Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Топлофикации искат да продават скъп ток, за да поевтинели парното

7 коментара
Топлофикации искат да продават скъп ток, за да поевтинели парното

Масово топлофикационните дружества се оплакаха от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), че им орязала исканото увеличение на цената на електроенергията, произведена от тях по комбиниран начин. Така дори и да искат, те не можели да предложат по-ниски цени на топлоенергията, заявиха фирмите в сряда на откритото обсъждане на доклада на ДКЕВР по заявленията на топлоснабдителните дружества за повишаване на цените им от 1 юли.

Заради поскъпналите горива, регулаторът ще позволи средно повишаване на парното от 6 на сто, увеличение на преференциалната цена за изкупуване на тока им от НЕК с 6,49 на сто и запазване на стойността на таксата за разполагаемост на топлоснабдителните мощности. Дружествата преглътнаха минималното намаляване на поисканите от тях цени за топлоенергията, но се възпротивиха сериозно на орязаното поскъпване на тока им, което предизвика остър дебат между тях и членовете на регулатора.

“Цената на електроенергията ви, независимо от поскъпването на горивата, е далеч над себестойността й”, отсече председателят на ДКЕВР проф. Константин Шушулов. Той даде за пример тока от “Топлофикация-Пловдив”, на която производството на мегаватчас електроенергия ѝ коства 59 лв., а получава цена от 85 лв./МВтч без ДДС. Тази преференциална цена НЕК е длъжна да плаща, съгласно Закона за енергетиката и енергийната ефективност.

Така електроразпределителните предприятия (ЕРП) на практика субсидират топлофикациите, заявиха от регулаторния орган. От “Топлофикация-Враца” обаче скочиха с обвинението, че ДКЕВР третира различна ЕРП-ата и топлофикациите, като на първите дава норма на възвръщаемост от 16 на сто, а на вторите – 6 на сто.

“Вие обаче нямате задължения да инвестирате за намаляване на загубите”, репликира Шушулов и припомни, че след изтичането на тригодишния период от влизането във владение на новите собственици в ЕРП-ата, което стана в началото на 2005 г., нормата им на възръщаемост ще бъде намалена на 12 на сто. Той отново посочи, че топлофикациите имат огромни несъбрани вземания.

От години дружествата, вместо да се опитват да си съберат сметките от потребителите, калкулират несъбраните си вземания в исканията си за поскъпване редом с поскъпването на горивата.

Другата бурна дискусия се разгоря около това дали да отпадне или да се таксата мощност. Самите топлофикации се разделиха в становищата си по този въпрос. Според изпълнителния директор на дружеството в Пловдив Мирко Угринов отпадането на такса мощност и приемането на еднокомпонентна цена на парното ще натовари с между 15 и 25 на сто сметките на хората, ползващи централизираното топлоснабдяване. Шушулов обаче смята, че повишението от премахването на постоянните месечни разходи за абонатите ще е около 6-7 на сто за редовните потребители.

Угринов предложи хората да могат да избират дали да плащат по еднокомпонентна или по двукомпонентна тарифа, като решението да се взема със събрание на етажната собственост, а не да им се налага със закона за енергетиката, както сега ще стане това с одобрените на първо четене в парламентарната енергийна комисия промени в енергийното законодателство. “Ще скарате съседите”, вметна Шушулов и обясни, че не е съгласен да се даде правото на абонатите да избират дали да плащат или не такса мощност. Той обаче призна, че в сградите, където са свалени радиаторите в 50 на сто от жилищата, ще има сериозно натоварване на сметките на хората с парно.

В хода на дискусията стана ясно още, че Държавната комисия за енергийно и водно регулиране подкрепя изказаното от “Топлофикация-София” преди две седмици становище за промяна на цената на природния газ два пъти в годината, вместо сегашните корекции на тримесечие. Останалите дружества също смятат, че така по-добре ще планират отоплителните сезони. От “Булгаргаз” обаче са посочили, че не може стойността на синьото гориво да се променя на шест месеца, тъй като по договора с “Газекспорт” цената на доставяните за България количества руски газ се определя на три месеца на входа на българската граница при Исакча, посочи Шушулов.

Овчаров като преговаря с “Газпром” за промяната на договорите да предложи и нови периоди за определяне на цените на газа, веднага подхвърлиха топлофикационните дружества, от които 70 на сто ползват синьото гориво за производството си .

След споровете стана ясно, че в крайна сметка регулаторът ще одобри от юли цената на топлинната енергия от "Топлофикация-София" да бъде 50,04 лева за мегаватчас, от "Топлофикация-Пловдив" - 54,77 лева, от "Топлофикация-Варна" - 52,66 лева, от "Топлофикация-Бургас" - 51,25 лева, а от "Топлофикация- Плевен" - 52,84 лева за мегаватчас. Цените са без ДДС, като очакванията са те да действат през целия следващ отоплителен сезон – тоест до април 2007 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. az
    #8

    Злоупотребата с монопол е жестока. Обикновения балък е натоварен да плаща всички разходи на тези дружества, вкл. за басейни, джетове, почивни станции и т.н (справка топлофикация софия).Единствения начин е просто да не плащаш. В интерес на истината съда до момента е отменил три решения за поскъпване (1998-2003), за 2004 и 2005 предстои, пък скоро ги порязаха и много готино за въведентия бърз ред за тормоз (за събиране на вземанията). Според съда закона в тази част противоречи на чл. 86 от ратифицирания

  2. потърпевш
    #7

    Най интересното е как топлофикацията подготвя проекти за нови разпоредби, с които обаче не изпуска крепостните си клиенти. И няма сила, която да освободи закрепостените. И така ще продадат топлофикационните дружества заедно с крепостните, по списък.Защо да не мога да ползвам други горива. Газ, електричество, твърдо гориво.При покупката на жилището не съм подписвал договор с топлофикацията, че ще им бъда клиент при всякакви условия, при всякакви цени, до събарянето на блока или докато съм жив.Стига насилие.

  3. Случаен
    #5

    "Парното ще поскъпне за онези, които го ползват с 15 до 25% за сметка на онези, които са се отказали ..."Абе, хора, вие луди ли сте? Как ни принуждавате да плащаме за нещо, което не ползваме! Ега ти беззаконието! Ега ти безправието!Върхът на наглостта ви е, че намесвате и съседите! Хайде гласувайте сега, да плащам 50% от морето и ските на съседите. Домсъветът да определя кой ще ходи на почивка и кой ще плаща за почивката на съседа/ката. Ми то си е същото като отоблението бе, нещастници!

  4. Stefanaki
    #4

    Крадци, роднини са на Софиянски, тежък крадец, взимат ни толкова, 100 долара за плюс 15 градуса средно месечно,мой приятел от Канада ми написа как за същите ни апартамени при минус 30 градуса месечно пак са дали 100 долара.Естествено, нищо не можеш да им направиш в съда.Не можеш и при бандитите, не можеш и при парийния функционер от БСП, СДС, НДСВ и т.н.,не можеше и при милиционерите,не можеше и при КДС, не можеше и в казармите,не можеше и при комунистическия партиен функционери,не можеше и при комсомолците. По добре е да се избяга при -30 градуса.Естествено.

  5. Захариса
    #3

    Докато си избира управляващи като ТИЯ.

  6. Наблюдател
    #2

    Интересно, до кога и до колко могат да повишават въобще цените в България? И до кога това глупаво, самодоволно и самовлюбено българско население - живи покойници - ще си мълчи търпеливо? ...

  7. парното
    #1

    Парното е стока, следователно, който може да си я купи да я ползва. Не може зам.министър да казва, че хората с ниски доходи ще сведат до минимум разходите си, но пак ще ползват парното и няма да могат да си свалят радиаторите. Това модерна държава ли е или ?...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.