Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България няма адекватна политика за борба с онкологичните заболявания

Новите случаи на рак са нараснали с 9% за 5 години, страната ни няма програми за контрол и профилактика, нито работещ раков регистър

3 коментара
България няма адекватна политика за борба с онкологичните заболявания

В България липсват както програма за контрол над злокачествените заболявания, така и национална скрининг програма за тези заболявания. Това е причина за късното откриване на злокачествените заболявания и високата смъртност от тях. Това съобщи директорът на Националния раков регистър проф. Здравка Валерианова в понеделник по повод 4 февруари, когато се отбелязва Световния ден за борба с рака.

Мотото на Световния ден за борба с рака тази година е "Аз съм и аз ще бъда!" .

Липсва адекватна политика

У нас правителството и държавата трябва да обърнат внимание на нарастването на показателите за заболеваемост и смъртност от злокачествени заболявания, коментира Валерианова пред БНР. Тя посочи, че в България липсва ефективна профилактична дейност и това ни поставя сред европейските страни с най-високи показатели и на заболеваемост и на смъртност.

“Затова все повече и повече пари ще даваме за лечение на рака, вместо да спасяваме живота на здравите хора и да хващаме рака в ранен стадий, когато ще ни струва в пъти по-евтино“, заяви проф. Валерианова.

Тя посочи, че купуването на модерна апаратура не е достатъчно: “Защото ще продължаваме да наливаме пари и да казваме: “Те не стигат“ и няма да стигат, докато не стартираме национална скринингова програма и преди нея – национален план за контрол на злокачествените заболявания.“

От няколко години страната ни няма и работещ раков регистър поради административни неуредици и неглижирането на проблема от здравните власти. Без ясна статистика институциите от своя страна не могат да планират и формират адекватни политики по превенция и лечение на онкологичните заболявания.

Новите случаи на рак са нараснали с 9% за 5 години

В световен мащаб и у нас болните от рак се увеличават заради нарастването на населението като цяло и повишаването на продължителността на живота, като с достигането на по-напреднала възраст рискът от развитие на злокачествено заболяване нараства. Валерианова обяснява, че заболеваемостта е свързана и със социално-икономическото развитие на дадена страна – здравна култура, начин на хранене. Доказано е, че 80% от рисковите фактори за онкозаболяванията се дължат на околната среда.

В България за 2018 г. новите случаи на болни от рак са 35 378. Те са с 9% повече от тези за 2013 г. У нас се увеличават и смъртните случаи на болни от рак. За 2018 г. те са 19 139, което е с 6.3% повече спрямо 2013 г.

Валерианова съобщи, че има 83 849 души, които са преживели пет години с диагнозата рак. Голяма част от тях са с рак на гърдата. “Този факт се дължи на напредъка в диагностиката и лечението на карцинома. Отчитаме увеличаване на случаите с рак на женската гърда, които са в начален стадий – първи и втори“, посочи тя.

При рака на маточната шийка нещата обаче не стоят така – при всяка пета жена откритият рак е вече в четвърти стадий. При редовна профилактика онкологичното заболяване може да бъде открито в ранен стадий, когато шансовете за лечение са много по-големи.

Тази година Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания (АПОЗ) отбелязва Световния ден за борба с река с призив към пациентите да участват в проучване, инициирано в страните от Балканския регион с цел да се съпоставят възможностите (достъп и грижи) и резултатите (увеличена преживяемост, трайни ремисии) от лечението в нашия регион и страните от Централна Европа. Резултатите от проучването ще бъдат представени по време на Европейския ден на пациента 18 априли ще бъдат съпоставени с резултатите от страните от Централна Европа и света.

Как да намалим риска от онкологични заболявания?

В световен мащаб 1 от 6 смъртни случая е причинен от онкологично заболяване. Новорегистрираните случаи на рак в света са над 18 милиона, а умиранията от ракови заболявания превишават 9 милиона годишно. Един от четирима мъже и всяка една от пет жени заболяват от рак. От заболелите един на осем мъже и една на единайсет жени умират от онкозаболявания.

Според препоръките на СЗО начините да намалим риска си от развитие на онкологично заболяване е като не пушим, храним се балансирано и здравословно, ваксинираме децата срещу хепатит B и HPV вирус, избягваме прекомерно излагане на слънце, намалим въздушното замърсяване, водим физически активен начин на живот, консумираме алкохол умерено, участваме в скринингови програми за превенция на заболяванията.

Технологиите в борбата с рака

В световен мащаб се възлагат големи надежди на новите технологии в борбата с онкологичните заболявания. Българският проект MaXIMA, финансиран от ЕС, създава 3D компютърни модели на злокачествени тумори на гърдата. Те могат да бъдат използвани за разработването на нови технологии за ранно диагностициране на най-сложните форми на болестта. Проектът се развива в партньорство с екипи от Белгия и Италия, и има реален потенциал да помогне в борбата с тежкото заболяване.

Екипът на MaXIMA работи върху създаването на база данни с над 180 туморни модела, както и на софтуерни приложения, които използват тези модели и предоставят висококачествени изображения за целите на ранната диагностика. След края на проекта базата данни ще бъде предоставена свободно на други изследователски екипи, лекари и производители на медицинска апаратура.

Като част от проекта е създадена специална база данни с над 180 компютърни модела на туморни образования на гърдата, които са трудни за улавяне при стандартните прегледи.

Моделите ще дадат възможност на лекари и компании, разработващи медицинска апаратура, да предоставят нови медицински продукти и решения на пазара. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ldltrifonov
    #3

    100 % от онкологичните заболявания се дължат на причината, която ги поражда. Това не е околната среда, липсата на регистър на онкоболните или "неправилно" хранене. Онкологичните заболявания се дължат на бавна невроинфекция, развиваща се в Централната нервна система. За каузална терапия на тази инфекция у нас има разработка и ефикасна терапия от 1984 г. За съжаление тази наша терапия все още не е прилагана и рекламирана от чужди специалисти, възпитаници на престижни университети и поради това няма как да бъде внесена у нас. Ако на някого остане време: https://www.facebook.com/notes/1768001650174980/

  2. Бивши комунисти НЯМА!
    #2

    Не знам за какво ми цензурираха миналия коментар - споделих само че ако оставаме в България шансът ни да умрем от рак е най-голям тъй като сме лидер по болни от рак в Европа и втори по смърт в света. Страната ни отделно е с най-ниско качество на здравеопазване и нулев контрол на храните - резултатът е налице. Тъпчим се с палмово масло и дишаме най-мръсния въздух в Европа - София е лидер по замърсен въздух в Европа.. Осъществява се явен геноцид, а ние какво - цензурираме си коментарчетата или оставяме по коментарчета на вятъра. ГРОБ ни довърши.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.