Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Свлачища заплашват половин милион българи, няма пари за укрепването им

0 коментара
Снимка: БГНЕС

Свлачища застрашават над половин милион българи. Държавата обаче няма пари за укрепването им и решаването на проблема. В бюджета на регионалното министерство са предвидени само 1.25 млн. лв. при необходимост от десет пъти повече. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на регионалното развитие Николай Нанков пред "Дарик" във вторник.

Над 520 000 българи живеят в райони с активни свлачищни процеси или с предпоставки да се активизират, което прави тези хора пряко застрашени от бедствие, каза Нанков.

Броят на регистрираните свлачища е 1850. Обилните валежи през последните седмици са активизирали нови основно по морето, в Смолянско и Кърджалийско и те вече са близо 2000 с обща площ над 207 000 дка.

До месец-два ще е ясен броят на свлачищата, които се нуждаят от спешно укрепване, но броят им вероятно ще е над 200, посочи Нанков.

Средствата в бюджета на регионалното министерство обаче не са достатъчни за укрепването на всички. За тази година предвидените средства са 1.25 млн. лв. Част от тях се предоставят чрез договори по рамкови споразумения с Геозащита във Варна, Плевен и Перник. Те са за дейностите по регистриране и мониторинг на свлачищните региони и извършване на първоначалната геоложка експертиза.

Другата възможност за укрепването на свлачищата са отпускане на средства от европейския фонд "Солидарност", по който се отпускат пари при бедствия и аварии. От новата оперативна програма "Околна среда" 2014-2020 са заложени близо 20 млн. евро за намаляване на риска от свлачищните процеси. Програмата обаче все още не е одобрена от Европейската комисия.

"Не искам да звуча скептично. Ресурсът, който е наличен по линия на европейско и национално финансиране към момента, е твърде ограничен, за да постигнем едно глобално решаване на проблема", каза Николай Нанков.

Той даде пример с укрепването на свлачището в Оряхово в Дунавския регион, което ще струва поне 45 млн. лева.

Често причина за свлачищата е незаконното строителство и изобщо разрешаването на строителство в тези рискови райони, посочи Нанков.

С уговорката, че не иска да бъде съдник и да коментира съдебни решения, Нанков даде един "не добър пример за държавност" със свлачището в местността "Свети Никола". На това място в продължение на няколко години е изграждано геозащитно съоръжение за укрепване на свлачището. Издаденото разрешение за строеж е обжалвано в съда и Върховният административен съд се е произнесъл с решение на последна инстанция като го е обявил за нищожно. "Сега ДНСК и общинската администрация са задължени да премахнат това защитно съоръжение", разказа заместник-министърът на регионалното развитие.

"Ако сега премахнем това съоръжение, утре кой би бил виновен за това, че n на брой къщи и имоти ще потънат в морето?", попита Николай Нанков.

В момента се актуализира Национална програма за превенция и ограничаване на свлачищата със срок на действие до 2020 г., която предстои да бъде приета от правителството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.