Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп 2.0 няма да търси уважение или признание, а отмъщение

Завръщащите се на власт популисти са въоръжени със списък с врагове, а не с политически програми

35 коментара
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп очаква началото на предварителното изслушване  в наказателния съд в Манхатън, Ню Йорк, САЩ, 25 март 2024 . Срещу Тръмп са повдигнати 34 обвинения за фалшифициране на бизнес документи, свързани с плащания, направени на филмовата порно звезда Сторми Даниълс по време на президентската му кампания през 2016 г. ЕПА/БГНЕС

Един призрак броди из Европа: призракът на завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом. Както показва едно скорошно проучване на общественото мнение, дори избирателите на крайната десница в Европа – с яркото изключение на партия "Фидес" на Виктор Орбан в Унгария – са обезсърчени от перспективата за нови четири години на нестабилност. Но каквото и да мислят европейците за евентуалното второ президентстване на Тръмп, решението ще бъде на американския народ.

Мнозина представители на европейските елити изглежда вярват, че завръщането на Тръмп няма да се случи, тъй като според тях то просто не бива да се случва. Освен това те се притесняват да прогнозират победа на Тръмп през ноември, за да не отчуждят администрацията на Байдън. За щастие, на континента има значителни запаси от хладнокръвие, така че ако Тръмп все пак победи, Европа ще се приспособи. В крайна сметка тя оцеля през първия му мандат.


Обръщайки се към мъчителния въпрос как да "разберем Тръмп правилно", се чувствам като главния герой на наградения с Оскар филм "Беднякът милионер". Той печели в телевизионното шоу "Стани богат" в своята страна не защото е толкова умен, а защото животът му е дал правилните уроци.

В Източна Европа сме научили, че когато един популистки лидер се завърне на власт, той не мечтае за революция, а за отмъщение. Това се случи например в Унгария през 2010 г., когато Орбан си отмъсти на социалистите, които по собствените им думи спечелиха предходните избори, лъжейки от сутрин до здрач. Същото се случи и в Полша през 2015 г., когато партията на Ярослав Качински "Право и справедливост" си върна властта. Популисткият лидер, който се завръща, след като е бил отстранен от "дълбоката държава", не търси помирение, а разплата.


Докато управляваше Америка от 2017 до 2021 г. Тръмп беше аутсайдер, негодуващ срещу елитите, но търсещ мълчаливо тяхното признание. Той мечтаеше един ден враговете му да се впечатлят от него. Неслучайно един от първите му ходове след спечелването на изборите през 2016 г. бе да се срещне с редакционния съвет на "Ню Йорк таймс".

Но тази игра е вече в миналото. Когато през 2023 г. политическият анализатор Робърт Кейгън се опита да обясни какво мисли Тръмп, той описа човек, прекарал последните четири години "в борба да не влезе в затвора, преследван от безброй прокурори и неспособен да направи това, което би искал най-много: да си отмъсти".

Тръмп 2.0 няма да търси уважение или признание, а отмъщение. И желанието за разплата е не просто лична характеристика на лидера – то е същинската игра. След като преоткри Републиканската партия през мита за откраднатите избори, Тръмп не просто търси отмъщение, той очаква да получи мандат тъкмо заради него.

Европейските експерти, които се опитват да разгадаят приоритетите на втората администрация на Тръмп, често правят една скъпоструваща грешка. Те правилно предполагат, че той изпитва инстинктивно отвращение към съюзите, а и по думите на бившия му съветник по националната сигурност Джон Болтън – за него "международните проблеми са пирони, които плачат за неговия чук с митнически тарифи".

И смятат, че това е достатъчно обяснение какво той смята да направи. Но остават слепи за основния факт – че популистите не се връщат на власт със списък от политически приоритети. Те се завръщат, размахвайки списък с врагове и изпълнени със съжаление за предишната си наивност. Политическите избори, каквито и да са те, ще бъдат определени от логиката на отмъщението.


А политиката на отмъщението може да бъде разбрана най-добре, като се чете Шекспир. В "Хамлет" кралят заявява: "А щом откриеш истината ти, голямата секира ще свисти!"[1].

Пиесите на Шекспир едва ли ще бъдат четиво на нощното шкафче на европейските политически лидери, докато обсъждат своя политически отговор на втората администрация на Тръмп. А би трябвало да бъдат. Единствено посредством класиката те ще разберат, че позицията на Тръмп по отношение на НАТО ще се определя не от размера на бюджетите за отбрана на останалите страни членки, а от желанието му да си разчисти сметките с генералите, които според него го предадоха през 2020 г.

Гъделичкането на егото на Тръмп няма да бъде достатъчно, за да бъде запазено единството на алианса. За него НАТО е от грешната страна на историята. За завръщащия се на власт популист войната срещу дълбоката държава е единственото, което има някакво значение. А в политическото въображение на Тръмп НАТО е част от дълбоката държава. Като такъв пактът ограничава свободата на действие на Америка.

Преди 24 февруари 2022 г. повечето европейски лидери отказваха да повярват, че Владимир Путин ще нападне Украйна, защото смятаха подобен ход за ирационален и саморазрушителен. Но Путин направи това, с което заплашваше. В отношенията си с Тръмп най-умното нещо, което лидерите могат да сторят, е да разберат, че той мисли това, което говори.

*Англоезичната версия на текста е публикувана във "Файненшъл таймс". Mediapool я публикува в превод от "Портал Култура" . Заглавието е на Mediapool.

[1] Уилям Шекспир, "Хамлет", превод Валери Петров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. IZV
    #35

    "още 4 години нестабилност" прав е Кръстев - обаче изминалите 4 години нестабилнист е точно президентстването на Байдън. И Ковид пандемията и войната в Украйна и Газа щяха да изглеждат по различен начин ако президент беше Тръмп ... а можеше и изобщо да не на се случили ;-)

  2. IZV
    #34

    Уважаваният в повечето си вътрешноикономически и политически анализи Иван Кръстев току що изписа най-голямата бълвоч с претенция за анализ.

  3. Srandev
    #33
    Отговор на коментар #23

    Допуснали сте грешка, Полковник, Боядисаният Чичо Си ще нападне Тайван...

  4. magda.shishkova
    #32
    Отговор на коментар #17

    Как можахте да напишете това за най добрия ни съвременен поет , сценарист ,преводач , изключителен наш съвременник.Тактичен, скромен и велик. Аз се гордея , че бях негова съвременничка.

  5. rusonefil
    #31
    Отговор на коментар #21

    Защото е собственост на ДС щерка, и пълен с мисирки с ДС рода, с руски роднини или учили в СССР.

  6. rusonefil
    #30
    Отговор на коментар #25

    "Тръмп не постигна особени успехи в почистване на вашингтонското блато." Как блатна свиня може да прочисти блато?

  7. rusonefil
    #29

    Я глей путиновия съчуственик Кръстев изпълзя пак на светло. И естествено в Работнически Медиапул. Син на ченге промотиран от дъщеря на ченге.

  8. Deus Vult
    #28
    Отговор на коментар #22

    Гаранцията на Тръмп беше намалена на 175 000 000 долара. https://www.svobodnaevropa.bg/a/donald-trump-izmama-delo/32887483.html

  9. Deus Vult
    #27
    Отговор на коментар #26

    Рф на практика няма изправен стратегически арсенал. Изправните МКБР, вероятно се броят на пръсти. Путин има само тактическо ядрено оръжие. Китайците са на ясно. Затова много ясно подчертаха, че използването на ядрено оръжие в Украйна е недопустимо.

  10. John Doe
    #26
    Отговор на коментар #4

    В официалната ядрена доктрина на САЩ е заложен един принцип формулиран още от Президента Айзенхауер под термина "countervalue strike" - ядрен удар предназначен да отговори на изненадващ първи ядрен удар от страна на Русия по начин, който да унищожи всеки шанс на Русия и на ВСИЧКИ нейни явни и пасивни сателити да получат и най-малката възможност да се възползват от осакатяването на американските военни възможности в резултат на изненадващия удар. В списъка на пасивните сателите на Русия

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.