Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търгът за тръбен газ е прекратен, а десетгодишният за LNG променен

За декември доставките на втечнен газ отново идват от гръцките ДЕПА и "Митилинеос"

6 коментара
Търгът за тръбен газ е прекратен, а десетгодишният за LNG променен

"Булгаргаз" е прекратил търга за доставка на природен газ по тръбопровод за периода 1 ноември 2022 г. - 31 декември 2023 г. Удължен е срокът за подаване на обвързващи оферти за участие в процедурата за доставка на втечнен газ за десет години – от 2024 до 2034 г. Дружеството в момента разглежда предложенията за осигуряване на втечнен природен газ (liquefied natural gas - LNG) за 2023 г.

За последния месец на настоящата година, гръцките ДЕПА и "Митилинеос" отново ще са тези, които ще внасят съществената част от природния газ в България, заяви изпълнителният директор на държавния газов доставчик Деница Златева пред Mediapool.

По думите ѝ не е проблем прекратяването на търга за 14-месечните доставки на газ до виртуална търговска точка в страната, тъй като има голям интерес към LNG търга за цялата следваща година и предложенията ще покрият необходимите количества. Решението за отказ от тази процедура е взето, защото двама от общо тримата кандидати са били дисквалифицирани. Единственият останал претендент пък е оферирал количества само за определени месеци, което не устройва държавния доставчик. Освен това предвиденият период беше от началото на ноември т.г. до края на следващата, но ноември изтича, а за декември в отделен търг вече са избрани доставчиците на втечнен газ. Това отново са ДЕПА и "Митилинеос", които спечелиха и LNG вноса за ноември.

За разлика от предишния път, когато обяви резултатите от търга за ноември, сега се оказа, че "Булгаргаз" е "забравил" да съобщи победителите за декември, а това са същите две компании.

Преди ден на заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране стана ясно, че за декември остава заявлението за цена на газа от близо 146 лв./МВтч, което е ръст от 19%. Според шефа на регулатора Иван Иванов обаче причината за увеличението на цената, въпреки спада ѝ на европейските газови борси, се дължи на включването, заради студеното време и нарасналото потребление, на нагнетения в края на лятото на най-високите тарифи газ в хранилището в Чирен.

Така на "Булгаргаз" остава да реши за доставките на втечнен газ през 2023 г. и да придвижи процедурата за десетгодишния внос през бъдещия терминал за регазификация на втечнен газ в Александрулопис, който се очаква да заработи през 2024 г.

За LNG доставките през 2023 г. оферти са подали над десет фирми. Те са отворени, разглеждат се от комисия в "Булгаргаз" и класацията на предпочетените кандидати трябва да излезе на 30 ноември. В тази процедура бяха извършени няколко промени. От последните става ясно, че държавният доставчик осигурява три слота за разтоварване на втечнения газ на гръцкия терминал Ревитуса – на 15 и 26 април 2023 г. за 500 хил. МВтч и 1 млн. МВтч и на 11 октомври догодина за 1 млн. МВтч. Сред офертите обаче има такива с осигурени от кандидатите слотове на Ревитуса, на хърватското съоръжение Кърк и на терминали в Италия. Кои ще са избраните доставчици, ще стане ясно към края на следващата седмица, очаква Златева.

Десетгодишният търг е удължен с две седмици заради внесено от ГЕРБ предложение парламентът да вземе решение за обявяване също на десетгодишен търг за природен газ, който би дублирал сегашния. Затова дружеството е предпочело да изчака действията на депутатите, но от ГЕРБ са решили да оттеглят предложението си и сега задействаната през септември процедура продължава.

Така първоначалните обвързващи оферти за доставките от 2024 до 2034 г. ще се приемат до 8 декември 2022 г.. Предишният срок беше 29 ноември. На 9 декември би трябвало да се отворят офертите, след което да се проведат преговори с допуснатите участници, а окончателни оферти се чакат до 24 януари 2023 г. Това беше и датата в условията на търга преди отлагането на срока за първоначалните оферти. Реално с една седмица ще бъде съкратено времето за преговори с допуснатите кандидати. Първоначално те трябваше да се проведат от 8 декември до 16 януари. Сега това ще стане между 15 декември и 16 януари.

През февруари се очаква да станат ясни и доставчиците на втечнен газ за десетте години.

В края на септември Деница Златева обяви на заседание на енергийния регулатор, че интерес към търговете на "Булгаргаз" имат фирми от Европа, Америка и Китай и сред тях са както производители на втечнен газ, така и търговци.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Един препатил
    #6
    Отговор на коментар #4

    Ама не знаете ли? ДЕПА и "Митилинеос" ни препродават газа от танкерите, които служебното правителство отказа. Тези танкери бяха част от 15 млрд. куб. м. договорени от ЕК с американската "Шиниър". И нашичките като не ги взеха гърците ги купиха набързо и сега ни ги препродават - ама с търгове! Откъде мислите, че те имат газ, а "Булгаргаз" няма?

  2. Един препатил
    #5
    Отговор на коментар #1

    Новобранка, да си жив и здрав докато прокуратурата напише поне един обвинителен акт от тези, които ти се привиждат. А за осъдителна присъда ще ти се наложи да доживееш възрастта на Матусал. А по въпроса за агента нали знаеш, че Решетников навремето беше дошъл да се срещне тайно с Бойко Борисов, не с Корнелия Нинова? Ако не вярваш питай Методи Андреев - той тогава беше депутат от ГЕРБ. Пък може и да не питаш, а да помислиш - защо Решетников ще се среща тайно с Нинова? Това никого не би учудило. Но виж - срещата с Борисов би трябвало да се пази в тайна. Ама не се упази.

  3. Ганди
    #4

    Аз не разбирам. Служебното правителство НЕ купувало от търговци (разбирай, посредници - любима думичка от преди служебното правителство да застъпи)... Та, ДЕПА и "Митилинеос" къде произвеждат газ? Кои са им находищата?

  4. Един препатил
    #3

    Този търг прекратили, онзи отложили - добре де, а защо отказаха 6-те танкера, договорени от ЕК? Защо не ги взеха, пък после на рахат да си правят търговете за още количества и за по-дълго време? И от дума на дума - каква е цената на втечнение газ на ДЕПА и "Митилинеос" спрямо цената на отказаните танкери? Нещо много тихо по този въпрос.

  5. fantom
    #2

    Най ме е страх, когато служебно правителство (а не дай си Боже с участието на членове на Правителството на Посредниците, сключва дългосрочни договори.

  6. полк. Дрангов
    #1

    Кокорча за трети път ще го съдят за "Оттеглете законопроекта ще ви дам кодовете".....А четвърти път за "Купуване на руски газ чрез Посредници"....Мале Решетников изгоря ти агента!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.