Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цацаров: Докладът на КПКОНПИ не е вестник, за да описва "Апартаментгейт"

3 коментара
Снимка: БГНЕС

Годишният доклад на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) не е вестник или информационен сайт, за да бъдат описвани в него скандали като "Апартаментгейт" или терасата на Пламен Георгиев. Това обяви в парламента шефът на комисията Сотир Цацаров. Той бе критикуван от депутати от БСП, че в годишния доклад на институцията има само сухи данни и не се споменава и дума за скандалите през миналата година.

Няма кой да ги накаже

Бившият началник на КПКОНПИ Георгиев подаде оставка заради незаконните постройки на терасата си. Заради "Апартаментгейт" с постовете си в партията и парламента се раздели и Цветан Цветанов. Това бе единственото "наказание" за двамата. Самият Цветанов миналата година обяви, че не се чувства виновен, защото няма кой да го накаже.

Прокуратурата, която започна проверки, докато се оглавяваше от Цацаров, отказа да разследва имотните им придобивки, а КПКОНПИ, която също уж ги проверяваше, дори не ги споменава в доклада си.

"Отчетният доклад не е вестник, отчетният доклад не е информационен сайт. Казахте, че не присъства терасата на Пламен Георгиев, но съжалявам, че ще ви го припомня, но в отчетния доклад не присъстват и проверките за закупени недвижими имоти в град София на немалка стойност и от парламентарни представители, които са от вашата парламентарна група", обърна се Цацаров към депутатката от БСП Кристина Сидорова, която го попита защо в доклада няма и дума за скандалите.

Социалистите, които отдавна настояват за прекрояване на антикорупционния закон, отново изтъкнаха, законът в този вид няма да заработи ефективно и КПКОНПИ в този ѝ вид няма да се справи с корупцията. От БСП изтъкнаха, че е налице съществено разминаване между заведените искове и реално отнетото имущество.

Спас Гърневски от ГЕРБ обаче даде положителна оценка за работата на КПКОНПИ: "Но фактът, че обект на вниманието на комисията са над 3.9 милиарда в момента показва, че тази комисия работи сериозно и може би там още някъде някоя политическа сила трепери от това. Така че, когато говорим за една тераса и за милиарди, трябва да бъдем малко по-скромни".

Цацаров пое ръководството на комисията в края на миналата година, след като за главен прокурор бе избран Иван Гешев. На практика той отчита около 10 дни от своята дейност като ръководител. Останалото е от мандата на Георгиев.

Цацаров припомни този факт, но подчерта, че нито антикорупционният закон, предлаган от левицата, нито настояването им шефът на комисията да се избира от президента, ще доведат до промяна:

"Справянето с корупцията не е работа само на една комисия. Справянето с корупцията минава и през тази зала, защото тя гласува и приема инструментариума. Част от този инструментариум - да речем, е в Наказателния кодекс, и остава непокътнат от 1968 година. Това очевидно не ви прави впечатление".

В доклада се отчита, че през 2019 г. след влезли в сила съдебни решения е било отнето имущество за над 8 милиона лева – 39 имота и 119 моторни превозни средства, като само по направление "Установяване конфликт на интереси" КПКОНПИ е изготвила 162 проекта на решения по същество и за прекратяване и е наложила глоби, санкции и отнемане на имущество по наказателни постановления в размер на 173 511 лева.

Парламентарното мнозинство прие в четвъртък годишния доклад на КПКОНПИ за 2019 г.

Лозан Панов е виновен

Веднага след това от комисията обявиха, че Цацаров е изпратил писмо до председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов. То е по повод образувано в съда тълкувателно дело. С него трябва да се изясни какво се случва с проверките, при които комисията е надвишила едногодишния срок за проверка на незаконно придобито имущество. В закона, по който работи КПКОНПИ, е записано, че такава проверка трае една година и има възможност да се удължи еднократно с шест месеца.

Тъй като по това дело все още няма произнасяне, в момента са спрени общо 128 дела за отнемане на имущество, пише Цацаров.

"Съгласно Закона за съдебната власт, тълкувателните решения се приемат и обявяват в тримесечен срок от постъпване на искането, а при особена правна сложност - до 6 месеца", заявява шефът на КПКОНПИ.

Тълкувателното дело е образувано през юли 2018 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. velko
    #3

    Сотир започна да се прави на извън земен и да се надява,че и покритото и скритото никога няма да станат ОТКРИТО И ЯВНО. Попът твърди:"Вярващият е блажен",но не и останалите.

  2. mediaman
    #2

    Що бе, мазен? Каквито сте карикатури сте само за газета... КПКОНПИ да не би да се превежда като КоПъкКойтоНесиПлати - Изгаря?

  3. Дядо ми Петър
    #1

    Не е вестник, естествено. Комисия е, ама за ЗАЩИТА НА КОРУПЦИЯТА. На нашите момчета. И за ТОРМОЗ на не-нашите. Особено на тия, които пречат на нашите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.