Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Топ 3 на консорциумите по обществени поръчки в класация на ИПИ

1 коментар
Топ 3 на консорциумите по обществени поръчки в класация на ИПИ

Консорциуми, свързвани с бившия кмет на Сливен Йордан Лечков и настоящия на Ямбол Георги Славов, на майката на пловдивския кмет Иван Тотев и на брата на бившия зам.-министър на екологията Фатме Илияз са спечелили най-много обществени поръчки в периода 2007 – 2015 г. Това показва проучване на Института за пазарна икономика.

Трите консорциума са изпълнявали обществени поръчки в сферата на строителството, а майката на Иван Тотев – на услугите.

Те обаче не попадат сред първите по стойност на сключените договори. Тук първенци очаквано са консорциуми, изпълнявали големи инфраструктурни обекти като пътни и железопътни магистрали: "Трейс Груп", "СК 13", "Главболгарстрой" и "Пътстрой 92".

От близо 200 000 обществени поръчки в периода 2007 – 2015 г., под 10 000 са спечелени от над 4000 обединения от фирми, показват отворените данни. Сумите по договорите по тях представляват 23% от общо похарчените над 60 млрд. лв. за обществени поръчки, което е 14.5 млрд. лева, според изчисленията на ИПИ.

Обикновено консорциуми, обединения или дружества по Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) се правят с цел да се изпълнят изискванията за големи и сложни поръчки. Основно това се прави при инфраструктурни проекти. Консорциуми са спечелили около 80% от парите в строителството. За сравнение - от средствата за всички обществени поръчки 43% са отишли в строителния сектор.

Шампионът е ГД "Стройинвест" с 81 поръчки, предимно в Сливен

Шампион по брой спечелени обществени поръчки е сливенското дружество ГД "Стройинвест". Гражданското дружество е работило по 81 поръчки на стойност най-малко 86 млн. лв.

Консорциумът печели поръчките си в периода 2007 - 2011 г. По това време кмет на община Сливен е Йордан Лечков. Основната част от договорите му са именно в Сливен и са свързани със строителство на сгради, съоръжения и пътища, поддържане на осветлението в общината, изграждане на ВиК мрежи.

През 2011 г. консорциумът изчезва от списъците с одобрени изпълнители и в последващите години в община Сливен няма друга фирма или консорциум, които толкова често да печелят и изпълняват обществени поръчки, посочват от ИПИ.

По-нататъшното изследване на консорциума става трудно, тъй като до 1 май 2016 г. регистър БУЛСТАТ (където подлежат на регистрация гражданските дружества по ЗЗД) не работеше като електронна информационна система. Така, макар и публичен по своя характер, той не беше лесно достъпен - за да се провери от трето за процедурата лице кой реално стои зад едно обединение, посочват от ИПИ.

Според регистъра на Камарата на строителите в ГД "Стройинвест" през този период участват три фирми - "Лукском", "Топстрой декор" и "Бул-гейт".

До местните избори през 2007 г. собственик и управител на "Лукском" е Георги Славов, който тогава е избран за кмет на община Ямбол и вече трети мандат управлява града като издигнат от ГЕРБ. Към днешна дата "Лукском" е собственост на Коста Добрев Петков, който беше взел под наем дискотека "Империя" на Лечков.

Коста Петков е мажоритарен собственик на "Топстрой декор" заедно с Михаил Андонов Загорчев, който според сливенски медии е част от т.нар. кръг "Империя".

Собственик на "Бул-гейт" е Мартин Георгиев Стефанов - племенник на Радостин Русев, който два мандата беше общински съветник в Сливен.

Обединение от фирми, свързани с майката на пловдивския кмет, излиза на второ място

Втората позиция в класацията на ИПИ по брой спечелени поръчки се заема от пловдивското обединение "Логистика и събития – ЛС". В него участват фирмите "Марбро Турс" и "Квалификация Консулт". Те са изпълнител на обществени поръчки на Министерство на труда и социалната политика (МТСП) по осигуряване на логистика за провеждане на събития по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" в периода 2013-2015 г.

Консорциумът печели всички поръчки на МТСП за тези услуги – общо 51- в периода 2013 - 2015 г. В публикуваните отворени база данни МТСП е пропуснало да впише реалната стойност на договорите, а е отбелязало 0 лева, посочват от ИПИ.

Любопитна подробност е, че в графата за участниците в процедурите за всичките 51 договора МТСП вписва едни и същи осем кандидати, юридически лица. Остава въпросът, ако данните са попълнени коректно, защо тези седем други кандидати продължават да се борят за конкретните обществени поръчки, при положение, че винаги победителят е обединение "Логистика и събития – ЛС" и защо нито една фирма не отпада от съревнованието или пък някой нов участник не се включва в него, отбелязва ИПИ.

Очевидно в конкретния случай става въпрос за некоректно въведени данни, защото в регистъра на обществените поръчки е посочено, че обединението печели поръчка с прогнозна стойност за 1.8 млн. лв. за логистиката на събитията по оперативната програма.

Там са изброени и конкретните дейности, които изпълнил и какви суми са му платени за това. Например обучение на бенефициенти по ОПРЧР е струвало 12 674 лв. без ДДС, а работна среща по ОПРЧР – 1078 лв. без ДДС. Последната платена поръчка по договора е годишната среща на вицепремиера и министър на труда Ивайло Калфин със структурните звена на министерството за 44 330 лв., сочат данните в регистъра на обществените поръчки.

Обработката на тези данни обаче е трудна, защото трябва да се отворят около стотина публикувани документи. Идеята на отворените данни на правителството, дело на бившия вицепремиер и вътрешен министър Румяна Бъчварова, бе именно да се улесни тази процедура. Сега остава единствено служителите коректно да ги въвеждат, за да няма недоразумения, неточности и изкривяване на картината.

Друга любопитна подробност, свързана с обединението е, че при изследване правния статус на "Квалификация консулт" и "Марбро Турс" става ясно, че техният собственик е едно и също юридическо лице "Плутон-1", посочват от ИПИ. Двете фирми от консорциума имат и абсолютно съвпадащи седалище и адрес на управление. Според Търговския регистър "Плутон-1" е собственост на Роза Георгиева Тотева, майка на кмета на Пловдив Иван Тотев.

Номер три

С 50 спечелени поръчки за 47 млн. лв. в периода 2009 – 2015 г. е дружеството регистрирано по Закона за задълженията и договорите - "Консорциум за инженеринг, проектиране и изграждане". То заема третата позиция в класацията на ИПИ по брой спечелени поръчки.

Консорциумът се състои от три фирми – "Вайс профил" ООД, "Олдекс" ООД и "Техно енерджи" ООД.

Те са с различна основна дейност в сферата на строителството, но и трите са собственост на двама съдружници – Димитър Златинов Хрусафов и Хюсеин Муса Кулов, който е брат на бившия зам.-министър на екологията в кабинета "Сакскобургготски" и бивш депутат от ДПС Фатме Илияз.

Консорциумът изпълнява обществени поръчки за строителство и цялостни ремонти из цялата страна - в София, Варна, Панагюрище, Созопол, Перник, Благоевград, Свищов и други градове. Някои от най-големите поръчки включват доставка и монтаж на алуминиева и PVC дограма за различни университети, строителство и ремонтни дейности в редица училища и детски градини, изграждане на инфраструктура в бюрата по труда, изграждане на пречиствателна станция за отпадни води. Това е напълно логично предвид факта, че "Вайс профил" е един от лидерите в производството на алуминиева и PVC дограма у нас.

Големите пари за големите строители

Спечелените поръчки от тези консорциуми обаче бледнеят по стойност на фона на обединенията, които с една поръчка печелят в пъти повече от тях. Всички тези поръчки са изпълнени или се изпълняват с европейски средства.

За периода 2007 – 2015 г. четири са консорциумите със спечелени обществени поръчки, всяка една от които е за над 200 млн. лева, показват обработените данни от ИПИ.

Безспорният лидер е ДЗЗД "Джисиеф-СК-13-Трейтс Рейлинфра Консорциум". Обединението печели общо четири поръчки - три през 2011 г. и една през 2015 г. на обща стойност 328 млн. лв.

И четирите поръчки са свързани с ремонта на железопътния участък Пловдив – Бургас, който е част от т.нар. жп магистрала "Тракия".

Възложител на търговете е Национална компания "Железопътна инфраструктура".

Консорциумът е съставен от италианската фирма GSF spa, Viale Oceano Atlantico и българските "СК-13 Трансстрой" АД и "Трейс-Груп-Холд" АД.

Две обединения са свързани със строителството на магистрала "Струма".

Едното е консорциум "Струма-Лот 2", който построи 37-километровия участък от Дупница до Благоевград за 300 млн. лв. В него водеща фирма е италианската "Импреза" АД, вписана в Търговско-промишлената палата, селскостопанска и занаятчийска палата на Рим, която днес е във фалит, по информация от български строители. Българските партньори в обединението са "ГБС Инфраструктурно строителство" и "Пътстрой-92".

Другото обединение е ДЗЗД "Консорциум Струма - ЛОТ 3.3". То също има договор за над 234 млн. лв. за изграждане на друг участък от магистрала "Струма", който в момента се строи. В това обединение влизат "ГБС Инфраструктурно строителство", "Пътстрой 92" и "Геострой".

Обединението "Актор-Хелектор", което построи завода за отпадъците в София срещу 213 млн. лв., е четвъртото обединение с поръчка за над 200 млн. лв.

Изводът – държавните чиновници коректно да попълват документите

Проверката на ИПИ в отворената база данни на правителството показва, че и при консорциумите, както и при фирмите, сумите по договорите очевидно не са представени коректно.

На много места в базата данни липсва сумата по договорите, а за 240 консорциума няма каквато и да било информация за изплатените средства.

Описаните случаи показват практики, чиито корени могат да се дължат както на злоупотреби в обществените поръчки, така и на липса на прозрачност и коректност при попълването на информацията от държавните служители, правят заключение от ИПИ.

От института посочват, че по този начин се спъват обобщенията и анализът, а проследяването на стотици хиляди обществени поръчки една по една е на практика невъзможно.

Това изисква коректното попълване на информацията в базите данни и въвеждането на ясни отговорности при отчитането на държавата пред обществото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. България е демократично-провалена държава! Но това е механизмът за провал на държавността!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.