Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Танов: Експертизата за "Лукойл" е технически ход за протакане на делото

29 коментара
Танов: Експертизата за "Лукойл" е технически ход за протакане на делото

Насрочена от съда нова експертиза по делото за измервателните уреди на рафинерията "Лукойл Нефтохим" е технически ход за протакане на делото, коментира шефът на митниците Ваньо Танов в четвъртък пред БНТ. Според него делото по казуса с отнетите лицензи на "Лукойл" няма да приключи поне година на първа и втора инстанция, като по този начин краят на процеса ще съвпадне с момента, когато компанията ще е монтирала устройствата.

Първото заседание по делото, заведено от компанията, след като агенция "Митници" ѝ отне два лиценза за данъчен склад - за рафинерията и за нефтопристанището Росенец край Бургас, беше на 31 август.

Адвокатите на "Лукойл Нефтохим" предприеха различни ходове за протакане на делото. Първо съдът уважи искането им да се назначи вещо лице, което да установи кога е започнало и докъде е стигнало монтирането на измервателните устройства, които трябваше да бъдат монтирани най-късно до юни т.г.. След това, в последните минути на съдебното заседание пред Софийския административен съд, адвокатът на компанията Андрей Делчев, който е и шеф на Българската петролна и газова асоциация, внесе искането за преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз в Люксембург. Ако съдебният състав на САС все пак реши да се обърне към Съда в Люксембург, делото у нас ще бъде спряно, докато не се произнесе европейският съд.

Не е нужна съдебно-техническа експертиза за монтираните измервателни уреди от нефтената компания, заяви Танов.

Няма как да излезе, че митниците са действали незаконно, защото ние работим в определена рамка и тя е спазена, каза шефът на митниците. "Лукойл" са могли да изпълнят изискванията в рамките на 2-3 месеца, а не да чакат цяла година. Срокът не е поставен от Агенция "Митници", а от закона - ако те смятат, че нямат възможност да го изпълнят, трябваше да обжалват, подчерта Танов.

Няма как да говорим, че причината е времето, по-скоро са смятали, че и да не изпълнят изискванията, държавата няма да реагира и ще им се размине, заяви той.

Трябва да започнат да действат пазарните механизми на пазара на горива в България. Това е целта на акцията на правителството срещу рафинерията "Лукойл", каза още Танов.

Той посочи, че ще се въведе автоматизирана система за наблюдение по цялата верига на търговията с горива и всяко отклонение ще бъде санкционирано.

Танов припомни, че когато бе издадена заповед за отнемане лиценза на рафинерията, което означаваше спиране на дейността ѝ, в страната имаше достатъчно налични горива в запас. Танов отново изтъкна, че проблемът е, че повечето от държавните институции са сключили договор само с една фирма, което е недопустимо. ЕС казва, че не трябва да има монополно положение. Има над 60% лицензирани данъчни складове. Голяма част от горивото се внася от Гърция и Румъния и пристига за един ден, но парадоксът е, че се изкупува от една компания, каза още Ваньо Танов.

Преди три седмици съдът блокира предварителното изпълнение на заповедта за отнетия лиценз и "Лукойл Нефтохим" продължава да работи нормално. Според съдиите отнемането на лицензите и затварянето на рафинерията ще застрашат снабдяването с горива на ред сектори в държавата, включително авиокомпании, БДЖ, столичния транспорт и т.н.

Танов припомни в четвъртък, че в момента Агенция "Митници" прави проверка за източване на "Лукойл" чрез дъщерната фирма "Литаско", която обаче е регистрирана в Швейцария и изнася много горива за офшорни зони.

Делото за отнетия лиценз на "Лукойл" ще продължи на 28 септември, ако тогава бъде готова поръчаната експертиза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #29

    Абе хора,да не искате да кажете,че процеси като рафинирането на нефт и производството на пластмаси става без измерителни уреди в технологичните процеси/включително дебитомери/.Всичкия проблем е да се реализира интерфейс за IT връзка с НАП.И за това при ресурсите на ЛУКОЙЛ една година е достатъчна.Да докажат противното!Те просто не искат да им гледат картите.А че булгарският съд служи на Мамона всички са наясно отдавна.

  2. emma
    #28

    Танов,коментирай Уорлих,не се прави на ударен.Слон в стъкларски магазин си ти Танов.Говори на диалект,не ползва чужди езици,излага ни по целия свят.ББ е неотлъчно заедно с В.Златев.,а Танов е качен на шейната....

  3. ЛАМБО
    #27

    ТАНОВ - ПРЕЗИДЕНТ !

  4. ЛАМБО
    #26

    Танов - " ЛУКойл е нулев данъкоплатец" Данъкоплатец номер 1 на БГ, за какъвто дълги години ни представяха ЛУКойл, се оказа лъжа и измама Акциза и ДДС върху продадените горива и продукти, които внася ЛУКойл в хазната, се ПЛАЩА ОТ БЪЛГАРСКИТЕ ПОТРЕБИТЕЛИ Самия ЛУКойл си има подставена фирма, през която минава целия внос за рафинерията и целия износ ( фиктивен) от рафинерията По такъв начин, играейки с цените ЛУКойл е постоянно УЖ на загуба ( ама не спира да работи !) и така не плаща НИКАКВИ данъци на държавата

  5. Жана д`Арк
    #25
  6. Анонимен
    #24

    Ваньо Танов е много прав. Агенция "Митници" действа в установените от закона рамки, а съдът отново прави грешка, с която забавя хода на делото!

  7. Анонимен
    #23

    Експертите нямат кой знае какви възможности да маневрират... По телевизията показаха едни тръби с диаметър от порядъка на 400-500 мм, ако наистина на тях трябва да се поставят въпросните уреди, им трябват около 2 години от приемането на наредбата при "удобен" график на спиранията за планов ремонт. Ако графика се окаже "неудобен" - до 3 години. Това е чисто техническия срок, ако ги накарат да минат през процедура по ЗОП, божа работа...

  8. Анонимен
    #22

    Раздвам се, че в цялата ситуация ГЕРБ демонстрираха загриженост за гражданите!

  9. Анонимен
    #21

    Експертното мнение е доста по-важно. След като е наложена такава експертиза, следва да бъде извършена, за да няма повече лъжи!

  10. Gianni
    #20

    Доста показателно...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.