Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръгва предпроектното проучване за газовата връзка със Сърбия

5 коментара
Тръгва предпроектното проучване за газовата връзка със Сърбия

С европари от Оперативна програма “Регионално развитие“ (ОПРР) ще се финансира предпроектното проучване за изграждането на междусистемната газова връзка със Сърбия. Договорът за пренасочването на 2.5 млн. евро от програмата за изпълнението на тези дейности бе подписан в петък между министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. На парафирането присъства и регионалният министър Росен Плавнелиев.

Парите за самото строителство на българския участък в размер на 57.4 млн. евро също ще дойдат от ОПРР.

В следващите 19 месеца ще се извършват анализи за уточняването на 50-километровото трасе у нас, оценката за въздействие на околната среда и и други технически проучвания за тръбата, чийто капацитет се предвижда да е 1.8 млрд. куб. м годишно.

Сърбия също разполага с финансиране за проучванията. Докато те се извършват българската страна се надява да се изяснят и нещата около финансирането за изграждането на сръбското трасе от 150 км.

“С тази връзка България ще си осигури достъп до пазари в Унгария, а от там и до европейските пазари“, коментира Плевнелиев. Трайков допълни, че за осъществяването на проекта се работи паралелн със сръбската страна и прогнозите са през 2013-2014 г. за започне самото строителство на газопровода.

Енергийният министър коментира още, че по план се движи изграждането на българо-гръцката връзка. Тя трябва да бъде въведена в експлоатация най-късно през 2014 г. и ще бъде от голямо значение за разнообразяването на българските източничици на газ, защото ще свърже страната ни с газовата връзка ITGI (Турция - Гърция – Италия), по която ще тече азербайджански газ, а в бъдеще ще осигури достъп и до туркменистанска суровина, каза Трайков.

Той информира също, че са готови междинните доклади от предпроектното проучване за българското трасе на газопровода “Южен поток“, което трябваше да приключи до края на март 2011 г.

По проекта в момента има по-големи въпроси от тези, свързани с българския участък, чакаме отговор от руската страна доколко е сериозна идеята вместо подводен участък от газопровода да има пренасяне на втечнен газ през Черно море., каза Трайков.

Той е поставил този въпрос пред руския си колега Сергей Шматко по време на заседанието на междуправителствената българо-руска комисия в Москва и се чака отговор.

Трайков определи като интересен варианта с пренос на втечнен газ по море вместо с тръба под вода, който би включвал и строеж на терминал за регазификация на суровината у нас.

“Той освен чисто инфраструктурна част, има и търговски измерения. Какви ще представлява този терминал, какви ще са условията за използването му“, допълни той.

“Разчитаме "Газпром" да успее да форсира проекта, за да може да спази сроковете, които компанията сама е поставила“, заяви още министърът..

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. св .Илия
    #5
  2. budala
    #4
  3. N
    #3
  4. TROY
    #2
  5. Костов е изкуфял
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.