цифри обаче, колкото и големи да изглеждат /КБП представлява 15% от световната търговия/, не ни казват нищо. Най-важното, всъщност, е какво не казват: престъпната икономика е изключително тясно свързана с легалната икономика.

За да получи помощи от Европейския съюз, една мафиотска организация трябва да учреди търговско дружество, а понякога и група, включваща няколко компании, които произвеждат реални стоки и услуги при, на пръв поглед, съвършена законност.

Един наркокартел не може да използва инфраструктурата си, след като е направил капиталовложения, без да разполага с цяло "ветрило" от компании и банкови сметки; той трябва да се осланя на индустриалци и търговци, на посредници, административни съвети, финансисти, адвокати, които да бъдат напълно достопочтени или най-малкото да изглеждат такива.

И така, една криминална дейност е мъглявина от отделни личности, търговски дружества, а понякога и от частни сдружения, които имат много различен статут. Някои са нелегални и извършват напълно нелегална дейност. Други показват една безупречно почтена фасада. Все повече престъпната верига заприличва на група фирми и дори на отделно направление в общите дейности, които съществуват благодарение на такова разделение на труда, което наподобява законна икономика.

В трафика с опиати има селяни, които отглеждат, засяват и прибират коката; работници, които действат в лабораториите; служби за сигурност, инженери и техници, търговски агенти, банкери, юридически съветници, служители, които отговарят за транспорта, счетоводители. Само избрани хора съставят невидимото ядро на организацията, но мнозинството гравитира около него, докато в крайна сметка се смеси с легалната икономика, придобивайки най-почтен статут.

ДРУГИ ПРЕСТЪПНИЦИ

Индустриалецът, адвокатът, банкерът, застрахователят, полицаят и служителят, които предоставят своите знания, натрупания опит и силата си в служба на престъпната организация са "престъпници на непълно работно време". От 400 милиарда долара обем на бизнеса с дрогата можем твърдо да предположим, че 180 милиарда отиват за плащане на трафиканти и на персонала на законната фирма, които сътрудничат на криминалните организации, а 120 милиарда долара се връщат директно в престъпните организации, като тези пари могат да бъдат "изпрани" в законната икономика.

Парите, които могат да се "изпират" всяка година в света от общностите на организираната престъпност, представляват минимум 320 милиарда долара. За да се изчисли колко отново се вкарват в легалната икономика, би трябвало да се прибавят 160-те милиарда, които са принос на съучастниците на легалната компания за функционирането на тези общности на организираната престъпност.

Тези цифри, освен това, трябва да допълним със законните печалби на мафиотските организации, а тези суми непрекъснато се увеличават. Ако вземем предвид, че 160-те милиарда долара от съучастниците, които са "вътре в закона", не се нуждаят от "изпиране", защото не са спечелени "в сянка", остават близо 320 милиарда долара скрити печалби /това е минималната сума/, които ще отидат в легалните вериги на икономиката и на финансите.

Именно поради тази причина Пино Арлаки, директор на Служба за контрол на наркотиците и предотвратяване на престъпленията към ООН не преувеличава, когато твърди, че според неговите експерти постъпленията на престъпните общности, които се инжектират на финансовите пазари по целия свят, възлизат на един милиард долара дневно. Дори трябва да имаме предвид, освен това, и така наречения ефект на "връзкарството" при тези суми - тяхната сила да корумпират останалата част от икономиката и да нарастват.

За 10 години, без в сметката да влиза "полезният капацитет на действие на тези пари, мафията по света е сложила в джоба си близо 3 милиарда долара. В изследването се посочва, че руската мафия контролира 40% от брутния вътрешен продукт на страната, че оборотът на италианските мафиотски организации е около 37,5 милиарда евро, а в Холандия тази цифра достига 5,25 милиарда евро.

Авторите на проучването твърдят, че търговията с хора се оценява на 12,6 милиарда евро годишно, 15 милиарда идват от трафика с животни, 100 милиарда долара от пиратските информационни продукти само в САЩ и 120 милиарда евро от фалшифицирането на лекарства.

Атлас на финансовата престъпност

НАРКОТИЦИТЕ

400 милиона долара годишно отиват за наркотрафика

Най-известният сектор от престъпната икономика е наркотрафикът. В най-новия доклад на ООН се посочва, че "вероятно" броят на незаконно използващите наркотици е между 3,3 и 4,1% от населението на света, а това са близо 218 милиона души.

През 1990 г. GAFI (Групата за финансови действия срещу изпирането на капитали) организация, която бе създадена, за да се бори срещу "изпирането" на пари, оповести първите оценки за финансовия поток, посочвайки 122 милиарда долара общ обем на сделки на наркопазара. Тази цифра обаче включваше единствено Съединените щати и Европа.

В доклада се уточняваше, че не би било странно, ако общата добавена стойност на всички продажби и на всички равнища "достигне близо 300 милиарда долара". По-нови данни посочват цифра между 300 и 500 милиарда долара. В годишния доклад на ООН от 1997 г. са записани 400 милиарда долара, а директорът на Програмата на ООН за международен контрол над наркотиците Джордо Джакомели цитира сумата от 500 милиарда долара.

КЛАСИЧЕСКО "ИЗПИРАНЕ"

Трите класически етапа на "изпирането" на пари

Твърди се, че операциите по "изпирането" на пари имат три етапа: специалистите наричан първия "предпране", или определяне на мястото. Той се състои в това да се вкарат пари в наличност в нормална икономическа и финансова верига. След това идва етапът на така нареченото същинско пране, при който се прикрива произходът на парите в резултат на различни операции. Най-сетне настъпва етапът на рециклиране или на "интегриране", при който "на светло" се изваждат "изпраните" суми, напълно законни, за да могат да бъдат използвани без какъвто и да е риск.

Тази схема вече не отговаря на изискванията на престъпните финанси, които оперират с милиони и дори милиарди долари. Сега вече не е достатъчно "да се заметат следите". Допреди няколко години се предполагаше, че "изпраните" пари трябва да се върнат автоматично като инвестиции в традиционни дейности.

Сега мафията е по-заинтересована да оставя парите скрити във финансовата област, където никой няма да задава въпроси, и благодарение на световната финансова система ще може да спечели още повече пари, без да се набива на очи.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.