Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световният газов пазар се готви за ценова война

"Газпром" обмисля агресивна стратегия, за да възпре доставките на американски втечнен газ в Европа

16 коментара
Световният газов пазар се готви за ценова война

При перспективата от огромни количества американски втечнен газ (LNG), които излизат на пазара по-късно тази година, енергийни инвеститори смятат, че руският държавен газов гигант може да възприеме същата стратегия на газовия пазар, която Саудитска Арабия прилага на петролния, пише "Файненшъл таймс".

На пръв поглед изглежда, че една газова ценова война е последното нещо, от което има нужда Русия, която вече се разлюля от влиянието на ниските петролни цени. Анализатори обаче казват, че подобна стратегия би била икономически рационална за "Газпром": сегашните ниски цени на европейския газов пазар означават, че руската компания може сравнително лесно да смъкне цените до нива, на които вносът на втечнен газ от САЩ да е неизгоден. По този начин "Газпром" може да брани пазарния си дял в регион, от който идват най-големите му печалби.

Подобен ход би имал значими последствия за глобалните енергийни пазари – една истинска ценова война на европейския газов пазар би могла да се отрази на всички останали региони и стоки – от австралийския втечнен газ до колумбийските въглища, като същевременно заплашва жизнеспособността на зараждащата се LNG индустрия в САЩ.

"Защо бихте отстъпили пазарен дял на производител с по-високи производствени разходи?", казва Джеймс Хендерсън, специалист по руски нефт и газ в Оскфордския институт за енергийни проучвания (OIES). "Ако аз бях инвеститор в американския LNG сектор, щях да съм притеснен", допълва той.

Аргументът в полза на ценова война е прост.

Точно както Саудитска Арабия е основният световен производител на петрол, който е в състояние да увеличи добива при необходимост, така и "Газпром" е основният притежател на свободен капацитет на глобалния газов пазар.

Според ръководители на "Газпром", компанията има около 100 млрд. куб.м. свободен производствен капацитет – благодарение основно на инвестициите, направени поради свръхоптимистични допускания за бъдещото търсене на газ. Този капацитет се равнява на една четвърт от производството на "Газпром" и на 3% от производството в света.

И точно както Саудитска Арабия е изнервена от перспективата, че американският добив на шистов петрол ще подкопае пазарния ѝ дял, така и "Газпром" е изправен пред подобна перспектива на газовия пазар.

Притокът на евтин газ, предизвикан от бума на шистовия добив в САЩ, доведе до създаването на много LNG проекти в страната през последните години. Първото карго с втечнен газ от САЩ тръгна през януари, а общият експортен капацитет, който в момента се изгражда, се равнява на две трети от износа на "Газпром" в Европа.

И накрая, както Саудитска Арабия с петрола, така и "Газпром" е една от компаниите с най-евтино производство на природен газ.

Според изчисленията на енергийния експерт Хендерсън, разходите на "Газпром" за доставки на негов газ до Германия са 3.5 долара за милион британски термални единици (BTU), сравнено с 4.3 долара за милион BTU за американския втечнен газ при сегашните цени на природния газ в САЩ, които са достигнали 16-годишен минимум.

Ако всички тези факти се съберат заедно, се вижда, че за "Газпром" има смисъл да понижи цените, за да държи американския втечнен газ извън своя пазар.

Сега пазарът се вълнува от това, но и руснаците си правят своите сметки и знаят, че могат да спечелят, ако това се случи, казва Тери Брос, газов анализатор в "Сосиете женерал" в Париж.

Такава стъпка е по-евтино да се реализира сега, тъй като европейските цени на природния газ вече са паднали драматично – спот- цените на газа във Великобритания са намалели с 50 процента през последните две години. Договорните цени на "Газпром", които са в значителна степен обвързани с цените на петрола, поддържат темпото на спада на спотовия газов пазар и най-вероятно ще се понижат допълнително в следващите шест до девет месеца.

Според оценки на Тери Брос, на "Газпром" ще му струва 1.3 млрд. долара загуба на приходи, за да задържи ценово американския втечнен газ извън пазара си тази година. Тази сума е по-малко от 1% от историческите годишни продажби на руската компания.

Според информирани източници в "Газпром" са проучили икономическия подход на ценова война и обсъждат темата.

На среща с инвеститори в Ню Йорк тази седмица, зам.-председателят на "Газпром" Александър Медведев твърдеше, че ниските спот цени в Европа вече са направили американския LNG внос неизгоден.

Независимо от преобладаващото мнение на пазара, че северноамериканския втечнен газ може да промени настоящия ценови модел в Европа, в действителност случаят не е такъв, каза той.

Анализатори смятат, че ако "Газпром" тръгне на ценова война, тя ще има две различни цели – първата е в краткосрочна перспектива да възпре доставките на американски втечнен газ на европейския пазар; втората е в дългосрочен план да демотивира нови инвестиции в LNG проекти.

Първата цел би изисквала европейските спот цени да паднат под пределните разходи за доставяне на американски втечнен газ в Европа. Според Тери Брос такъв сценарий е вероятен през втората половина на тази година, но анализатори твърдят, че за "Газпром" би било мъчително да удържи това дълго време.

По-устойчивият подход би бил "Газпром" да възприеме средносрочна стратегия за управление на европейските цени, за да предотврати одобрението на нови LNG проекти.

Както се изрази правителствен представител в Москва: "Те вече нямат никакъв избор. Те вече са в ценова война".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tig
    #16

    Статията няма име, което да стои зад нея. Следователно е спекулация от някой си.

  2. Entdecken
    #15
  3. Мони_deactivated_1480055728
    #14

    Аувидерзейн OMV. Здравствуй Газпром! Румънска медия: Газпром взима бензиностанциите на OMV в България

  4. тото
    #13

    Не е цената проблем .Той е в това че 26% от световната икономика е енергийно независима и не само тава но излиза на световния пазар .На Америка не и пука че като си говори с Иран и останалите шиити сунитите ще ги рекетират с петрола .Отпадна политическото значение на близкия изток.Същото важи и за Европа и Русия и това което предстои добив на шистов газ в Украйна.А войната в Сирия е за находищата на газ и нефт региона.

  5. Мони_deactivated_1480055728
    #12

    Добра новина за България. В Черно море има нефт и газ. Миналата седмица представители на "........." България са били в МФ за обсъждане какво ще става с ДДС, при добива.Добивът на природни богатства ще продължи до 30 години.

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #11

    САЩ обяви интересите си за Европа.Освен споменатата доставка, от този месец Литва ще е първият в Европа потребител на газ от САЩ в терминала "Независимост", който от януари тази година работи в Клайпеда. 100% НЕЗАВИСИМОСТ ОТ РУСИЯ!На "Независимост" засега доставя единствено норвежката Statoil, но още през февруари бе подписано предварително споразумение между американската Cheniere Energy и литовската Litgas.
    За периода 2017-2018 г. се очертават доставки на газ не само от САЩ, но и от Катар и Австралия.
    Доходите

  7. Entdecken
    #10
  8. Коментарът е изтрит в 08:18 на 4 февруари 2016 от автора.
    #9
  9. Венелин Велев
    #8

    Пак много литература... Нормална конкуренция между големите доставчици. Тръбопроводният газ е с преимущества, които тук пишещите не познават, но търговците са наясно.А Газпром винаги може да свали под цената на Втечнения Природен Газ (ВПГ).

  10. Александър Борисов
    #7

    Цените ги свалят богати държави,които може да си го позволят. Ама, ако Русия се реши да "свали" цените,то май ще усети,че е свалила гащите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.